1

Subiect: Salutare

Ma numesc Mihai am 22 de ani si sunt din Aiud.

Am un acvariu de 90 L
Filtru intern Hailea BT-700
Incalzitor Hailea CB-8300
Am si niste plante un Anubias si inca cateva fire de ceva iarba (nu stiu cum se numesc)
Pesti am vivipari:Xipho,Molly,Guppy si 4 sanitari (am si niste melci galbeni)
Neon am unul de 18w T8 deocamdata,stiu este putin dar deocamdata nu imi permite buzunarul.
Am si o bomba de CO2 dar no folosesc pentru ca is prea putine plante si am vazut ca nu le prea place pestiilor (dupa 2 zile de functionare cu 1bps pestii erau tot la suprafata si suflau mai repede).

Imi cer scuze pentru claritatea pozei este facuta cu telefonul.

Re: Salutare

Bine ai venit Mihai!
   La ce plante ai, nu ai nevoie de lumina mai multa. Anubias este plantat in ghiveciul din spate?
   Apa acvariului tau are o nuanta ciudata... sti ce este "ciclarea"? In poza nu se vede filtrul.

3

Re: Salutare

Da, Anubiasul este in ghiveciul ala...apa asa se vede de la poza,in realitate nu e asa galbena este curata schimb cam 20L saptamanal.
Ciclat este ca il am de cateva luni bune acvariul

Re: Salutare

Anubias este o planta care se agata de obiectele de decor, nu se planteaza... cu atat mai putin in ghiveciul ala inestetic.
   Schimbi prea putina apa pentru capacitatea acvariului si numarul pestilor.
   Cum si la cat timp cureti filtrul/materialul filtrant?

5 Editat de bogdivaio (2012-12-02 13:40)

Re: Salutare

Mihai hai sa le luam pe rand  big_smile

1. De ce ai facut poza din laterala si nu din fata acvariului?!, nu prea ne putem face o imagine asa clara despre cum stau lucruile defapt si de drept.  tongue

2.Vad ca ai destul de multi pesti acolo si zic eu ca filtrarea ar trebui imbunatatita sau daca nu sa mai scazi numarul pestilor.Cei 4 sanitari de care vorbesti se numesc Corydoras Albino.

3.Anubias nu se planteaza in substrat/ghiveci ci se planteaza/leaga pe buturugi sau pietre. (mai multe detalii gasesti cu un simplu search pe google)

4.Iarba de care zici tu am impresia ca este Valisneria, o planta easy si destul de intalnita mai ales la incepatorii in ale acvaristicii.

5. Melcii galbeni de care vorbesti tu se numesc Pomacea.

Daca vrei sa progresezi in acest hobby frumos, pe acest forum ti se ofera tot suportul!,atat informational cat si colegial.  :hug

P.S. Si daca tot esti aiudean personal o sa te ajut cu tot ce pot, de tine depinde mai departe ce iti doresti sa realizezi.

6

Re: Salutare

salut........sinder poza lasa de dorit.....pune o poza buna sa ne dam seama ce ai acolo :bf

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

7

Re: Salutare

Ancistrus A scris:

Anubias este o planta care se agata de obiectele de decor, nu se planteaza... cu atat mai putin in ghiveciul ala inestetic.
   Schimbi prea putina apa pentru capacitatea acvariului si numarul pestilor.
   Cum si la cat timp cureti filtrul/materialul filtrant?

Filtru tot asa il curat odata pe saptamana cand schimb apa...iar carbunii si vuretele il schimb cam la 2 luni

8

Re: Salutare

Asta este planta din ghiveci...o sa fac poze la acvariu da numa maine sa aduc un aparat

Re: Salutare

Din cate vad nu e Anubias, e o specie de Cryptocoryne tind sa cred.

10

Re: Salutare

Bogdan ai PM !

11

Re: Salutare

Am raspuns.  cool

12

Re: Salutare

Trax A scris:

Filtru tot asa il curat odata pe saptamana cand schimb apa...iar carbunii si vuretele il schimb cam la 2 luni

   Eu te-am intrebat si cum cureti acei bureti, nu doar cand... carbunii nu stiu daca te ajuta cu ceva iar buretele nu se schimba. Raman la ideea mea ca nuanta apei de la tine din acvariu se datoreaza neciclarii.
   Acel "anubias" este de fapt o criptocorina verde, cum bine a spus si Bogdan.

13

Re: Salutare

Foarte slab acvariul. Cred ca-i o enciclopedie de "asa nu".

14

Re: Salutare

Ancistrus, buretele si filtru le spalam la robinet si apa bagam din fantana, dar azi mi-a zis Bogdan cum se procedeaza corect si asa am facut acuma. De spalat nu mai spal buretele saptamanal numai cand scade debitul la filtru si tot ce spal le spal in apa din acvariu ce o scot.Apa intradevar era galbuie si azi am schimbat 50% cu apa de la retea dezmortita si aerata 2-3 ore,si saptamanal o sa schimb 30 de litri.

15

Re: Salutare

Banuiesc ca stii ca nu poti scoate clorul din apa aerand-o 2-3 ore smile

16

Re: Salutare

Nu am zis ca scot cloru cu aeratu.

17

Re: Salutare

Atunci de ce o aerezi?

18

Re: Salutare

Trax A scris:

Ancistrus, buretele si filtru le spalam..

   Banuiesc ca intelegi, ca atat eu, cat si Bogdan si Daniel, incercam sa te dezvatam de obiceiurile comuniste de-a face acvaristica... nimic mai mult big_smile
   Vrei un acvariudevis? Accepti criticile/sfaturile... nu vrei? Nu te vei bucura de acvariul tau asa cum o fac la ora actuala "acvaristii", nu "posesorii de acvarii"... asa cum bine spune Dl. Radu!

19

Re: Salutare

Sunt perfect deacord cu ceea ce zici, si multumesc tuturor de sfaturi smile

20

Re: Salutare

Tot n-ai raspuns de ce aerezi apa de schimb 2-3 ore. Pui ceva pentru declorinare in apa de la robinet inainte de a face schimbul de 50%?