1

Subiect: Buna seara

In primul rind as vrea sa va multumesc tuturor pentru abnegatia si daruirea pe care o acordati acestui forum incercind prin acesta sa veniti in ajutorul celor care impartasesc acesta pasiune si mai ales pentru rabdarea cu care raspundeti intrebarilor puse mai ales de incepatori .Dumenzeu sa va binecuvinteze pe toti si sa va daruiasca numai bucurii si zile senine atit voua cit si familiilor dumneavoastra.
Dar sa trec la prezentare.
Am 55 de ani  si locuiesc in Bucuresti sect.3. Incepator in acvaristica si fost ...unditar amator.

2

Re: Buna seara

Salut si bine ai venit printre noi!
Ca incepator, banuiesc ca detii deja un acvariu sau, întîi te documentezi si dupa aceea treci la achizitii?
Asteptam detalii si eventuale poze...

My advice is free and worth every penny.

Re: Buna seara

Bine ai venit Anghel!
   Cateva cuvinte de inceput despre pasiunea asta? Banuiesc ca inseamna mai mult decat "cum or trai pestii care-i pescuiesc si mananc?" big_smile

Re: Buna seara

munir A scris:

Ma numesc Anghel.
Am 55 de ani si in urma cu 18 zile m-am apucat  sa imi construiesc un acvariu.
De ce tocmai acum m-am apucat de acvaristica?: Sunt nebun? Posibil ,dar parca ati auzit dumneavoastra pe vre un nebun adevarat sa recunosca asta?!?  big_smile
De fapt ,sunt o persoana cu handicap locomotor grav si in dorinta de a-mi umple singuratatea dar si pentru a mai,, uita" de  durerile ce imi macina trupul  ,am inceput sa caut prin ,,amintirile" aruncate in genti acoperite de praful si patina vremurilor trecute.Acolo am gasit o pompa de aer  ptr.acvariu veche ,antica si de demult. .Cred ca este cu cca.10 ani mai tinara ca mine ,se numeste ,,Nautilus' si este fabicata de ,,Electomet"????Vederea ei mi-a trezit dorinta de a avea si eu un acvariu.Am incercat sa cumpar unul  dar pretul  de peste 100 lei  este mult prea mare pentru bugetul meu . Asa ca am intrat pe forumul dumneavoastra  si am inceput sa caut date cu privire la constructia unui acvariu.Am gasit tot ce imi trebuia si  am purces la treaba.Usor de zis,dar greu de facut atunci cind experiaenta ta in domeniu e... nula.La inceput entuziasmul a estompat din greutatile inerente unui inceput . Am zis sa incep cu unul mic de cca 25 litri desi mai apoi am inteles (tot de pe forumul dumneavoastra) ca este mult mai greu de mentinut stabilitatea unui acvariu de capacitate mica decit unul mai mare.Dar l-am facut si eu asa... ,,dupa buget ,coane Fanica". Greul a inceput o data cu ,caratul geamurilor acasa si asta pentru ca la noi ,in buna traditie romaneasca ,vinzatorul de la geamuri dupa ce ca ti le taie strimb (am avut 5 mm diferente intre laturile paralele ale aceluiasi deptunghi) ti le si arunca in brate asa cum sunt .,,Norocul" meu ca am gasit o pagina de revista si le-am infasurat atit cit am putut(adica 20%).
Mai greu a fost sa ajung cu ele acasa caci pentru deplasare ma folosesc de doua cirje sau uneori chiar de un cadru metalic asa ca .... :pls .Acasa am observat diferenta de cote asa ca am refacut drumul la,,geamgerie" ca sa imi taie alt geam (alti bani ...alta distractie).
Dupa ce cu chiu cu vai l-am asamblat  (mizgalindu-ma peste tot de silicon) am asteptat sa se usuce.Intre timp am citit pe forum despre apa,substrat ,lumina etc.Unele postari sunt adevarate tratate de chimie a apei si de dispersie a luminii in mediul apos . Felicitari celor care le-au scris .Oricind pot sa se mindresca cu inteligenta lor . Mie sincer va spun mi-a fost oarecum dificil sa le inteleg asa la prima lectura dar ... daca Dumnezeu imi va mai da inca putin ragaz, am sa ma stradui sa le descifrez pentru ca merita osteneala. Din citeva bucatele de plexiglas mi-am construit un suport de lampa pe care apoi l-am acoperit cu autucolant negru la exterior si cu niste aluminiu alimentar la interior .Nu a iesit foarte bine dar ...merge .  Apoi m-am chinuit 3 zile citind despre lumina necesara .  Pina la urma  am desfiintat o lampa cu neon pe care o aveam la calculator si pe care o cumparasem in vremuri mai bune si de mult apuse.  Are un  tub de tip T5 de 8w .Stiu ca nu este deajuns dar nu imi pot permite deocamdata mai mult .Poate pe viitor . Mai am citeva zile de asteptat si fac a doua proba de etanseitate (la prima am gasit doua gaurele )  apoi voi trece la amenajarea .Pentru asta am cautat si carat cu punguta niste pietris de 2-4 mm pe care l-am spalat si fiert .Apoi am cautat niste pietre ,asa cum am vazut in unele poze de pe forum si le-am fiert si pe ele   (a fost infernal de greu pentru mine sa le adun). Am cumparat un filtru intern (cu burete ) dar si o pietricica pentru aer .Acum mi-au mai ramas de rezolvat doua mari probleme.
1-Plantele
2-Pestii
Plantele -Am fost prin magazinele de specialitate si am constatat ca preturile lor sunt relativ prohibitive pentru mine .La cit imi permit eu sa aloc  din buget pentru ele imi trebuiesc 2 luni pentru 4-5 plantute.(cca 10 lei bucata)
Stiu ca la Obor erau inainte acvaristi cu plante mult mai ieftine dar mi-e tare greu sa ajung acolo.De aceea va rog daca exista printre dumneavoastra doritori sa imi dea ,contra cost ,citeva plantute (4-5 buc )  din cele care nu necesita o ingrijire  prea speciala (ex.Elodea,poate Cabomba!?) si una sau doua pentru planul 1-2 le-as fi tare recunoscator .
De pesti nu vorbesc decit peste 2 luni cind va fi gata ciclarea apei .Intre timp trebui sa string bani pentru incalzitor si termometru .Lasa ca si pestii am vazut ca au niste preturi ... 4,5 lei un gupy ?!?!?! Brrrrrr.
Cu scuzele de rigoare pentru indelunga mea postare ,va multumesc inca o data pentru tot ceea ce faceti si pentru ca va dedicati timpul liber mentinerii si dezvoltarii acestui minunat hoby .
In final am si o intrebare .
Daca substratul este format doar din pietris de 2-4 mm pot planta plantutele direct fara ghivecele acelea din plastic sau este mai bine sa le las asa  ?

5 Editat de knox38 (2012-11-07 20:53)

Re: Buna seara

Buna seara si bine ati venit printre noi domnule Anghel, daca aveti o lampa normala cu dulie e27 ce o puteti suspenda deasupra acvariului va pot ajuta cu un bec economic phillips de 23 w  865 cool daylight, si cred ca va pot pune la dispozitie si 2-3 fire de cabomba caroliana cu tot cu radacina cat si aprox jumatate de sticla 2,5 l substrat pietris 2-3 mm ce mi-a ramas.

Stau in apropierea dumneavoastra si ma pot deplasa fara nici o problema pana la Dristor dar problema o reprezinta ora la care pot ajunge acolo care din pacate e intre 22:30-23:00

Ape limpezi!

Where My Shrimps At?