1

Subiect: .....Sa facem si cunostinta

Salut,ma numesc Marian si am un acvariu de aproape 10 luni. Adaug date si poze cu el:

Acvariu 63 L,55 L brut cu:-Termometru 50 W Eheim 3602
                                     -Filtru Eheim 2208 AquaBall
                                     -Neon Narva 15 W daylight
                                     -substrat fertilizant AquaBasisPlus JBL
                                    -pietris de 2-3mm,cu strat de 2cm fata si 3cm spate

Locatari : -Neoni-5 (inca nu le stiu sexul)
               -Molly-1 M si 1 F
               -Guram albastru- 1 M
               -Guppy- 2 M si 5 F
               -Xypho- 3 M si 2 F
               -Sanitari Hoplosternum - 2
               -Melci Melanoides tuberculata - 4 cam 3-4 cm

Astept opinii smile

... unidos para la musica

2

Re: .....Sa facem si cunostinta

Salutare si bine ai venit. De acvariu ce sa zicem este in regula in afara de:incaliztorul acela care trebuie mutat pe geamul din spatele acvariului,trebuie sa il faci cat mai putin vizibil  nivelul apei trebuie completat pana nu se mai vede

Re: .....Sa facem si cunostinta

Cromatica e superba......
Ape limpezi

4 Editat de MemeL (2012-11-16 00:19)

Re: .....Sa facem si cunostinta

ciuaua A scris:

Salutare si bine ai venit. De acvariu ce sa zicem este in regula in afara de:incaliztorul acela care trebuie mutat pe geamul din spatele acvariului,trebuie sa il faci cat mai putin vizibil  nivelul apei trebuie completat pana nu se mai vede

Acum se muta " caldura " , si maine voi completa cu apa ... e la "statut"

... unidos para la musica

5 Editat de MemeL (2012-11-16 00:28)

Re: .....Sa facem si cunostinta

si acum vin si prima problema ... la guppy li sau innegrit pupilele, ochii, stie cineva care-i cauza ?:( tem[ apei este 27C

... unidos para la musica

Re: .....Sa facem si cunostinta

Cand aveam guppy mi s-a intamplat si mie odata(atunci cand i-am mutat dupa ce facusem o redecorare)...cred ca din cauza sperieturii...

My little big friend  :fbr  one veiltail goldfish :crap ~~~ :acv ~~~ :of

Re: .....Sa facem si cunostinta

Salut MemeL!
   Guppy tai au ochii negri, aripioarele stranse si apa este incetosata... deci acvariul tau nu este ciclat! Pestii sufera din cauza amoniacului, nitritilor sau alte coleoptere lol

8

Re: .....Sa facem si cunostinta

Am o problema. De dimn m-am trezit sa plec la lucru si am constat ca toti masculi guppy sunt cocosati (grav). Am facut repede un test si am parametri astfel...

gH - 14
pH - 7.1
kH - 5

HELP !:(

... unidos para la musica

Re: .....Sa facem si cunostinta

Pentru guppy rezultatul testelor care le-ai expus sunt bune, dar, cum spuneam si mai sus, ar trebui teste de NO2, eventual si NH3.
   Ce cantitate de apa schimbi si la cat timp?
   La schimbul de apa poti introduce si vitamine pentru pesti, ex: JBL Atvitol.

10

Re: .....Sa facem si cunostinta

Ancistrus A scris:

Pentru guppy rezultatul testelor care le-ai expus sunt bune, dar, cum spuneam si mai sus, ar trebui teste de NO2, eventual si NH3.
   Ce cantitate de apa schimbi si la cat timp?
   La schimbul de apa poti introduce si vitamine pentru pesti, ex: JBL Atvitol.

Da recunosc in ultimile 2 sapt am schimbat apa de 2 ori,15% din cantitate. Folosesc EasyBalance si acum am cumparat si Biotopol JBL ...

... unidos para la musica

11

Re: .....Sa facem si cunostinta

Biotopol este bun pentru schimbul de apa direct de la robinet iar EasyBallance este pentru acvariile ciclate (printre altele se spune ca reduce nivelul nitratilor). Tie ti-ar trebui acum JBL Denitrol si schimburi de 30% apa saptamanal - asta depinde de numarul si dimensiunile pestilor si faza in care se afla acvariul, din punct de vedere al filtrarii biologice.

12

Re: .....Sa facem si cunostinta

Ancistrus A scris:

Biotopol este bun pentru schimbul de apa direct de la robinet iar EasyBallance este pentru acvariile ciclate (printre altele se spune ca reduce nivelul nitratilor). Tie ti-ar trebui acum JBL Denitrol si schimburi de 30% apa saptamanal - asta depinde de numarul si dimensiunile pestilor si faza in care se afla acvariul, din punct de vedere al filtrarii biologice.

Este ceva asemanator cu ContraSpot - Tetra Medica ?! Am in casa, o pot folosi?

... unidos para la musica

13

Re: .....Sa facem si cunostinta

Nu sunt aceeasi chestie, Denitrol este o solutie cu colonii de bacterii care te vor ajuta la ciclare, Contra Spot este un medicament impotriva "grisului" si Tetra Medica un antibacterian general.

14

Re: .....Sa facem si cunostinta

Ancistrus A scris:

Nu sunt aceeasi chestie, Denitrol este o solutie cu colonii de bacterii care te vor ajuta la ciclare, Contra Spot este un medicament impotriva "grisului" si Tetra Medica un antibacterian general.

Oky, multam. Ma ocup astazi . E bine ca cineva mi-a zis ceva de bine in legatura cu parametri pe care ii am.  Hyuh

... unidos para la musica

Re: .....Sa facem si cunostinta

Pai sunt buni pentru ca nu dau nici o informatie de fapt in legatura cu problema ta  lol. O sugestie, care tine doar de gutul fiecaruia: pune niste moss sau staurogyne sau ceva pe stalpul ala din mijlocul acvariul ca arata ... nicicum, de parca a picat cand ai deschis capacul de la acvariu de pe undeva si ti-a fost lene sa il scoti.
Poti ascunde filtrul si incalzitorul in spatele Cabombei, iar termometrul poti sa il pui linistit pe partea laterala a acvariului, ascuns spre geamul din spate, cat sa te poti uita din cand in cand daca nu s-a dereglat termostatul din incalzitor...
Cum ti-a zis Ancistrus, ia niste teste de NO2 si NO3 , eventual NH4 sa vezi daca e ciclat acvariul. Spor!

16

Re: .....Sa facem si cunostinta

mirceajifcu A scris:

Cum ti-a zis Ancistrus, ia niste teste de NO2 si NO3 , eventual NH4 sa vezi daca e ciclat acvariul. Spor!

   Are pH peste 7, deci raman la ideea mea ca NH3 ar trebui sa testeze, nu NH4 big_smile

17

Re: .....Sa facem si cunostinta

mirceajifcu A scris:

Pai sunt buni pentru ca nu dau nici o informatie de fapt in legatura cu problema ta  lol. O sugestie, care tine doar de gutul fiecaruia: pune niste moss sau staurogyne sau ceva pe stalpul ala din mijlocul acvariul ca arata ... nicicum, de parca a picat cand ai deschis capacul de la acvariu de pe undeva si ti-a fost lene sa il scoti.
Poti ascunde filtrul si incalzitorul in spatele Cabombei, iar termometrul poti sa il pui linistit pe partea laterala a acvariului, ascuns spre geamul din spate, cat sa te poti uita din cand in cand daca nu s-a dereglat termostatul din incalzitor...
Cum ti-a zis Ancistrus, ia niste teste de NO2 si NO3 , eventual NH4 sa vezi daca e ciclat acvariul. Spor!

Dami un sfat ce sa fac cu acel lemn, cum sa il pun ? L-as culca mai bine .. smile))

... unidos para la musica

18 Editat de MemeL (2013-01-13 21:23)

Re: .....Sa facem si cunostinta

un mic update smile

... unidos para la musica

19

Re: .....Sa facem si cunostinta

up

... unidos para la musica

20

Re: .....Sa facem si cunostinta

.. sa inteleg ca in rau sad

... unidos para la musica