1 Editat de danielt (2013-02-05 15:41)

Subiect: Lintita si cum scapam de ea

:-

2 Editat de aryna (2012-11-14 04:13)

Re: Lintita si cum scapam de ea

foloseste butonul de sus cel de langa plic si incadreaza linkul intre doua apasari de buton.

3

Re: Lintita si cum scapam de ea

Si eu am la fel pistia si lemna minor la suprafata, dar e mai usor sa scot cu minciogul tot ce apare la suprafata si sa aleg apoi din minciog plantele care vreau sa ramana in acvariu.

4

Re: Lintita si cum scapam de ea

danielt A scris:

Ca tot intreba cineva, am facut un clip in care arat cum am scapat eu de lintita. In principiu nu am eliminat-o complet desi e usor.

Eu am decis doar s-o tin sub control. Ea poate fi folosita fie ca hrana pentru carasi fie pentru apetitul ei pentru nitrati.

http://youtu.be/GGL6g-dyITA

   Dane, tu ori ai mult timp liber, ori esti mazochist! lol
Nu-i mai simplu sa culegi toate plantele de pe suprafata apei (cu minciogul, nu cu paharelul), sa le bagi intr-un vas cu apa incapator, de unde prin clatirea plantelor pe care doresti sa le pastrezi, scapi de lintita?
   Daca in vasul pentru clatire, mai ai si un curent de apa continuu, asigurat de furtunul de la dus (de exemplu), procedeul este mai eficace.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Lintita si cum scapam de ea

Eu folosesc un ac, cu care le înțep pe fiecare în parte, plantele așezându-se frumos, ca pe frigare. Când acul se umple cu plante, le arunc în mincioc și reiau procesul. Când acul se tocește, îl ascut sau cumpăr altul, în funcție de timp și buget.

6

Re: Lintita si cum scapam de ea

Vladone A scris:

Eu folosesc un ac, cu care le înțep pe fiecare în parte, plantele așezându-se frumos, ca pe frigare. Când acul se umple cu plante, le arunc în mincioc și reiau procesul. Când acul se tocește, îl ascut sau cumpăr altul, în funcție de timp și buget.

Cu bete chinezesti ai incercat?  big_smile

7

Re: Lintita si cum scapam de ea

danielt A scris:
Vladone A scris:

Eu folosesc un ac, cu care le înțep pe fiecare în parte, plantele așezându-se frumos, ca pe frigare. Când acul se umple cu plante, le arunc în mincioc și reiau procesul. Când acul se tocește, îl ascut sau cumpăr altul, în funcție de timp și buget.

Cu bete chinezesti ai incercat?  big_smile


Da, da, dar se împlântă mai greu tongue

Re: Lintita si cum scapam de ea

Nu-i mai simplu sa o tragi cu un surface skimer ? o culegi din filtru la final lol

9

Re: Lintita si cum scapam de ea

Nu e mai simplu sa te feresti de penibil necomentand de dragul de a comenta?

Daca ai fi vazut clipul, ceea ce e clar ca n-ai facut-o ti-ai fi dat seama de ce nu merge un skimmer  lol

10

Re: Lintita si cum scapam de ea

Intamplator mi-am pierdut 5:02 minute din viata vizionand clipul. N-am vazut decat un pahar, un minciog, care apropo, se curata usor sub jet de apa. Nu-i nevoie sa-l pui la uscat ca sa omori lintita lol.
Ah, si o musca moarta.
Cu surface skimmerul treaba e mult mai simpla.

11

Re: Lintita si cum scapam de ea

Si ai postat ca sa ce? Te plangi ca ti-am irosit 5 minute cand aveai deja o solutie?

(:|

12

Re: Lintita si cum scapam de ea

ca sa-ti arat cam ce inseamna un forum, discutarea ideilor, nu atacul la persoana, dar n-ai tu cum sa-ti dai seama de asta wink

13

Re: Lintita si cum scapam de ea

(:|  (:|  (:|