1

Subiect: Femele Guppy

Buna ziua

Imi cer scuze ca va deranjez dar am nevoie de un sfat. Mi-au murit 2 femele de guppy care mai aveau un pic si imi faceau niste pestisori. Acum mai nou vad un mascul guppy ca "se loveste" de decor. Din cate am citit de pe forum asta ar fi semnul unei boli dar ce nu inteleg eu de ce nu au avut semne si femelele, sau ele au suferit altceva? Ceilalti pesti nu prezinta nici un semn (rasbora, guppy, neoni, sanitari, zebre)

Mentionez ca schimb apa 30% saptamanal cu apa tratata cu AquaSafe si EasyBalance, am pompa de aer, filtru, iluminare, incalzitor mentinut la 26-27 de grade.

Gresesc undeva? Astept sfaturile dumneavoastra.

Multumesc anticipat,
Adrian

Re: Femele Guppy

Bine ai venit Adrian!
   Teste de apa ai (NO2, NO3)? Ce filtru ai si cum ii cureti materialul filtrant? Stii ce este ciclarea?

3

Re: Femele Guppy

Ancistrus A scris:

Bine ai venit Adrian!
   Teste de apa ai (NO2, NO3)? Ce filtru ai si cum ii cureti materialul filtrant? Stii ce este ciclarea?

Salut Ancistrus!

Am un filtru eheim si ii curat materialul filtrant in apa luata din acvariu in momentul in care schimb apa. Acvariu a fost ciclat timp de aproape 3 saptamani. Nu am teste de apa. Poti sa imi spui daca sunt scumpe si daca le gasesc prin petshopuri?
Am auzit ca ar fi bine sa fieb substratul si sa schimb apa complet. Este adevarat?

Multumesc

Re: Femele Guppy

adhishor A scris:

Am auzit ca ar fi bine sa fieb substratul si sa schimb apa complet. Este adevarat?

   De aia te-am intrebat daca stii ce este ciclarea... cine ti-a zis de schimbatul apei complet si fiert nisipul, sa-ti spuna si cum sta treaba cu bacteriile nitrificatoare big_smile
   Testele sunt undeva la 40-45 lei fiecare si se gasesc in toate petshopurile care au si acvaristica.