1

Subiect: Caras cu burta in sus

Acvariu de 126 l populat cu 3 carasi (inca pui),si 2 sanitari mari,pompa aer,filtru Resun SP 2500l .
  Unul din carasi sta de 6 zile cu burta in sus,l-am tinut fara mancare 2 zile,apoi i-am dat mazare fiarta decorticata.Situatia e la fel.Din cand in cand se scufunda,dar pt putin timp si parca din ce in ce mai putin.
  Este f lacom,dc pun mancare in acvariu,mananca desi se scufunda greu.Nu pare sa excrete nimic.
  Nu ii hranesc cu fulgi,ci cu mancare granule negre si rosii care se scufunda.
Dc cu post si mazare nu a mers,sa incerc sa il scot afara sa il las sa se zbata sa elimine aerul(desi personal mi se pare barbarie si parca inghite aer)?

2

Re: Caras cu burta in sus

Apa schimbata la timp,filtrul curatat in apa de acvariu,apa e f limpede.Mentionez ca am carasi de vreo 3 ani,de obicei problema se rezolva cu post si mazare.
  Adaug ca aspectul exterior este intact,nu are pete,aripioare si codita nefranjurate.

Re: Caras cu burta in sus

roxi31 A scris:

Apa schimbata la timp,filtrul curatat in apa de acvariu,apa e f limpede.Mentionez ca am carasi de vreo 3 ani,de obicei problema se rezolva cu post si mazare.

   Toti pestii si postarile tale apar aici, la rubrica "Boli si tratamente (apa dulce)"! Cred ca e cazul sa te gandesti ca ceva nu faci bine, ma refer la apa acvariului tau, filtrare, ciclare, alimentatie etc.

4

Re: Caras cu burta in sus

Cred ca am invatat din greseli.La fel,cred ca nu exista acvarist care sa nu se confrunte cu o problema la un moment dat.Cand nu ma descurc,cer ajutor.accept criticile si caut sa-mi indrept greselile,deci dc cineva imi spune cu ce am gresit si cum sa remediez asta e ok.Pana atunci,astept un sfat util ca sa imi salvez prietenul.
  Nu am alte posturi pt ca nu am f mult timp si nici nu sunt in masura sa dau sfaturi altora.In afara de pesti am pisica si testoase,in plus ingrijesc si cativa caini fara stapan.(desi nu trebuie sa ma justific0

Re: Caras cu burta in sus

roxi31 A scris:

Cred ca am invatat din greseli.La fel,cred ca nu exista acvarist care sa nu se confrunte cu o problema la un moment dat.Cand nu ma descurc,cer ajutor.accept criticile si caut sa-mi indrept greselile,deci dc cineva imi spune cu ce am gresit si cum sa remediez asta e ok.Pana atunci,astept un sfat util ca sa imi salvez prietenul.

   Mult succes cu aflarea sfatului util pentru salvarea prietenului tau... care din cauza ta a aparut la rubrica asta! Nu cred ca ai invatat din greseli, asta am vrut sa spun, nu sa te critic sau tu sa te justifici.

6

Re: Caras cu burta in sus

Poate ca e doar prea lacom.daca am gresit poate imi spui cu ce sa nu mai repet.daca imi poti da un sfat util,iti multumesc.
  metoda despre care am citit(sa il scot afara sail las sa se zbata cateva sec) poate fi utila?

7

Re: Caras cu burta in sus

Poti incerca metoda cu scosul afara din acvariu,30 se secunde,insa ai grija sa nu se loveasca,nu e sigur ca va functiona oricum aceasta metoda.
Hraneste-l cat mai putin,de preferat nu ii mai da nimic de mancare 3 zile(vad ca deja ai facut asta),vezi daca asa excreta ceva,poate e foarte constipat.Apoi hraneste-l mai putin decat o faci de obicei,si numai cu legume,macar o saptamana.Poti cumpara fasole verde congelata,o fierbi si o tai marunt.Sau spanac,la fel.Poate sa fie din cauza hranei pe care i-o dai .Incearca de asemenea sa mentii o apa foarte curata,si ciclata.Problema pe care o ai poate sa apara si de la probleme cu apa(amoniac,nitriti,nitrati,ph).Ai facut vreo schimbare in acvariu recent?Fa un schimb de apa de 50%.

8

Re: Caras cu burta in sus

Apa e limpede cristal,nu asta e probl,doar ca el e f lacom.cand ii hranesc trebie sa raspandesc bobitele si sa le dau cate putin ca se repede sa inghita tot.daca pun mancare in acvariu se repede si acum(le-am dat mazare),in rest starea lui e aceeasi si nu pare sa excrete nimic.
Lucia m-a sfatuit sa il izolez in acvariu si sa il tin din nou la post 3 zile.Asta o sa fac.Incerc sa pun si poze.

Re: Caras cu burta in sus

roxi31 A scris:

Apa e limpede cristal,nu asta e probl

   Apa limpede si cristal nu inseamna "acvariu echilibrat biologic"!