1

Subiect: compatibilitate pesti

salut!

de ceva timp ma straduiesc sa construiesc un acvariu care sa fie cit de cit ok. acum e la ciclat si am zis ca intre timp sa ma gindesc ce fel de pesti sa pun il el. sigur ca toti ne orientam prima data dupa frumusetea pestilor, desi aproape intotdeauna nu este criteriul cel mai important in alegerea populatiei.
m-am gindit sa pun neoni clasici+rasbora galaxy+tetrazoane+sae. pe viitor as vrea sa bag si ceva creveti red chery, dar mai las un pic plantele sa creasca.

multumesc mult!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

2

Re: compatibilitate pesti

zi si tu detalii despre acvariul tau ca numai asa putem spune ce pesti sa bagi in el

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: compatibilitate pesti

- tetrazona nu prea merge cu nimic
- microrasbora galaxy (Celestichthys margaritatus) este un peste foarte timid si ar merge cu niste creveti mai degraba, decat cu orice alt peste.. Probabil s-ar impaca cu neonii, dar sa nu te astepti la prea multe din partea acestor rasbore.. neonii vor fi in prim-plan

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

4

Re: compatibilitate pesti

neoni si scalari(mici) si sanitari,clasica si frumoasa combinatie big_smile   acum depinde de ce acvariu ai

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: compatibilitate pesti

Depinde ce il atrage.. ceva asiatic, sud-american, ciclide africane..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: compatibilitate pesti

titlu e compatibilitati pesti asa ca imi permit sa pun si eu o intrebare. ar merge scalari, neoni, rasbora hemigrammus ? si eventual guppy daca iau scalari mici

7

Re: compatibilitate pesti

as putea sa pun si eu scalari pe langa guppy, xipho, platy, tetra de buenos aires, black tetra, ancistrus si black tetra?

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

8

Re: compatibilitate pesti

vad ca nu raspunde nimeni.. astept ceva raspunsuri

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

Re: compatibilitate pesti

Tu ai ciorbica de peste acolo. Unui ochi mai avizat i-ai zgaria retina.. smile
Daca iti plac scalarii, ai putea merge pe partea cu pesti din zona Amazonului... dintre care tetra buenos aires, black tetra, ancistrus. Primele doua specii sunt de card, iar buenos aires tetra nu e recomandabil pentru plante si aripioarele celorlalti co-locatari, dar oricum ai de unde alege.

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

10 Editat de MihaiA09 (2009-12-29 12:39)

Re: compatibilitate pesti

daca pastrez ancistrusul, si tetra (amanoua speciile) pot sa pun scalari? si daca fac invers cu guppy, xipho... nu pot sa pun scalari?

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

11

Re: compatibilitate pesti

salut!
ca sa va dau detalii. acvariu de 180litri 95*45*45, filtru extern jbl cristal profi e900, iluminat 3*T5 juwel 45 wati 10 ore pe zi, semiplantat, inclazitor de substart jbl 20 wati. instalatia de co2 e pe drum din germania, azi ar trebui sa soseasca. acum daca puteti, spune-ti-mi ceva combinatii de pesti care ar merge bine sau pe care ii aveti voi.

va multumesc mult

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

12

Re: compatibilitate pesti

guppy+xipho+molly+platy+neoni

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

13

Re: compatibilitate pesti

eu am in acvariu
11 neoni
4 tetrazona sumatran
4 guppy
2 sanitari
si in seara asta am primit cadou 3 scalari ....
iar acum ...la cateva ore dupa introducerea in acvariu ..observ ca tetrazonii au inebunit....ii calaresc pe scalari grupa mare.....
....trebuie neaparat sa renunt la scalari nu ???:(

14

Re: compatibilitate pesti

La tetrazona

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

Re: compatibilitate pesti

Ai de ales intre scalari si tetrazone.Daca ii ti in continuare la un loc o sa ramai numai cu tetrazone.

16

Re: compatibilitate pesti

lauxid A scris:

eu am in acvariu
11 neoni
4 tetrazona sumatran
4 guppy
2 sanitari
si in seara asta am primit cadou 3 scalari ....
iar acum ...la cateva ore dupa introducerea in acvariu ..observ ca tetrazonii au inebunit....ii calaresc pe scalari grupa mare.....
....trebuie neaparat sa renunt la scalari nu ???:(

la scalari sau tetrazoni...depinde ce iti place mai mult...eu sincer as pastra scalarii ca ai cam ciorba in acvariu daca ne gandim ca ai si guppy...
tetrazona sunt recunoscuti pentru ca le place sa rupa prelungirile...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: compatibilitate pesti

@ bobi "m-am gindit sa pun neoni clasici+rasbora galaxy+tetrazoane+sae. pe viitor as vrea sa bag si ceva creveti red chery, dar mai las un pic plantele sa creasca."

sa inteleg ca tiar palcea pesti care stau in card, genul caracidelor....poti alege daca vrei 20 de : neoni clasici/ Gymnocorymbus ternetzi (tetra negru/vaduv) /Hyphessobrycon eques (callistus tetra)
{/ a se citi sau }

...acum depinde f mult ce vrei sa ai...si poti sai combini cu alti pesti gen colisa lalia, ramirezi, etc...posibilitatile sunt multiple...sau poti chiar sa alegi toate cele 3 specii enumerate mai sus (neoni , callistus, si tetra negru) sa incerci sa obtii ceva deosebit.....

ai 180 de litri....folosestei bine big_smile

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

18 Editat de aqua (2010-01-10 17:50)

Re: compatibilitate pesti

rtklancelot A scris:

@ bobi "m-am gindit sa pun neoni clasici+rasbora galaxy+tetrazoane+sae. pe viitor as vrea sa bag si ceva creveti red chery, dar mai las un pic plantele sa creasca."

sa inteleg ca tiar palcea pesti care stau in card, genul caracidelor....poti alege daca vrei 20 de : neoni clasici/ Gymnocorymbus ternetzi (tetra negru/vaduv) /Hyphessobrycon eques (callistus tetra)
{/ a se citi sau }

...acum depinde f mult ce vrei sa ai...si poti sai combini cu alti pesti gen colisa lalia, ramirezi, etc...posibilitatile sunt multiple...sau poti chiar sa alegi toate cele 3 specii enumerate mai sus (neoni , callistus, si tetra negru) sa incerci sa obtii ceva deosebit.....

ai 180 de litri....folosestei bine big_smile

callistusi sunt rai !!
daca combini cu neoni,acestia le vor papa coada !!
asa sunt callistusi,papa coada pestilor mai mici decat ei!!
eu zic in loc de callistus sa pui pristella riddlei,mai fantomatic asa wink
am vazut niste tetra morti intr-un pet-shop..din cauza callistusilor..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

19 Editat de rtklancelot (2010-01-10 23:52)

Re: compatibilitate pesti

eu inca nu imi pot imagina cum anumiti pesti "rai" la mine in acvariu sunt relativ docili....!!! am avut aceasta combinatie calistus +neoni ...doar ca neoni fiind mai mici (un raport de cam 2 neoni la 1 calistus), am luat mai multi....si probabil pt ca erau card....nu au fost afectati....si erau momente cand cele 2 speci formau un card comun.....

ok calistus mai ciupesc inotatoarele la alti pesti....(eu aveam calistus +neoni +mascul betta si nu chiar daca ciupeau..era insesizabil....ca nu lasam eu masculul acolo daca era riscul sa fie ciopartit de calistusi)

eu unu plec de la premiza ca tu aqua ai avut in acvariu asa ceva...si ai introdus prima data neoni apoi calistus ! eu am acvariu bine plantat...+ pesti erau bine hraniti si nu am avut probleme cu ei....

am obs la inceput cand iam introdus ca se duceau spre inotatoarele celorlalti+ ca au fost cateva "lupte pt determinarea ordini in haita" ( sa vedeti cum se tachineaza masculi intre ei , pana iese castigator un mascul alfa big_smile) ...dar apoi lucrurile au decurs normal.....si nu am avut probleme

intrun petshop mai pui problema hranei + lipsa spatiului +faptul ca sunt deranjati de atatia privitori ...stresul +foamea paote sai faca mai agresivi

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

20

Re: compatibilitate pesti

asa e rtk...eu nu am avut niciodata callistus si nici nu cred ca o sa imi adaug smile ..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise