1 Editat de cristianm (2012-11-15 14:44)

Subiect: Emotia detaliului

Salutari,
In sfarsit am dat startul marii aventuri a ceea ce inseamna creearea unui mic colt de natura pentru prietenii nostri micuti pe care-i indragim.
Deci, pana la urma datele "locuintei" sunt:
- 70x40x50 cm;
- substrat Manado;
- filtru interm Aquael Turbo 1000 (asta pana vine cel extern);
- incalzitor Tetra;
- iluminare, momentan cu 2 Philips, urmeaza capacul cu neoanele recomandate;
- decorurile naturale;
- plantute...inca nu le stiu exact dupa denumire, am mers pe recomandarea unui furnizor local (Iasi) direct de la sursa;
- locatarii (in curand, dupa ciclare);
In privinta locatarilor, ma gandesc la o combinatie intre un banc de neoni rosii plus cateva ajutoare (coridorasi panda sau 1,2 ancistrusi) sau tetrazona sumatra verde cu minirasbora.

2

Re: Emotia detaliului

Te rog sa mai faci o poza de ansamblu, de data asta fara blitz!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Emotia detaliului

Ghiveciul e decor natural mai nou? smile

Re: Emotia detaliului

cristianm A scris:

locatarii (in curand, dupa ciclare)

   Pai si cum "ciclezi" acvariul ca nu vad nici o vietuitoare in el?

Re: Emotia detaliului

Ancistrus A scris:
cristianm A scris:

locatarii (in curand, dupa ciclare)

   Pai si cum "ciclezi" acvariul ca nu vad nici o vietuitoare in el?

avem doi scalari care exploreaza noua casuta smile

fotografiile sunt facute in seara in care am adus acvariul

urmeaza unele si de ansamblu mai tarziu cand ajungem acasa  big_smile

Re: Emotia detaliului

Baracuda A scris:

Te rog sa mai faci o poza de ansamblu, de data asta fara blitz!

Pentru conformare:

Re: Emotia detaliului

danielt A scris:

Ghiveciul e decor natural mai nou? smile

E o chestie ceramica (deci nu plastic), aveam de gand sa-l mai stirbesc pentru a fi  mai altfel...

Re: Emotia detaliului

Ce sa mai stirbesti... strica toata imaginea ghiveciul ala.

Re: Emotia detaliului

Salut. Mie mi-a luat 2 ani de zile pana sa reusesc sa pun manado in acvariu... Parerea mea este sa scoti ghiveciul si pietrele rotunde strica toata imaginea, vorba lui Cristi, iar radacina sa cauti sa o acoperi cu moss.  Spor!

10

Re: Emotia detaliului

Referitor la titlu "Emotia detaliului" mai mari emotii ne-ai dat noua cu ghiveciul ala si bolovanii lol

11

Re: Emotia detaliului

cristianm A scris:

In sfarsit am dat startul marii aventuri a ceea ce inseamna creearea unui mic colt de natura pentru prietenii nostri micuti pe care-i indragim.

Coltul a iesit el, asteptam natura  :frogp

12

Re: Emotia detaliului

Multumesc de remarci.
Sunt adeptul si accept criticile constructive. Dupa cum se observa, am postat la coltul incepatorului, tocmai ca sunt incepator, asa cum m-am si descris in rubrica de prezentari.
Nu am considerat nici o secunda ca aici ma "prezint" pentru un concurs de cel mai frumos acvariu.
In speranta ca domnii critici o sa fie mai blanzi, sper ca intr-un viitor sa invat si eu arta amenajarii acvaristice!
Sper ca s-a inteles spiritul de gluma, motivul pentru care sunt pe acest forum, fiind cel de a invata de la cei care stiu!
Cu respect!

13

Re: Emotia detaliului

Felicitari pentru reactie, Cristian! Asta dovedeste ca esti stapin pe tine si nu te lasi impresionat de "amabilitatile" colegilor. Ai dreptate, concentreaza-ti atentia pe utilitatea sfaturilor si invata cit poti, restul conteaza mai putin.
   In concluzie, incearca sa realizezi un peisaj cit mai natural, facind exceptie de probabilitatea ca, in apa pot sa ajunga accidental si obiecte fara legatura cu peisajul (ghivece, castele, corabii, anvelope auto, fiare vechi, etc). Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de MariusMinu (2012-11-16 13:06)

Re: Emotia detaliului

Anubiasul trebuie pus intr-o zona cu mai putina lumina. Frunzele afectate de alge le poti curata cu solutie apa cu clor (19 parti apa , o parte clor), scoti planta afara, o cureti si o speli bine sa inlaturi clorul ramas. Anubiasul nu trebuie sa aiba rizomul bagat in substrat, cel mai bine il legi de vreo piatra sau lemn ceva. Alga de pe sticla daca se prezinta sub forma unor puncte verzi este GSA, nu e chiar asa periculoasa decat daca se inmulteste peste masura. Poate fi indepartata cu racleta metalica. Ai grija sa nu apuci vreo pietricica ca zgarii sticla.
Lumina este foarte importanta pentru plantele acvatice trebuie sa dai mai multe detalii despre neoane. Daca sunt philips 765 poti sa le schimbi cu 865 unul si 830 celalalt.

15

Re: Emotia detaliului

Fir-ar el de "ghiveci"!  :stupid
Sigur ca-l scot, ideea initiala era alta, doar ca aranajatul l-am terminat undeva la 02.30 noaptea (sau mai bine dimineata).
Vazusem eu ceva asemanator de ceramica si in alte imagini, vroiam sa-i dau alta intrebuintare, doar ca nu a fost cea mai fericita solutie.
Oricum e prima incercare de amenajare, clar va suferi pe parcurs modificari.

16

Re: Emotia detaliului

Bravo Cristi, si eu sunt la inceput dar nu am avut curaj sa pun poze cu acvariul big_smile , bine ca sunt unii mai curajosi sa am de unde invata.

Bafta.

17

Re: Emotia detaliului

cristianm A scris:

Multumesc de remarci.
Sunt adeptul si accept criticile constructive.

Pietrele, buturuga si ghiveciul nu au ce cauta in bazinul asta. Buturuga este de o forma nepotrivita si integrata in peisaj aiurea. Pietrele si ele au niste proportii de ma duc cu gandul la ciclide dar prezenta plantelor contrazice ideea asta. Pietrele alea SIGUR dar foarte SIGUR iti vor mari pH-ul. Cand o s-ajungi la capitolul pH te vei intreba de ce creste.

La inceput, e bine sa nu folosesti elemente de decor decat in cazul in care prezinta o utilitate. Cum ar fi sa agati acel Anubias de un bat. Pe masura ce inveti mai multe despre elementele de aranjament vei decide singur ce sa pui si unde. Asta pentru ca vei stii cat de mult creste fiecare planta si cum se manifesta, nu o sa mai pui plante de fundal in prim-plan si invers.

P.S: Dupa mine, termenul "critica constructiva" nu exista. Exista doar critica, daca tragi un invatamant din ea, poti spune ca-i "constructiva" wink

18

Re: Emotia detaliului

Mi-am permis sa sterg toate consideratiile repetate, despre acel ghiveci, eu zic ca omul a inteles iar voi incepuserati sa va bilbiiti pe tema asta!  lol In schimb, pe prietenul Daniel, il amendez cu  o intrebare: ce a vrut sa spuna cu fraza "Pietrele alea SIGUR dar foarte SIGUR iti vor mari pH-ul.", imi este neclar, pentru ca intr-un alt topic a spus: "Vorbim de pH aici? Sau de duritate? Ca-s doua chestii total diferite si n-au legatura una cu alta"

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Emotia detaliului

pH-ul nu indica duritatea, iar pietrele alea cel mai probabil vor elimina in apa carbonat de calciu. Daca-s dolomite vor mari duritatea, daca-s calcaroase vor mari pH-ul. Cum nu-s geolog de meserie, nu pot sa spun din poze care din ele va creste, posibil ambele ca vad un amestec de roci acolo.

20

Re: Emotia detaliului

Hai s-o lasam balta! lol Am inceput sa ma intreb, daca stiu atit de bine limba romana, pe cit credeam. Se pare ca nu, de vreme ce eu te intreb ceva si tu raspunzi altceva! Oricum, eu ziceam ca este deosebit de util, cind facem o greseala, s-o recunoastem cu sportivitate, mai ales in public, unde cei care ne aud/citesc, pot ramine cu "invataturi" gresite. Ma refer strict la afirmatia: "Vorbim de pH aici? Sau de duritate? Ca-s doua chestii total diferite si n-au legatura una cu alta"
   Fara ironie, acum ai inteles? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!