1

Subiect: Acvarii cu mai multe specii

As dori sa vad si acvarii cu mai multe specii specii care traiesc impreuna,dar si cu specii care nu se potrivesc dar totusi traiesc impreuna si nu isi fac rau.

EX: Eu am scalari cu sumatranusi,gupyy,molinesi,sifo,rechini,sanitari,frenatus,zebre, si nu se bat nici macar nu au treaba uni cu ceilalti.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

2

Re: Acvarii cu mai multe specii

Am sa pun si poze cat de curand.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

3

Re: Acvarii cu mai multe specii

eragon, trebuie sa stii ca nu tot timpul speciile care nu se RECOMANDA a sta impreuna nu se impaca! eu unul am tinut oscari (Astronotus ocellatus) cu sumatrani (Puntius tetrazona) si alte specii!! Dar asta s-a datorat faptului ca aceste specii care nu sunt compatibile au crescut impreuna. Mai mult, scalarii de care mentionezi tu nu sunt considerati ca specie agresiva (inafara perioadei de reproducere), iar faptul ca frenatusul la care referire (cred ca e vorba de Labeo frenatus) nu este "agresiv"inseamna ca are o problema mare de comportament ( sunt doar exceptii de la regula)!!! Mie mi s-a intamplat ca o pereche de Hoplosternum thoracatum (sanitari) sa-mi depuna pe geam (asemenea speciei Corydoras) ceea ce nu e normal (aceasta specie depune sub un suport)!!! Asa ca astfel de asociatii de specii vei tot gasi (cel putin la incepatori), dar nu inseamna ca este si o convietuire sanatoasa.

4

Re: Acvarii cu mai multe specii

Scalari

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

5

Re: Acvarii cu mai multe specii

Sanitar si frenatus

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

6

Re: Acvarii cu mai multe specii

Sumi,frenatus,

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

7

Re: Acvarii cu mai multe specii

sifo,scalaru,moli,gupi

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.