1

Subiect: femele gestante

salutare tuturor!!!am 3 femele guppy gestante care se apropie de fatare si le-am pus pe toate 3 in aceeasi maternitate,pt ca numai una am la indemana.
credeti ca am procedat corect punandule pe toate 3 la un loc?

Re: femele gestante

Salut. Si eu sunt incepator in ale acvaristicii,la fel si eu am guppy. Din ce am citit,e ok acea maternitate,dar ce faci dupa ce mai cresc puii? Eu am doua compartimente in acea maternitate,dar cred ca daca ai un acvariu plantat destul de bine,o sa scape din pui. Eu unul pentru siguranta mi-am construit un acvariu de 30l din geamurile de la vechea tocarie. Ar cam trebui totusk sa ai un alt acvariu,pentru ca si daca lasi pestisorii in acvariul comun,cred ca le va fi dificil sa se hraneasca. Ce pesti mai ai in acvariu? Salutare!

3

Re: femele gestante

Din experienta in zic ca maternitatile sunt stresante pentru pesti smile Am testat si eu pe molly, guppy, xipho...

Cel mai bine este sa iei un acvariu mic pe care sa il plantezi din plin cu plante dese si care ajung pana la suprafata, in care sa muti femelele, deasemenea sa ai niste mancare facuta cat mai praf care sa pluteasca mai mult. Puii o sa stea la suprafata in general, si este bine sa aiba unde sa se ascunda.

Daca vezi ca se apuca si ii mananca, este cu dus si intors:) In general mananca ce nu este sanatos si nu scapa, si poate este mai bine decat sa ai guppy cu handicap dupa. Am avut unul acum 2-3 luni era ca un unghi drept, si culmea a scapat si s-a facut mare (ulterior a murit in conditii "suspecte", probabil l-au prins restul pestilor ca nu prea avea viteza). Dar in rest, mama o sa caute locuri retrase, unde poate da cu coada in pui sa ii trimita in plantele dese...