1

Subiect: Plante in substrat alb, foarte fin

Asa cum am promis, atasez o poza a unui Echinodorus, crescut in substrat alb, granulatie foarte fina, asa-numitul substrat/nisip pentru ciclide. La scoaterea din substrat, o parte a radacinilor s-a rupt, raminind ce se vede, din aproximativ 30-40 cm lungime a radacinilor. Planta are o inaltime de aprox 80 cm.
   Poza dovedeste posibilitatea cresterii plantelor intr-un asemenea substrat, fara pericolul de a li se "sufoca" radacinile, daca indeplinim trei conditii:
   - lipsa substratului fertilizant
   - sifonarea periodica, judicioasa
   - melci de substrat

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

2

Re: Plante in substrat alb, foarte fin

Si eu am tot nisip alb si le merge bine,cand le scoti tragi tot substratul dar radacinile sunt albe frumoase neputrezite,melci de supstrat nu am nu rezista la BOTIA.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

3

Re: Plante in substrat alb, foarte fin

D-l Radu, de ce lipsa substratul ferilizant este una din conditii?

4

Re: Plante in substrat alb, foarte fin

Technics A scris:

D-l Radu, de ce lipsa substratul ferilizant este una din conditii?

Ghici! lol Am vorbit de nu stiu cite ori, despre sifonarea substratului, in cazul in care, sub el, se afla substrat fertilizant. Sifonarea trebuie facuta in profunzime, acolo unde se aduna depunerile si in cazul existentei subtratului fertilizant, acesta se amesteca cu substratul inert sau chiar este antrenat impreuna cu apa, catre... WC! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Plante in substrat alb, foarte fin

Baracuda A scris:

Asa cum am promis, atasez o poza a unui Echinodorus, crescut in substrat alb, granulatie foarte fina, asa-numitul substrat/nisip pentru ciclide.

   Sunt perfect convins de achizitionarea unui substrat fin alb, pentru un viitor (sper) biotopic big_smile

6

Re: Plante in substrat alb, foarte fin

Pentru un "biotopic" lol este ideal, il poti sifona la greu si nici nu vei avea nevoie de plante, daca te referi la un "biotopic" Amazon (Rain Forest).
   In curind (azi au venit plantele din Hong Kong, comandate pe www.bubblesaquarium.com), sper sa va arat si evolutia acestora, in acelasi substrat.
   Nota: a nu se intelege ca pledez pentru acest gen de substrat, ca fiind cel mai bun, departe de mine acest gind. Am vrut doar sa arata ca se pot creste plante si in nisip fin, cu granulatie foarte mica.
   De departe, din toate substraturile folosite de mine, pina acum, Volcanitul a fost cel mai "datator" de rezultate. Daca nu zgiria geamurile acvariului, cu ocazia sifonarii sau altor operatiuni, nu as fi renuntat la el, pentru nimic in lume.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de Technics (2012-10-31 19:16)

Re: Plante in substrat alb, foarte fin

Baracuda A scris:
Technics A scris:

D-l Radu, de ce lipsa substratul ferilizant este una din conditii?

Ghici! lol Am vorbit de nu stiu cite ori, despre sifonarea substratului, in cazul in care, sub el, se afla substrat fertilizant. Sifonarea trebuie facuta in profunzime, acolo unde se aduna depunerile si in cazul existentei subtratului fertilizant, acesta se amesteca cu substratul inert sau chiar este antrenat impreuna cu apa, catre... WC! lol

Pai atunci sa inteleg ca sifonarea este de fapt una din operatiunile care trebuiesc efectuate temeinic pentru a indeparta depunerile si de fapt prezenta substratului fertilizant ai fi un impediment?

8

Re: Plante in substrat alb, foarte fin

EXACT!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Plante in substrat alb, foarte fin

Multumesc   wink

10 Editat de MariusMinu (2012-11-01 14:16)

Re: Plante in substrat alb, foarte fin

Frumoase radacini  :fok
Legat de sifonarea substratului( in general) am totusi o parere diferita, eu nu sifonez substratul decat dupa ce termin setarea (3 luni ) nici nu stiu cum as putea sifona in zona in care am gazonul in formare. Compensez insa prin numarul mic de pesti si hranire moderata (2-3 ori pe saptamana), in felul asta am putine resturi in apa sau substrat. Acest substrat fin (aici in discutie) am inteles ca trebuie sifonat temeinic, iar rezultatele pot fi foarte bune. Astept sa vad evolutia plantelor recent achizitionate de dl. Radu de la halitorul de orez big_smile

11

Re: Plante in substrat alb, foarte fin

In alte ocazii, tot aici pe forum, am spus cind este necesara sifonarea si in ce conditii trebuie facuta, in raport cu specificul fiecarui acvariu. M-am referit inclusiv la acvariile cu covor de plante si la acvariile populate cu pesti putini si de dimensiuni microscopice lol !!!
   Halitorul de orez ne-a tras o tzeapa de zile mari, plantele au venit intr-adevar bine dar dimensiunile sunt de tot risul. Cele mai inalte au 4-5 cm si maxim 4-5 frunze, niste embrioni de plante, iti trebuie lupa sa le vezi!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!