1

Subiect: marimarian300 - Tepar

Aveti mare grija cu acest user. M-am intalnit azi cu el sa-i vand mancare de pesti. Pretul era 30 ron. A incercat zilele trecute sa negocieze pretul, dar i-am spus ca nu e negociabil si a zis ca ne intalnim azi pentru tranzactie.
M-am intlanit cu el in pauza de la servici si fiind pe graba mi-a inmanat banii indoiti si am apucat sa vad ca mi-a dat 20 ron abia cand am ajuns la birou. Deja isi inchisese telefonul.
I-am dat pm si desi e online si a vazut pm-ul de cand l-am trimis, nu mi-a raspuns la el.

Concluzie: Tepar!!! Aveti mare grija!

Descriere: in jur de 20 si ceva de ani, saten, in jur de 1,80-1,85 inaltime, numar de Cosmote, avea blugi si o geaca neagra.

2

Re: marimarian300 - Tepar

kriss A scris:

Descriere: in jur de 20 si ceva de ani, saten, in jur de 1,80-1,85 inaltime, numar de Cosmote, avea blugi si o geaca neagra.

Pacat ca nu ai facut si o poza a infractorului... Oameni buni, hai sa ne intelegem! Pentru astfel de tranzactii, o parte din vina o purtam si noi. Puteai foarte bine sa numeri banii la fata locului. La fel de bine poate interveni si el acum spunand ca ti-a dat intreaga suma pentru care v-ati inteles. Noi, ceilalti, pe cine am crede ?

Re: marimarian300 - Tepar

visiniu A scris:

Puteai foarte bine sa numeri banii la fata locului. La fel de bine poate interveni si el acum spunand ca ti-a dat intreaga suma pentru care v-ati inteles. Noi, ceilalti, pe cine am crede ?

   George, in cazul asta deja vorbim de inselatorie nu de neatentie!

4

Re: marimarian300 - Tepar

Da... inselotarie cu complicitatea, din neatentie, a colegului care a deschis topicul.  lol

Re: marimarian300 - Tepar

visiniu A scris:

Da... inselotarie cu complicitatea, din neatentie, a colegului care a deschis topicul.  lol

   Ee lasa ca la urmatoarea intrunire, astept sa fii neatent si iti sterpelesc telefonul... sa vedem daca-ti suna a neatentie sau a altceva smile

6

Re: marimarian300 - Tepar

Da, asta daca vom face vreo tranzactie... iar eu sa nu stiu cu cine stau de vorba. E cam tarziu sa faci asta, Cristi...  lol

7

Re: marimarian300 - Tepar

"Pentru astfel de tranzactii, o parte din vina o purtam si noi. Puteai foarte bine sa numeri banii la fata locului."

Nu e chiar asa de fapt. S-a asigurat ca n-am timp sa numar banii. Trebuia sa ne vedem dupa ce ieseam de la munca, dar m-a sunat si s-a rugat de mine sa vedem cand am pauza ca trebuie sa plece.

8

Re: marimarian300 - Tepar

Partea bună - semnalarea șmecherașilor de pe forum pt. ca restul utilizatorilor să nu pățească același lucru.

Re: marimarian300 - Tepar

Sa nu exageram cu comentariile!
   Astept si varianta lui @marimarian300, varianta care intarzie sa apara!

10

Re: marimarian300 - Tepar

Compasiune si intelegere pentru "pagubit" dar Visiniu are perfecta dreptate!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11 Editat de kriss (2012-11-12 16:37)

Re: marimarian300 - Tepar

Se pare ca nu sunt singurul pagubit de acest tepar:
http://infotel.6f.ro/0765027660.html

12 Editat de sergiu.dragomir (2013-01-25 19:11)

Re: marimarian300 - Tepar

Nu poate fi "pagubitul" invonovatit pentru infractiunea de "INSELACIUNE", asa dupa cum aceasta este prevazuta de Codul Penal art. 215! Actiunile celui cu care s-a desfasurat tranzactia, din povestea colegului, ma determian sa cred ca autorul infractiunii a actionat cu discernamant, cu intentie (cel putin indirecta) iar fapta este prevazuta de o norma penala in vigoare la data comiterii faptei. Pacat ca, in caz de plangere penala, ar fi tare greu de dovedit o asemenea fapta.

Anexez mai jos testul de lege la care fac referire!

"Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos material injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 12 ani.

Înşelăciunea săvârşită prin folosire de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.

Inducerea sau menţinerea în eroare a unei persoane cu prilejul încheierii sau executării unui contract, săvârşită în aşa fel încât, fără această eroare, cel înşelat nu ar fi încheiat sau executat contractul în condiţiile stipulate, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută în alineatele precedente, după distincţiile acolo arătate.

Emiterea unui cec asupra unei instituţii de credit sau unei persoane, ştiind că pentru valorificarea lui nu există provizia sau acoperirea necesară, precum şi fapta de a retrage, după emitere, provizia, în totul sau în parte, ori de a interzice trasului de a plăti înainte de expirarea termenului de prezentare, în scopul arătat în alin. 1, dacă s-a pricinuit o pagubă posesorului cecului, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută în alin. 2.

Înşelăciunea care a avut consecinţe deosebit de grave se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi."

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

13

Re: marimarian300 - Tepar

Ancistrus A scris:

Sa nu exageram cu comentariile!
   Astept si varianta lui @marimarian300, varianta care intarzie sa apara!

Desi as fi vrut sa tin cont de ce ai spus nu ma pot abtine...

@kriss, in locul tau ii spuneam ca mai am un flacon de mancare la 20 lei pentru ca este putin inceput, si daca era interesat ma intalneam cu placere a 2-a oara si i-o regizam eu lui de data asta  :-  :-

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: marimarian300 - Tepar

parerea mea este 99% din tranzactiile care se fac in acest fel se fac pe baza de incredere reciproca. Singurul lucru cert in atare caz sunt banii, de aceea ei trebuiesc numarati la fata locului pentru a evita discutiile ulterioare. Cu totii am cumparat sau vandut diferite lucruri si de cele mai multe ori vedem ce am cumparat, sau calitatea a ceea ce am cumparat o descoperim acasa cand desfacem pachetele primite si mergem pe incredere asa cum ar fi normal sa fie intre acvaristi. Deci un sfat pentru toata lumea: daca ceea ce cumparam sta sub semnul intrebarii pana testam sau vedem ce am cumparat, in ceea ce priveste banii ei se numara intotdeauna la fata locului