Subiect: salut....

Salutare numele meu este Dan..si am acvarii de aproximativ 10 ani..
este o pasiune mai veche de a mea....in prezent am un acvariu de 600 de litri cu ciclide africane si cateva ciclide americane pe care le-am considerat eu mai compatibile...sper sa nu ma criticati prea tare pentu ca in ceea ce priveste acvaristica pt ca nu am adoptat un regim foarte tipicar...dupa cum urmeaza:
pseudotropheus flavus, pseudotropheus zebra ob ,tropheus BuluPoint, fryeri iceberg, nigrofasciatus, red parrot, jack demsey ,lifanlilis, latifasciata elongatus ....
(imi cer scuze pt calitatea slaba a pozelor)

Re: salut....

Bine ai venit Dan!

danybanica A scris:

in prezent am un acvariu de 600 de litri cu ciclide africane si cateva ciclide americane pe care le-am considerat eu mai compatibile...

   Ti se par compatibile dar nu sunt, cel putin din punct de vedere al chimismului apei.

PS: Incearca inca odata sa pui poze si asteapta sa le incarce forumul.

Re: salut....

poze....  ^:)^

Re: salut....

Un acvariu superextrapopulat, foarte colorat, ornamente de plastic, pesti incompatibili... felicitari lol
   Ce filtrare folosesti?

Re: salut....

lol  lol .....stiu ca este supra populat, urmeaza sa mai dau din pestisori...pt ca populatia de zebre ,de nigrofasciatus si latifasciata elongatus pur si simplu a expodat vara asta fara sa le fac nimic....
Ca si filtrare am un filtru din acela home made care face treaba destul de bine..(am separat o fasie din acvariu pe care am impartit-o in trei si in partea din centru am pus materialele filtrante...bureti ,vata,bile ceramice,bile bacteriene,carbune activ......dupa care in cea de a treia sectiune am pus trei pompe ......una de 2000 l ora..si doua de 1400 l ora)...ca si lumina am un neon aqua glo de 32 w..un aqua zonic de 30 w..si doua neoane osram tot de 32 w...

Re: salut....

Salut si bine ai venit!
Cand ma uit la acvariul tau, ma apuca direct stresul cu gandul la o piata de duminica dimineata sau Real inainte de sarbatori! O gramada de culori, o gramada de pesti, uita-te in dreapta si stanga sa nu iti ciordeasca cineva portofelu, uita-te unde e trupa cu care ai venit ca sa nu te pierzi in puhoi, pune-te la coada din timp sa apuci sa platesti si sa nu te prinda Craciunul la coada etc  lol. O imagine cat se poate de terifianta ... cu atat mai mult ca ei nu au optiunea sa isi organizeze timpul sa nu prinda asa haos.

Re: salut....

mirceajifcu A scris:

O gramada de culori, o gramada de pesti, uita-te in dreapta si stanga sa nu iti ciordeasca cineva portofelu, uita-te unde e trupa cu care ai venit ca sa nu te pierzi in puhoi, pune-te la coada din timp sa apuci sa platesti si sa nu te prinda Craciunul la coada etc  lol.

   Asta da imaginatie bogata lol

8

Re: salut....

Bine ai venit! Criticile sunt justificate dar sper ca vei face in asa fel incit, daca nu in urma celor 10 ani la care faci referire, acum, cind ai devenit membru al acestui forum, sa rafinezi aceasta pasiune si sa te poti numi acvarist cu experienta si datorita altor motive, in afara vechimii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!