1

Subiect: Caras in pozitie ciudata dupa mancare [POZE]

DESCRIERE:
Am un caras de aproximativ 2 ani, intr-un acvariu de 54 litri, Aquatlantis cu filtru Biobox cu carbon (filtrul schimbat in urma cu 1-2 luni), temperatura apei 21 grade, pH  7, hranit o data de zi (uneori de 2 ori, dar mai putin) cu Sera goldy flake food si vitaminizat cu Fishtamnin. Il mai hranesc uneori cu mazare decojita si atunci se simte cel mai bine. A trecut prin mai multe tratamente cu Mycopur si Bactopur, Verde de malachit (in special pt ca a avut un coleg de acvariu bolnav de Fungus care a murit de cateva zile sad ). Ii schimb apa partial cam o data la 2 saptamani (uneori si o data la lna doar, uneori saptamanal). Pestele meu are cateva probleme. Voi continua in postul urmator ca aici vad ca nu ma lasa sa atasez pozele.

2 Editat de Laura.s (2009-12-22 21:14)

Re: Caras in pozitie ciudata dupa mancare [POZE]

PROBLEME:
1. Dupa ce mananca sta in aceasta pozitie aproape nemiscat cateva ore bune.

3 Editat de Laura.s (2009-12-22 21:14)

Re: Caras in pozitie ciudata dupa mancare [POZE]

2. Are pe corp, de mai mult de un an de zile, ce se vede acolo in poza. E ca si cum i-ar fi cazut niste solzisori.
(Poza e facuta in urma cu un an, poate parea mai sanatos atunci dar bubele au ramas identice.)

4 Editat de Laura.s (2009-12-22 21:14)

Re: Caras in pozitie ciudata dupa mancare [POZE]

3. I-au aparut niste pete portocalii pe coada, ca si cum si-ar schimba local culoarea. Este posibil? Sau este o boala? (Se vede doar daca faceti click pe poza sa se mareasca.)

Re: Caras in pozitie ciudata dupa mancare [POZE]

mie mi sa intamplat sa se schimbe culoarea carasului si nu a murit... e bine sanatos si asta s-a intamplat acu 4 luni cam asa.... Si ce mi s-a mai intamplat (si s-ar putea sa aiba si carasul tau) sa constipat... poti sa ii dai sa pape 2-3 boabe de mazare nefiarta (o cumperi congelata) si o decongelezi o cureti de pielitzica aia si ii dai sa pape si atunci se...... deconstipa tongue eu asa am facut si a mers.... Bafta si tie!

Gott mit uns!

6

Re: Caras in pozitie ciudata dupa mancare [POZE]

I-am dat mazare, am scris mai sus. Dar cand revin la mancarea lui, revine automat si problema cu constipatia. sad

7 Editat de Lucia (2009-12-23 13:09)

Re: Caras in pozitie ciudata dupa mancare [POZE]

Fiind mancare tip "flake" el o apuca de la suprafata apei. Evident ca inghite si aer si atunci poate sa aiba probleme cu vezica inotatoare.
Mazarea fiind mai grea se scufunda si atunci se evita ingerarea odata cu mancarea a aerului. Ar trebui sa cumperi si mancare tip granule.
Asta cu 2 pahare o rezolvi. Adica cu 1 pahar iei apa din acvariu. In celalalt pui o portie de granule, peste care torni apa. O lasi cam 5 minute, si vei vedea ca se expandeaza. Mai misca putin din cand in cand paharul cu hrana si vei vedea cum ies si bulele de aer din hrana.
Dupa aceea i-o dai pestisorului, si el o va aduna bucuros de pe fundul acvariului.
In afara de goldy flake food si mazare din cand in cand, i-ai putea cumpara si spirulina pastile, pe care daca o arunci intreaga in apa vei avea un spectol din partea lui. O va tot ciupi pana cand ii va incapea in gura. Ideea este sa aiba un meniu diversificat adica in fiecare zi altceva, si macar o data pe saptamana mazare, si o data pe saptamana o zi de post. In ziua de post sistemul digestiv se va relaxa un pic si vei evita si problema constipatiei. 
Carasii sunt recunoscuti ca mari mancaciosi si vor papa cam tot ce e de mancare in acvariu.
De asemenea fiind mancaciosi sunt si c....ciosi.:D
Prin ziua de post il vei ajuta si in cazul in care accidental ai pus mai multa mancare, si de asemenea se reduc si dejectiile lui. Iti doresc multa sanatate si numai bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: Caras in pozitie ciudata dupa mancare [POZE]

Din motive de igiena recomand ca paharul cu care se ia apa din acvariu sa fie de unica folosinta.
Bine-nteles ca poti sa-l refolosesti, dar strict pt actiunea asta.:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: Caras in pozitie ciudata dupa mancare [POZE]

Multumeeesc! Esti de foarte mare ajutor! Am facut deja ziua de post si cea de mazare pe saptamana aceasta si s-a smtit fff bine. A fost activ incontinuu si nu a mai stat deloc apatic.

10

Re: Caras in pozitie ciudata dupa mancare [POZE]

Ma bucur nespus!
Eu am unul din cei 4 carasei, bolnav pt. tot restul vietii cu vezica inotatoare fiindca asa l-am primit.
Are perioade bune dar si unele mai rele:(. Si atunci am tot facut sapaturi si fac in continuare sa vad cum pot sa-i imbunatatesc viata. Asa ca stiu cum e...
Ma bucur din tot sufletul si iti doresc Un An Nou Fericit alaturi de cei dragi printre care si un sufletel de carasel:)!
La Multi Ani si Multe Bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: Caras in pozitie ciudata dupa mancare [POZE]

AJUTATI-MA VA ROG!!!!!!!!!
mi-am gasit unul din carasei azi dimineatza intr-o pozitie tare ciudata.
sta numai pe partea dreapta pe fundul acvariului,cateodata mai si pluteste la cca 5 cm si are burtica putin cam umflata.
daca ii bat in geam isi revine pt cateva secunde.
mentionez ca de aprox.2 luni s-a retras intr-un colt al acvariului si doar la ora mesei era si el mai vesel.
nu l-am mai vz de ceva vreme facand vreun "carnacior".
ii hranesc cu granule medii Royal de la Sera si salata tocata.
astept un raspuns,rugandu-ma sa-l gasesc pe Berry(asa il cheama) sanatos maine dimineata.
va multumesc

Traieste clipa !