1

Subiect: ce sa fac?

am si eu un Microrasbora galaxy in varsta de 2 ani care prezinta urmatoarele simptome:
1.(si cel mai important) nu mananca si este foarte "supt" in zona stomacului.el era si putin cam cocosat, dar inainte era mai dolofan si nu se observa prea tare.
2. respira foarte repede
3.inotatoarele pectorale le tine asa de strans, incat zici ca sunt niste bete de culoare rosie.
4.zona branhiilor pare inflamata(asta nu stiu daca este simptom pentru ca apare la toti pestii si paote asa e specia)
5. inainte sa am electrovalva(adica acum vreo 2 saptamani), pestii,mai ales cei peste varsta de un an, stateau la suprafata apei ca sa ia oxigen...
culoarea corpului si a aripioarelor nu s-au schimbat.

simptomul 1 a aparut acum 3-4 zile
simptomele 2 si 3 au aparut acum 1-2 saptamani.
mentionez ca inainte era cel mai impunator  peste din acvariu

cateva detalii despre acvariu:
126 litri, 30% schimb de apa saptamanal, co2(din butelie)timp de 8-9 ore/zi, filtru jbl e701 si apa intra printr-un spaybar arunca spre suprafata, fertilizanti micro si macro.
Pesti: 2 otocinclus, 4 dario dario, 6 corydoras paleatus, 15-20 microrasbora galaxy(dintre care doar 10 sunt maturi sexual,restul sunt pui).

2

Re: ce sa fac?

nimeni?

Re: ce sa fac?

1. dupa descriere s-ar putea sa aiba viermisori, urmareste fecalele cum sunt- daca sunt albe subtiri, de obicei se trateaza cu tramazol- daca nu e prea tarziu
2. posibil viermi branhiali- se trateaza cu gyrodol 2 - daca nu e prea tarziu
3. posibil sa fie si un parazit extern- backtopur sau omnipur
asta e parerea mea, dar mai asteapta si alte pareri pt ca daca le are pe toate.......saracu'    ........
( intra pe jbl/hospital, parca era si vezi pe acolo simptome/tratamente )

4

Re: ce sa fac?

silviusaskia A scris:

1. dupa descriere s-ar putea sa aiba viermisori, urmareste fecalele cum sunt- daca sunt albe subtiri, de obicei se trateaza cu tramazol- daca nu e prea tarziu
2. posibil viermi branhiali- se trateaza cu gyrodol 2 - daca nu e prea tarziu
3. posibil sa fie si un parazit extern- backtopur sau omnipur
asta e parerea mea, dar mai asteapta si alte pareri pt ca daca le are pe toate.......saracu'    ........
( intra pe jbl/hospital, parca era si vezi pe acolo simptome/tratamente )

   O mica(?) incurcatura: parazitii branhiali (Gyrodactylus si Dactylogyrus) se trateaza intr-adevar cu Tremazol dar nu provoaca simptome legate de defecare, acestea sunt produse de parazitii intestinali.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: ce sa fac?

1. dupa descriere s-ar putea sa aiba viermisori, urmareste fecalele cum sunt- daca sunt albe subtiri, de obicei se trateaza cu tramazol-
2. posibil viermi branhiali- se trateaza cu gyrodol 2

6 Editat de niku (2012-11-09 20:35)

Re: ce sa fac?

1. el nu mananca, deci nu am cum sa vad fecalele lui pt nu  ca are de unde sa produca.
2. daca erau parazici sau viermi, nu trebuia sa se manifesteze la toti pestii sau macar la specia din care face parte??

mentionez inca o data ca acel microrasbora galaxy are 2 ani.

Re: ce sa fac?

sa fie batranetea ?