Subiect: Donez Vallisneria spiralis

Donez ~ 20 Fire Vallisneria spiralis

Doritorul le ridica din Drumul Taberei ( Billa ) dupa ora 19

Contact : PM sau YM: r00sterx

PS: Daca din intamplare doritorul poate contribui cu vreun card la colectiile de mai jos nu il refuz dar nu este o conditie pentru donatie
Colectie carduri bancare
Colectie cartele telefonie mobila
Cartele telefonice
Diverse carduri
Cartele Metrou

2

Re: Donez Vallisneria spiralis

buna eu asi fi interesat daca eventual esti dispus sa-l pui la posta sau poate ajung la Buc ls sfarsitul sapt(asta inca nu este sigur)
multumesc

Re: Donez Vallisneria spiralis

Buna, din pacate nu am  timp sa trimit prin posta.
Momentan plantele sunt rezervate pentru 3 doritori.

Re: Donez Vallisneria spiralis

Imi cer scuze colegilor care au crezut ca este vorba despre varianta cu frunze spiralate.Cele pe care le am eu au frunzele drepte dar, din cate stiu, tot "Vallisneria spiralis" se cheama.

Mai jos o explicatie de pe tropica.com legata de confuzia de nume :

"Confusing names
Within the in past 25 years, the Vallisneria genus has gone through a major revision. Generally, this means that Vallisneria sold in the aquarium shops belongs to either Vallisneria americana or Vallisneria spiralis. In fact, V. spiralis are not the plants with spiral leaves as indicated by the name. On the contrary, "spiralis" refers to the flower stalk which in spirally shapes in the species V. spiralis. Apparently, the two species only occur side by side few places in the world in for example the Philippines and New Guinea. Australia, however, where one of the species is from, harbours many different species and worldwide, more than 20 species have been described."

5

Re: Donez Vallisneria spiralis

Poate ajuta cu ceva la lamurirea confuziei:
http://www.tropica.com/en/plants/plant- … neria.aspx

Re: Donez Vallisneria spiralis

sunt  interesat de ele  un  contact daca se poate

Re: Donez Vallisneria spiralis

Plantele s-au dat.

Se poate inchide, Multumesc.