Subiect: Problema cu un scalar

Salut.Am o problema cu unul dintre cei 4 scalari ai mei..L-am observat ca este putin apatic (de cateva zile) si sta retras.La o privire mai atenta am vazut ca are pe cap un fel de puncte crescute in exterior de culoare alb-transparenta ca niste basici..inotatoarele, la baza, s-au inrosit, si parca pe cap are si un fel de gauri...
Scalarul cu probleme de cand l-am cumparat nu a crescut aproape deloc(cateva luni).Ceilalti scalari nu prezinta nimic, sper sa nu fie ceva contagios.

Re: Problema cu un scalar

Cred ca este Hexamita, dar asa fara poze nu pot decat sa-mi dau cu parerea...

Re: Problema cu un scalar

Din pacate scalarul a murit in dimineata asta..Cand m-am trezit, inota normal, iar dupa vreo jumatate de ora l-am gasit mort.Era separat de aseara intr-un vas cu cateva picaturi de verde de malachit.Pozele sunt facute cu telefonul, dar sper sa ma puteti ajuta sa identific boala.(de aseara parca acele puncte disparusera, dar pe cap a aparut acea pata visinie ca o vanataie)

Re: Problema cu un scalar

Poze cu un scalar mort scos din apa... in loc sa ne chinuim sa cautam "boala" am putea sa incercam sa aflam cauza, respectiv de ce ai bagat Verde de Malachit peste el, si ce conditii i-ai oferit acolo "separat"!

5 Editat de Andrei Cristian (2012-12-21 00:47)

Re: Problema cu un scalar

Acum la aproape o luna dupa ce a murit scalarul, am observat punctele si pe celalalt. Amandoi au fost cumparati din acelasi loc si cred ca au avut ceva ... Ceilalti 2, care par sa fie o pereche acum, nu au nimic..e posibil sa nu fie contagioasa boala respectiva?
Punctele sunt aproximativ ca si cele de gris, iesite in relief si foarte putine..2-3 si doar in zona capului. Nu stiu ce sa mai fac neutral .

Cele mai clare poze pe care am putut sa le fac.. cel mai bine se observa punctul de deasupra ochiului si mai are cateva pe partea cealalta.
http://i.imgur.com/h0Aa3.jpg
http://i.imgur.com/wliKB.jpg

Re: Problema cu un scalar

De aseara pana astazi au disparut punctele, iar cel de deasupra ochiului s-a mutat exact langa pata neagra de langa ochi hmm . Este posibil sa fie ceva paraziti sub piele?

Re: Problema cu un scalar

Acum sunt sigur ca ce am vazut sunt un fel de paraziti. Acum cateva minute avea o umflatura mare pe cap din care iesea un punct mic alb.Am scos pestele din apasa ma uit mai atent si imediat umflatura s-a retras si a disparut si acel parazit..cu ce pot sa il tratez?

8

Re: Problema cu un scalar

Cu pamant galben... Arunca-l, fa un tratament cu antibiotic, cred... n-am avut nesansa sa am pesti bolnavi... si cumpara altii de la un magazin de specialitate, nu din piata... Moshii care vand prin piata sau mai stiu eu pe unde (adica traiesc din acvaristica facuta in casa) dau la vanzare cele mai proaste produse... ei raman cu pestii sanatosi pentru reprodus si vand gunoaie...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......