Subiect: Un inceput imprevizibil

In primul rand buna tuturor, ma numesc Mihaela am 31 ani si sunt cred cea mai incepatoare  dintre incepatori , povestea incepe asa acum 8 ani cand m-am anajat la o firma in al carei birou am gasit un mic bol de aproximativ 1,5litri cu un pestisor de poveste la vremea aceea nu stiam exact ce este am aflat apoi ca era un mascul Betta albastru pe care l-am ingrijit timp de 1 an si cateva luni cat timp am lucrat acolo in prezent fiind insarcinata si plictisita acasa deoarece nu ma pot angaja si cautandu-mi fel de fel de activitati crescand plante si cautand pe internet fel de fel de idei de a-mi ocupa timpul si nu doar pentru asta ci si pentru ca iubesc tot ce vine de la natura si amintindu-mi de acel pestisor de poveste albastru voalat mi-am terorizat pur si simplu sotul cu video de pe youtube si poze cu minunatul pestisor, si a venit si ziua de Mihail si Gavril in care mi-a l-a daruit pe Dolfi un mascul Betta visiniu-albastru care se bucura de plantuta si bolul lui de 2 litri acum cum o bucurie nu vine niciodata singura dupa o saptamana un prieten de al nostru mi-a oferit bolul lui de 8 litri (motivand ca nu are timp sa le schimbe apa si cica sunt plictisiti pestisorii pt ca la el stau doar pe fundul bolului) cu alti 3 pestisori 2 guppy (mascul si femela) si 1 molly negru (mascul) intre timp eu deja ii cumparasem sotie (pe Printesa) lui Betta al meu , dupa o zi am reusit sa pun in acelasi acvariu toti pestii in speranta ca mascului Betta nu ii va manca pe toti ceilalti , am fost stresata si i-am urmarit non-stop iar noaptea il mutam singur in bolul mic pentru a fi sigura ca nu isi devoreaza "amicii" dupa aproape 2 zile s-au impacat cu totii desi mascului guppy a cam ramas dupa aceasta experienta cu codita cam ciufulita , plantuta din acvariu nu mai exista pentru ca fetita guppy a ciuulit-o pana a distrus-o si azi dorind sa iau o fetita molly ca sa aiba sotie si molly m-am ales cu 3 pui molly galbeni cu pete si 4 plantute  vallisernia americana (asa mi sa spus ca se numesc) , cam aceasta este povestea mea , intrebari am cateva pentru ca am tot citit o gramada dar nu m-am prea lamurit si acestea sunt :
  - eu schimb toata apa la 3 zile din bol este ok asa?
  -puii molly au aproximativ jumatate de centimetru acum ii tin separat in cat timp cresc suficient pentru a-i muta cu ceilalti?
  - 8 litri sunt suficienti pentru pestisorii care ii am sau prea putin (pestii sunt activi si nu dau semne ca ar fi nefericiti)
  -daca am o lampa de birou cu un bec economic mare (nu stiu de cat este ) este suficienta lumina pentru plantute?
   Va multumesc pt toate raspunsurile pe care le voi primi si imi cer scuze pentru orice eventuala stangacie sunt la inceput si vb aceea nu prea stiu cu ce se mananca dar vreau sa invat smile

Re: Un inceput imprevizibil

Bine-ai venit Mihaela!

In primul rand nu spui nimic de filtrare, asa ca banuiesc ca nu ai; apoi toata apa nu se schimba niciodata pentru ca asta schimba proprietatile apei din acvariu, il decicleaza si asta nu le face bine pestilor; intr-o luna jumatate doua vei putea pune puii de molly impreuna cu ceilalti, dar 8 litri mi se par cam putini pentru atatia pesti, mai ales ca guppy si molly sunt vivipari si se inmultesc repede daca le prieste in acvariu. Lampa de birou cu o lumina mai rece e numai buna pentru dimensiunile acvariului tau; daca vei trece la unul mai mare desigur ca va trebui sa cauti ceva mai puternic!

Succes

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

3

Re: Un inceput imprevizibil

Buna Mihaela, bun venit!
Dupa parerea mea daca lasi femela impreuna cu masculul (Betta) trebuie sa ii oferi mai multe plantute sa se poata ascunde de el cand este agresiv;
(aici ai un link despre inmultirea acestei specii http://www.youtube.com/watch?v=GBclr753j30 sper sa te ajute daca nu cumva l-ai "devorat" deja  :-  )
Despre Molly te pot sfatui sa renunti la ei, bol mic si ei cresc maricei (pentru locul aclocat)
Guppy daca nu sunt macelariti... sunt micuti doar ca nu cred ca vor scapa puii lor de Betta ( m si/sau femela)

Despre schimbul de apa, eu nu sunt de acord cu colegul Sergiu, presupun ca in bol nu ai pietris sau alte obiecte, daca pui apa fara clor [fie pastrata cateva zile in bidon, fie trata cu Biotopol sau alte produse pentru mai multa siguranta  si scurtand timpul declorinarii (pot fi combinate cele 2 solutii)] nu cred ca vor fi probleme, in cazul in care ti se pare apa prea murdara dupa 3 zile poti efectua schimbul la doua zile..

Acestea sunt parerile mele, iti urez inca o data bun venit, sarcina usoara si rog alti colegi sa ma contrazica unde este cazul, voi invata si eu daca am teorii gresite astfel.
:acv  :fok

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: Un inceput imprevizibil

Bine ai venit Mihaela!
   Nu se face acvaristica in 8 litri de apa!!! Doar acvaristii avansati pot face asta. Unui singur pestisor de acvariu (de 3-5 cm) ii sunt necesari intre 3 si 5 litri de apa, mai departe iti poti raspunde singura.
   Filtrarea apei din acvariu, nu este un lux ci un necesar!

PS: Cand simti ca te plictiseste fraza pe care o scrii, mai pune cate un punct... efect pozitiv garantat big_smile

Re: Un inceput imprevizibil

Va multumesc pentru sfaturi , da stiu ca nu se face acvaristica in 8 litri asa cum am si precizat m-am ales cu atatia pestisori fara sa ii cumpar cu buna stiinta , eu am cumparat  o fetita pt baiatul Betta pe care l-am primit cadou si ulterior femele molly pt baietel restul au venit si imi sunt dragi mi-am facut cont si incerc sa ma informez pt ca in timp cand dispun de finante cu siguranta am sa incerc sa le ofer ce este mai bun. Dap am o problema cu frazele lungi fara puncte smile))) sunt femeie si asa suntem noi cu samanta de vorba lunga  :pp

6 Editat de mihaela.nan1981 (2012-12-06 22:36)

Re: Un inceput imprevizibil

si poze cu micul meu acvariu si fetita guppy care cred ca o sa aiba pui , are burtica cam maricica si am mutat-o separat ca o stresau toti ceilalti http://michellina.sunphoto.ro/pestisori_mei/83593505