1 Editat de danutzu2004 (2012-11-26 05:41)

Subiect: Prima incercare Ciclide Malawi

Va salut, dupa ceva timp in care am renuntat la acvariul plantat si voi incerca un nou setup cu ciclide africane.
Acvariul 300 l cu dimensiuni 110 Lx50 lx55 h, iluminat cu 2x30w (Arcadia marine blue si un aquarele).
Filtrare: -Jbl e900 ( 2 sertare substrat pro, 1 siporax si 1 bureti cu perlon)
             -Resun sp 2500 cu pasla aceea iar in interior siporax
             -Aquael fan 3
Incalzitor 300w
Nisip si Pietre de la mare... ca tot sunt din Constanta
La pesti inca nu ma pricep la denumiri, de aceea rog poate ma ajutati sa ii identific.
Momentan acvariu este exact cum l-am achizitionat de la cineva.Urmeaza cateva schimbari si anume la ce m-am gandit eu:
Fundalul, vreau sa pun unul negru sau eventual unul 3d
M-am gandit sa renunt la filtrele interne si sa mai iau un jbl e900
Sa schimb nisipul cu unul mai alb ... nu stiu ce voi gasi in Constanta
Sa scap de undele exemplare mari si fara pereche si sa iau pui pentru a face familii (deja am inceput)
Astept critici si mai ales sfaturile voastre mai ales ca sunt incepator.

Re: Prima incercare Ciclide Malawi

In primul post nu am reusit sa atasez poze

3

Re: Prima incercare Ciclide Malawi

Salut ....da frumos acvariul dar schimba fundalul ala albastru pune unu inchis la culoare se vad mult mai frumos pestii.......bafata cu ciclidele  :apl

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

Re: Prima incercare Ciclide Malawi

Salut,
Frumos (am crezut ca este saratel)
DAR....daca ai scoate pietrele din fata,adica cele 4-5 care nu semana cu celelalte ar arata mult mai frumos,sa lasi doar randul acela din spate cum este
Oricum tie tre sa ti placa

Re: Prima incercare Ciclide Malawi

Intradevar primul lucru pe care am sa il fac este sa schimb fundalul cu unul negru.Cu pestii am mai rezolvat... am dat exemplarele mari  si mi-am luat pui.
Voi incerca si fara pietrele acelea din fata, oricum nu sunt multumit nici de aranjamentul pietrelor... deja incerc sa ma inspir din toate jurnalele cu ciclide de pe aici. Despre nisip ce parere aveti? Ar trebui schimbat? Pare nisip de plaja ...

Re: Prima incercare Ciclide Malawi

Parerea mea este ca tot aranjamentul pietrelor sufera din lipsa de inspiratie... cazemata ai facut acolo! Incearca sa le asezi mai natural, mai imprastiat :sok

PS: De ce oare toti cei cu acvarii de ciclide africane incearca sa realizeze un peisaj marin? :omfg

Re: Prima incercare Ciclide Malawi

nu uita de concursul nostru http://www.acvariidevis.ro/concursuri/c … tia-xv/23/

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

8 Editat de danutzu2004 (2012-12-03 02:23)

Re: Prima incercare Ciclide Malawi

Pai din lipsa de inspiratie si de experienta.... Ma voi stradui sa le aranjez cat mai natural ... deja stiu toate jurnalele pe derost.... vazut si revazut tot ce exista despre ciclide ... sa vedem si ce mi-a intrat la cap.Cu nispul am inca nelamurirea? Daca e nisip de la mare... plaja... il schimb sau este ok?
Deja pentru concurs sunt prea mic ... cand voi schimba aparatura si cand voi reusii sa ma apropii macar de un acvariu acceptabil probabil ca ma voi incumeta... pana atunci am numai de invatat.

9

Re: Prima incercare Ciclide Malawi

Foarte foarte frumos :apl  :apl