1

Subiect: Inele ceramice?

Am achizitionat de la un prieten cateva inele ceramice... am cautat pe forum despre ele dar ma grabesc sa ma ocup de acvariu, azi fiind ziua mea libera de la lucru. Unde se fixeaza acele inele? Am filtru inter model Ehem 2208. Sa le folosesc? Acvariul este de 60L, 5-6 fire de plante  :

8 guppy
3 xipho
5 neoni

Multumesc

... unidos para la musica

Re: Inele ceramice?

Depinde ce fel de "inele ceramice" ai.

3

Re: Inele ceramice?

acestea

... unidos para la musica

Re: Inele ceramice?

Ce firma sunt, pentru ce tip de filtrare? lol
   Din poza par groase, deci tind sa cred ca sunt pentru prefiltrare mecanica grosiera.
   Personal nu le-as folosi deloc, cel putin nu intr-un filtru intern.

5

Re: Inele ceramice?

Eheim 2208 (banuiesc Aquaball), are doar doi bureti, unul pentru filtrarea grosiera (cel mic, albastru, situat imediat sub pompa) si unul mai mare (maron), situat in partea de jos a filtrului.
   Daca vrei sa folosesti un mediu filtrant biologic, poti inlocui buretele mare dar cu ceva de mai mici dimensiuni decit inelele prezentate de tine. Poti folosi Siporax mini, Matrix sau Eheim Substrat Pro. In compartimentul buretelui nu va incapea niciodata o cantitate indestulatoare de mediu biologic, indiferent ce vei folosi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Inele ceramice?

Cica ar fi Jbl ... nici el nu stie ce tip sunt. sad Filtrarea mecanica, adica filtru extern? Precizez ca am eheim 2208

... unidos para la musica

Re: Inele ceramice?

Filtrarea mecanica cica ar retine mizeria.
Poti incerca pentru filtrare biologica JBL Micromec, in HB este 27 de lei o cutie de 1 litru.
..sau Eheim substrat pro, o cutie de 250 ml este 27 de lei in HB. Am enumerat materialele ce au o dimensiune mica.

8

Re: Inele ceramice?

Dar care e mai "sanatos" buretele sau acest ceramic ? Multumesc

... unidos para la musica

Re: Inele ceramice?

Buretele.

Apropo, Micromecul este 36 nu 27.

10

Re: Inele ceramice?

MemeL A scris:

Dar care e mai "sanatos" buretele sau acest ceramic ? Multumesc

Cel mai "sanatos" ar fi sa inveti ce inseamna filtrarea si cum se realizeaza ea! Vad ca degeaba primesti raspunsuri, acestea, datorita lacunelor pe care le ai, nasc noi si noi intrebari. Nu te baza pe fatul ca aici poti invata totul de la zero, informarea pe cont propriu are o foarte mare importanta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Inele ceramice?

De citit am citi, dar nu cred ca e "dureros" sa cer si cateva pareri.

... unidos para la musica

12

Re: Inele ceramice?

MemeL A scris:

De citit am citi, dar nu cred ca e "dureros" sa cer si cateva pareri.

Cu cititul o fi cum zici (conditionalul optativ a fost o greseala, banuiesc lol )
Dureros nu, plicticos da! Pune-te in situatia celor de la care astepti raspunsuri si ai sa vezi ca nu este tocmai placut, sa raspunzi de zeci de ori, la aceleasi intrebari. Forumul acesta, dupa atita timp de functionare, se doreste un adevarat "depozit" de informatii, pentru cei care stiu si mai ales... vor sa le caute! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!