1

Subiect: Dipariti

Imi dispar pesti din acvariu. Ceva ii mananca dar nu stiu ce. Din uni mai gasesc ceva ramasite din altii nu mai gasesc nimic. Am urmatoarele speci de pesti: neoni, gupy, sumy, scalari, rechin, plati, moli, zebre, torocatus, acistrusi, sanitar, si vreo 4 melci. Au siparut: o perche de Betta mari, neoni, gupy, zebre, si am avut si o broasca care a disparut si ea. Am capac la acvariu deci nu au sarit din acvariu.
Care dintre acesti indivizi sunt de vina.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

2

Re: Dipariti

lol:lol::lol: Chiar ca lol. lol:lol::lol:
sar putea sa fie rechinul:P. nu stiu cred

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

3

Re: Dipariti

ce fel de rechin ?
daca din acela pangasius negru cred ca el e de vina

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4 Editat de MihaiA09 (2009-12-28 18:11)

Re: Dipariti

ii cum deasta? http://www.zoopedia.ro/poze-articole/la … u_2878.jpg

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

5

Re: Dipariti

oricum,tu chiar ai o ciorba mare de animale

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Dipariti

si am crezut ca eu le-am amestecat lol

7

Re: Dipariti

ma scuzati mam exprimat gresit : ii cum acesta? ...

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

8

Re: Dipariti

e Bala Shark  dar nu cred k el e de vina k am avut si mai mari decat el si nu am avut probleme.
Pai de ce e o ciorba? nu se potrivesc?
Stiu k scalari cu neoni nu se prea potrivesc k in natura hrana preferata a scalarilor sunt neoni. dar restul?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

9

Re: Dipariti

contrar eu credeam ca scalarii si neonii se inteleg. cati centimetri are "the shark"?

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

10

Re: Dipariti

Moly zebre nu se potrivesc cu scalarii !!!
chiar daca s-ar potrivi,ai prea multe specii in acel acvariu

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11

Re: Dipariti

oki, am inteles, dar intrebare e, stie careva sau banuie care ar putea fi acel individ care isi face de cap la mine in acvariu?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

12

Re: Dipariti

vreo 7 Cm are Shark, legata de neoni si scalari eu asa am citit k neoni sunt hrana preferata a scalarilor in natura.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

13

Re: Dipariti

Rodamin A scris:

vreo 7 Cm are Shark, legata de neoni si scalari eu asa am citit k neoni sunt hrana preferata a scalarilor in natura.

neonii in amazon sunt hrana preferata aproape la toti lol
sunt niste pesti de statura mica...
dar nu este exclusa o chestie smile
poate pestii tai au murit in timpul noptii si,la cati pesti ai zis tu ca ai in acvariu,clar l-au mancat ceilalti tot in timpul noptii deci....cred ca asta ar putea fi varianta

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14 Editat de bogdivaio (2009-12-29 03:17)

Re: Dipariti

da intradevar in natura sunt hrana de baza a scalarilor...dar sa nu uitam ca nici scalarii nostri nu sunt unii salbatici,au trecut prin multe schimbari genetice si de comportament

..sclarii se pot acomoda foarte usor cu neonii,daca sunt tinuti de mici cele doua specii impreuna sau sa ai neonii de ceva vreme in acavriu si apoi sa aduci scalari mai micuti de 4-5 cm...ambele variante sunt testate personal si sunt sigure

acum eu nu stiu ce dimensiuni are acvariul tau dar trebuie sa sti ca se calculeaza in felul urmator : 1l/cm peste( 1l de apa per centimetru de peste),deci doar un singur scalar de 5 cm are nevoie minim de 5 litri de apa

si eu raman la parerea colegilor de mai sus,ai prea multe specii in acavriu..un fel de ciorba...eu zic sa te limitezi doar la scalari,neoni si sanitari plus melcii..incearca sa te informezi mai bine despre speciile de pesti pe care le ai si cum se comporta ele in raport cu alte specii(compatibilitatea dintre specii) altfel apar probleme de genu

bafta!

15 Editat de Schlaffen (2009-12-29 04:25)

Re: Dipariti

Un mic truc ca sa obtii un tablou echilibrat ar fi sa urmaresti cateva lucruri:
- incercati sa respectati biotopul natural al pestilor dumneavoastra
- folositi specii din arealul acestora, nu amestecati foarte mult ca iese ciorbica
- folositi +un punct de atractie sau o vedeta (ex: scalari); +niste pesti de card (ex: paracheirodon axelrodi); + pentru partea de jos a bazinului sa zicem cory...
Nu neglijati nevoile pestilor dumneavoastra, nu au gura sa strige daca le convine sau nu le convine ceva. Tineti cont neaparat ca simplitatea este gloria exprimarii! Deci in concluzie, ca sa nu iti mai dispara pesti fa o curatenie acolo ca nimeni nu te va putea ajuta..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

16

Re: Dipariti

Multumesc frumos pt raspunsuri.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.