1

Subiect: Despre mine si acvariile mele

Dupa o pauza de vreo 2 ani, m-am apucat din nou de acvaristica. Am avut doua acvarii mai mici unul de 54L si unul de 60L si nu am fost multumit deloc oricat de mult am incercat sa le amenajez, am inceput sa caut unul mai mare, am gasit aici pe forum si uite ce a iesit.

Despre plante nu stiu ce sa va spun pentru ca le-am primit bonus la acvariu, si in afara de japonica si valisernia nu stiu cum se cheama ( revin cu poze mai detaliate ). Ele se hranesc cu fertilizanti pe care i-am cumparat tot de la cineva de pe forum si cu CO2 ( instalatie care a venit la pachet cu acvariu ). Lumina pentru fotosinteza este produsa de 4 neoane ( 2 x osram, celelalte doua am uitat de care sunt si cati W consuma ).

Pentru substrat nu m-am pregatit bine si a trebuit sa improvizez:
- 2cm JBL Aqua basis plus
- 2-3cm Denerle ( o parte din cel vechi care era in acvariu cand l-am cumparat ) amestecat cu JBL Florapol
- 5cm JBL Manado

Fauna:
- 4 x Scalari
- 2 x Colisa Lalia ( masculi amandoi, unul normal si unu red fire )
- 8 x Corydoras aeneus
- 5 x Corydoras paleatus
- 1 x Hoplosternum thoracatum ( imi place de el dar ma gandesc sa renunt, nu lasa nimic de mancare la ceilalti si imi scoate plantele din substrat )
- 1 x Pleco
- ? x RCS ( nu stiu cati sunt exact, nu mai mult de 10 si am observat ca numarul lor nu creste din cauza scalarilor  wink  )
- 2 x Pomacea canaliculata ( am observat multi mici de tot azi dimineata, deci numarul lor va creste considerabil, sper sa nu devina o problema )

Dimensiunile acvariului sunt 120x50x50 iar filtrul tetratec 1200. Singurele probleme pe care le am cu acest acvariu sunt la hranirea cory si pleco ( nu ramane mare lucru dupa ce se infrupta scalari, hoplo si pomacea ).

El pare cam gol acuma, dar plantele cresc repede si am sa le ajut putin sa se inmulteasca.


Au inceput sa imi placa si "africani", asa ca am dat o fuga pana in Hornbach si m-am ales cu un acvariu de 200L ( provizoriu pana ma mut, o sa cumpar unul mai lung de vreo 120-150 cm ) care gazduieste ( toti pui max 6 cm ):
- 8 x Labidochromis caeruleus
- 8 x Pseudotropheus acei msuli
- 2 x Pseudotropheus flavus
- 2 x necunoscuti ( revin cu poze pentru identificare, tare mult sper sa nu fie demasoni, seamana foarte bine cu ei doar ca le lipseste dunga cu alb de pe inotatoarea dorsala, se coloreaza mai intens ca demasoni cand sunt "nervosi", posibil sa fie Pseudotropheus lombardoi )
- 1 x necunoscut ( asta chiar nu stiu de unde a aparut ca nu tin minte sa fi dat bani pe el, aceeasi nuanta de albastru ca ceilalti doi necunoscuti, fara dungi, revin cu poze pentru identificare, posibil sa fie Metriaclima callainos )

p.s. revin cu poze detaliate

2

Re: Despre mine si acvariile mele

hmm, nu merg pozele

3

Re: Despre mine si acvariile mele

oare merg mai multe poze de o data ?

4

Re: Despre mine si acvariile mele

ooo ,salut, parca cunosc de undeva acvariul acesta  :sok
Vad ca te-ai descurcat cu instalarea, daca nu am primit reclamatii pana acum inseamna ca esti multumit.

5

Re: Despre mine si acvariile mele

Salut, chiar super multumit, nu am avut probleme

Re: Despre mine si acvariile mele

Salut poelinca smile
   Sigur ai melci Pomacea canaliculata? Ma cam indoiesc, astia cresc mari rau (vezi poza)
   Scalari in acelasi acvariu cu creveti? Hmm, papa bun lol

7 Editat de poelinca (2012-11-20 22:40)

Re: Despre mine si acvariile mele

Ancistrus A scris:

Salut poelinca smile
   Sigur ai melci Pomacea canaliculata? Ma cam indoiesc, astia cresc mari rau (vezi poza)
   Scalari in acelasi acvariu cu creveti? Hmm, papa bun lol

Acum ca mi-ai atras atentia cred ca sunt mai degraba Pomacea bridgesii, tin minte ca am avut acum 2 ani si erau destul de mari ( nu asa mari ca cei din poza ta dar nici cu mult mai mici ).

Despre scalari si creveti, stiam bine de la inceput ca vor ajunge "papa bun", scalari sunt mici si nu ii pot manca ( inca lol ), in schimb am observat ca sunt vanati mai mult de Colisa. Nu ma deranjeaza, chiar mas bucura sa ii vad si pe ei la "vanatoare" ( in habitatul lor natural nu stiu daca cresc creveti, dar ca mananca alte vietati mai mici sunt sigur, sa le creez un mediu cat de cat apropiat de cel natural ar fi cel mai bine nu ? ).

Re: Despre mine si acvariile mele

poelinca A scris:

Nu ma deranjeaza, chiar mas bucura sa ii vad si pe ei la "vanatoare" ( in habitatul lor natural nu stiu daca cresc creveti, dar ca mananca alte vietati mai mici sunt sigur, sa le creez un mediu cat de cat apropiat de cel natural ar fi cel mai bine nu ? ).

   In habitatul lor sunt scalari salbatici, scalarii tai sunt departe de tot de ei... nici macar coloritul lor nu este de salbatici big_smile

9

Re: Despre mine si acvariile mele

Ancistrus A scris:
poelinca A scris:

Nu ma deranjeaza, chiar mas bucura sa ii vad si pe ei la "vanatoare" ( in habitatul lor natural nu stiu daca cresc creveti, dar ca mananca alte vietati mai mici sunt sigur, sa le creez un mediu cat de cat apropiat de cel natural ar fi cel mai bine nu ? ).

   In habitatul lor sunt scalari salbatici, scalarii tai sunt departe de tot de ei... nici macar coloritul lor nu este de salbatici big_smile

Adevar graiesti, totusi decat sa pierd 30 secunde sa le dau de mancare, mai bine stau 2 ore si ii privesc cum mananca creveti wink

10

Re: Despre mine si acvariile mele

poelinca A scris:
Ancistrus A scris:
poelinca A scris:

Nu ma deranjeaza, chiar mas bucura sa ii vad si pe ei la "vanatoare" ( in habitatul lor natural nu stiu daca cresc creveti, dar ca mananca alte vietati mai mici sunt sigur, sa le creez un mediu cat de cat apropiat de cel natural ar fi cel mai bine nu ? ).

   In habitatul lor sunt scalari salbatici, scalarii tai sunt departe de tot de ei... nici macar coloritul lor nu este de salbatici big_smile

Adevar graiesti, totusi decat sa pierd 30 secunde sa le dau de mancare, mai bine stau 2 ore si ii privesc cum mananca creveti wink


Asociatia Crevetilor Red Cherry din Romania (ACRCR) este consternata de atitudinea manifestata de dl. poelinca si intentioneaza sa depuna plangere la CEDC (Curtea Europeana a Drepturilor Crevetilor) in cazul in care constata ca manifestarile de acest gen sunt incurajate in continuare.

11

Re: Despre mine si acvariile mele

Vladone A scris:

Asociatia Crevetilor Red Cherry din Romania (ACRCR) este consternata de atitudinea manifestata de dl. poelinca si intentioneaza sa depuna plangere la CEDC (Curtea Europeana a Drepturilor Crevetilor) in cazul in care constata ca manifestarile de acest gen sunt incurajate in continuare.

   Opa... e serioasa treaba! poelinca separa crevetii aia si cere-ti scuze asociatiei ACRCR.

12

Re: Despre mine si acvariile mele

Bine ai veni poelinca, sa te bucuri de acvariu, arata bine si asteptam o evolutie cat mai spectaculoasa  :sok

PS: La puscarie cu scalari!!! La puscarie domne smile))

Where My Shrimps At?

13

Re: Despre mine si acvariile mele

Se pare ca nici scalarii n-au viata linistita cu "pescarul" de pe capac big_smile

Amestecul de specii variate de pesti nu ma mai surprinde, cu toate ca mi-e greu sa ma obisnuiesc. Eu astept sa vad ce faci cu plantele ca ai mostenit ceva renume cu acvariul asta  :-