21

Re: Mai aproape de natura...

Imi pare rau ca n-am cuvinte de lauda. Na, nu poti sa ai pretentia ca toti sa fie impresionati de poze sau de ce este captat in ele. Discursul tau atat de nonsalant cum te uiti la filmulete cum au ei apa in mediul natural ma face sa cred ca nu esti pregatit pentru ce te-ai inhamat sa faci.

Simplul fapt ca vad la altii ceva nu inseamna ca ma face pe mine in stare. Evident, tu n-ai o problema cu asta. Eventual apa o s-o schimbi la cateva luni ca deh, in mediul natural cine schimba apa?

Sa citam din "numeroasele" topicuri deschise de tine despre cum te interesezi de cresterea si intretinerea discusilor:

Primul acvariu a suferit o "moarte" prematura:

"Sa dus de mult acest proiect. Cauza: Neglijenta din lipsa de timp... Am inceput alt setup si asta ar fi motivul..."

Crezi ca discusii te vor lasa sa-i neglijezi? Asta o sa vedem in urmatoarele luni.

22 Editat de NunuMic (2013-01-21 20:54)

Re: Mai aproape de natura...

Da nu stiu daca asta ar fi problema ta sau nu, pana la urma fac ce vreau cu banii mei. Daca tu nu faci nimic si ai timp de acvariu sau ma rog, faci si tot ai timp de el, eu nu am, 3 anotimpuri din an sunt munca, iar cand zic munca sa intelegi ca ma trezesc undeva la 5.30-6.00 si plec pe camp, in unele zile stau in porumb la 50 si ceva de grade dupa tigani, in altele vin dimineata la 3-4 si plec iar la 6. It garantez ca daca ai munci ce muncesc eu, nu ti-ar mai arde nici sa te uiti la acvariu. Dar asta nu e o scuza a mea, asta este, am pasiunea, am tot ce-mi trebuie si timp pentru pasiune am doar in decembrie, ianuarie si februarie, in rest din cand in cand.
Da cum se face ca pe forumuri si nu numai, omul in loc sa ajute stie doar sa dea in cap, ca-i mai placut asa, ce tre sa fac? Sa ignor, dar nu ma pot abtine, ma scot din sarite oamenii care comenteaza prosteasca, fara sens...
dar trecem peste !!!
Am rugat un moderator sa stearga acest topic, poze si topicul anterior, nu de alta, dar poate nu ranesc pe nimeni la sentiment cu moartea setup-urilor!!! Pesti la mine in acvariu n-au murit momentan...
Eventual si contul se poate sterge, oricum nu voi mai activa pe forumul asta, sunt altele mult mai mici cu oameni mult mai intelegatori de la care ai de invatat multe.

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

23

Re: Mai aproape de natura...

sfaturile se dau acolo unde trebuie schimbat ceva. Daca nu vrei sa schimbi inseamna ca tu esti cel care stie totul despre acvaristica
NunuMic este foarte mic

24

Re: Mai aproape de natura...

Bafta pe alte forumuri unde vei fi, probabil, mai interesat de discusi decat de vanzari. Ai doua topicuri despre un acvariu mai desfintat sau mai putin desfintat si restul vanzari. Dar te plangi ca nu esti sustinut in deprinderile tale acvaristice si te superi foarte repede cand ti se spune asta.

In opinia mea, aportul tau este zero la aceasta comunitate si nu ai niciun drept sa comentezi despre nimic.

Daca as fi admin ti-as da si ban, ca sa nu ma trezesc cu tine pe cap peste vreo 2-3 luni cu un marin intreband despre gravitatia specifica.

Cat timp postezi pe un forum asuma-ti si criticile. Nu e nimic personal cu tine ci cu actiunile tale. Daca nu te-ai prins pana acum.

25 Editat de NunuMic (2013-01-22 01:52)

Re: Mai aproape de natura...

Ei nu serios...Ai da tu ban...Esti tu trimisu lu Dumnezeu pe pamant si ai drepturi...Esti cel mai destept om de pe tot netul, iar restul idioti...vad ca tot freci timpul de pomana si te intereseaza ce postez eu, vad ca ai ceva nu numai cu mine, ci si cu acvariul meu...Chiar esti inutil pe forumul asta la ce postari faci, e o comunitate in care oamenii se ajuta pentru a face ceva frumos, dar cand sunt si oameni ca tine deja strici tot farmecul forumului...
Ca fapt divers uite ce zice un tip dupa alt forum care a citit conversatia, si nu e singurul...
Citez:"te rog sa intrebi fara retineri, te voi ajuta cu tot ce stiu ,e pacat sa dai gres ...si promit ca aici nu te va lua nimeni in bataie de joc"
Da asta inseamna sa fii om !!! Mai ai de invatat !!!
Tu cu mine nu mai ai ce vb !!!

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

26

Re: Mai aproape de natura...

Stii ce as face cu forumul meu? As pune un numar minim de topicuri la 10 ca sa poti posta la aria de vanzari. Si 20 de topicuri ca sa poti pune poze. Topicuri adica subiecte deschise nu postari.

Dar nu e forumul meu si nu sunt nici Dumnezeu. Cat despre ajutor, mai ai ceva de contribuit ca sa ma ajungi macar pe mine. Sa nu vorbim de profesionisti ca Bitanu dupa care se inspira forumuri intregi nu numai asta.

Ce inseamna "vb" ?

27 Editat de NunuMic (2013-01-22 06:29)

Re: Mai aproape de natura...

Acuma vad ca esti dã capitala si esti mai presus ca aia din provincie...Ma scuzi...Si app(apropo) nu mai face pe nestiutorul ca sa nu zic altfel ca te jignesc si ma baneaza nea(nenea) Baracuda ca nu am respectat utilizatorii forumului(jigniri), iar tu asta vrei,deci exista riscul sa ramai asa...
"Vb" e prescurtare pentru verbul "a vorbi" si se subantelege...
Paprerea mea e sa nu mai intri pe acest post ca nu-si are rostul, cel putin cu mine nu ai ce discuta, chiar pun punct din acest moment ca vad ca nu se poate cu tine...
O zi buna iti doresc, pesti si plante cat mai sanatoase...Si sa stii ca am sa te respect doar pentru faptul ca ai aceasta pasiune, in rest...Nu meriti...
P.S.: Uita-te la vanzari ca am scos si o butelie de co2 la vanzare !!!

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

28

Re: Mai aproape de natura...

http://youtu.be/KyQI3Uxx
Imi este frica de saracii pesti? Oare cum aspira omul ala substratu? Sunt asa terminati pestii astia, nu arata deloc bine, chiar mi-e frica ca si eu voi pati la fel...
sad(((((((((((((((((((((((( (inseamna ca plang pentru nestiutori)

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

29

Re: Mai aproape de natura...

Link-ul nu duce nicaieri!
   In alta ordine de idei, poate ca ai dreptatea ta, fiecare din noi avem dreptul s-o clamam dar a respinge cu atita inversunare sfaturile care ti se dau, imi pare cam deplasat. De ce nu reusesti sa-i ignori, pe cei ale caror comentarii nu-ti convin, retine ce iti este necesar si mergi mai departe, sensibilitatea asta nu se potriveste cu un om care are meseria ta (tu ai fost cel care a sugerat-o).
   Eu personal, nu am facut decit sa incerc sa-ti deschid ochii, asupra unor aspecte, care mi se par gresite, in abordarea ta, vis a vis de Discusi. Evident ca putem umbla si dezbracati in frig, fara sa patim nimic dar... pina cind?
   P.S. Ai rabdare ca acele forumuri, pe care le admiri, sa creasca, sa atinga un anumit nivel valoric din punct de vedere al informatiilor utile si vom vedea daca vor ramine la fel de "mamoase"! Deocamdata, baietii (unii din ei chiar de pe acest forum) sunt in cautare disperata de noi membri si a propriei identitati...
   Din punctul meu de vedere, fara sa-ti reprosez ceva semanator cu ceea ce ti-au reprosat altii, consider ca esti liber sa-ti alegi locul (forumul), care sa te satisfaca.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30

Re: Mai aproape de natura...

Asa este Baracuda, am cam exagerat si eu, iar de la tine am inteles sfatul, ma deranjat acel coleg care a facut comentarii absolut prosteasca... Imi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva si nu pentru ca scrie sub numele tau Administrator, doar pentru ca stii sa fii om...
Totusi am vrut sa-i demonstrez omului ca nu-i chiar asa capabil pe cum pare si ca sustine niste aberatii fara sa aiba macar pic de informatie la baza, plus ca aceasta "teama" (frica) la facut sa renunte la discusi inainte sa aiba cativa. E uite ca eu sunt ceva mai "barbat" ca el si am sa incerc, chiar daca voi reusi sau nu...
Ideea a fost ca in momentul cumpararii, persoana care mi ia vandut ma asigurat ca nu vor pati nimic in caz ca-i hranesc corespunzator si curatenia va fi facuta cum trebuie, apa proaspata, etc...Am optat pentru un schimb de apa la picatura pe care va trebui sa-l fac azi...Cel putin asa vreau, sa vad daca am si timp...
O zi buna iti doresc !

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

31

Re: Mai aproape de natura...

Nu e cazul sa-ti ceri scuze, eu ma "deranjez" numai in situatii speciale...
   Mincarea de calitate nu este o problema, curatenia in schimb, da!!!
   Compromisul de a creste Discusi in acvariu plantat a incetat de mult sa fie un mit, as spune chiar ca este o banalitate, insa trebuie indeplinite niste conditii stricte in ceea ce priveste curatenia.
   Sifonarea substratului este una din conditii, de aceea in aceste acvarii nu este indicat sa se foloseasca plantele care formeaza gazon.
   Sincer, nu-ti doresc sa treci prin situatii de imbolnavire a pestilor (flagelate sau paraziti branhiali - specifice Discusilor), cauzata de stresul generat de proasta calitate a apei, in lipsa unei sifonari riguroase si periodice.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32

Re: Mai aproape de natura...

Ca sa intelegi ca am facut si eu aceeasi greseala (deci nu m-am nascut invatat), atasez doua poze: una mult mai veche, in care am folosit plante tip gazon si care mi-au adus necazuri si alta mai noua, in care am renuntat la aceste plante. Rezultatul schimbarii: de peste 2 ani de zile, Discusii mei nu s-au mai imbolnavit.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

33 Editat de octavian (2013-01-22 16:45)

Re: Mai aproape de natura...

NunuMic A scris:

Am optat pentru un schimb de apa la picatura pe care va trebui sa-l fac azi...Cel putin asa vreau, sa vad daca am si timp...

cum adica?!

P.S.scuze,am inteles eu gresit...succes cu proiectul!

34

Re: Mai aproape de natura...

Octav, sistemul de schimb de apa la picatura e simplu. Iti trebuie un vas in care sa bagi un furtun din acvariu, vasul trebuie asezat langa acvariu in asa fel sa faci sistemul vaselor comunicante. Furtun din acvariu in vasul cu apa se umple cu apa (se gasesc modalitati) si asta ar fi scurgerea,vii cu un alt furtun de la robinetul din retea si il deschizi usor incat sa-ti curga apa proaspata in acvariu. Pe o parte intra, pe alta iese apa din acvariu, se face un calcul cate picaturi pe secunda sa-ti curga in functie de cat vrei sa schimbi pe saptamana, era o formula pe net, trebuie cautata, asta daca nu cumva ne ajuta cineva cu ea.
Acum...Baracuda ca tot esti in domeniu, poti sa-mi explici de ce pestii mei nu mananca? le-am dat si ieri si azi de mancare, si mai multa si mai putina, nu sau atins de ea, am incercat si cu mixtura si cu artemia congelata, nimic, trece pe langa ei de parca nici nu exista(sifonarea mancarii ramase dupa jumatate de ora-o ora dupa ce am pus-o in apa). Neonii insa sunt leshinati dupa artemia...
Oare mai au pana se acomodeaza? sunt doar 4 in acvariu de 500 de litri si nu se simt in siguranta? Sau cand da foamea peste ei vor manca?
Oricum pana pe 10 nu ma pot atinge de alti discusi...Sa cumpar...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

35

Re: Mai aproape de natura...

La o astfel de intrebare nu cred ca ti-ar putea raspunde cu precizie nimeni, oricit de "in domeniu" s-ar afla. Oricum, faptul ca nu maninca, are si un aspect pozitiv, din pacate numai pentru tine, nu si pentru pesti: iti demonstreaza ca Discusii nu sunt lipsiti de dificultate, asa cum incercai sa te incurajezi.
   Pentru lamurirea problemei, eu as incepe cu niste teste facute apei din acvariu.
   Cauze posibile:
   - neacomodarea la conditiile oferite (aclimatizarea incorecta, in momentul introducerii in noul acvariu)
   - lipsa obisnuintei consumului unui anumit tip de hrana
   - stresul provocat de zgomote, lumina puternica, parametri apei inadecvati
   - existenta unor afectiuni patologice
   Fiecare din cauzele de mai sus, pot fi detaliate, ajungindu-se la detalii deosebit de diverse si importante in acelasi timp.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

36 Editat de dan.matei26 (2013-01-23 14:48)

Re: Mai aproape de natura...

Salut si bine ai venit preintre noi.si in primul rand salut "conbrailene".
Sunt de acord cu Radu (Baracuda) ,cum ca esti pe un drum nou ,referitor la discusi.....insa cel mai bine e sa incerci...asa vei invata exact ce si cum.Plus sfaturile exacte ale unora te vor ajuta mult.un sfat de la mine:incearca sa populezi acvariu cu discusi mari , asa eviti sa iti ramana in urma ,sa faca mai mult piper...etc etc.cand sunt mici.....doar in steril.Dar asta o sa inveti pe parcurs , nu-i problema.
Sunt de acord si cu Bitanu cand zice ca de cativa ani pe forumul asta multa lume s-a schimbat ,si este multa agresivitate in limbaj ,rautate in afirmatii si sfaturi.
Si sfaturile daca le dai intr-un mod superior/ironic/de badaran ...te.....pe el de sfat.
De fapt de ceva timp este o competitie de sfaturi:care il da pe cel mai bun/care stie mai bine....poate poate ajungem la o contradictie sa avem ce disputa.
Asta fiind zise ,felicitari pentru decizia de a discusi ( cred ca melonii sunt d ela Ionut) , tine minte ca in semiplantat nu e bine sa pui discusi mici (si eu stiu asta tot de aici de la Radu si echipa cand am trecut pe discusi) .Si bucurate de ei.

Daca mai ai intrebari lasa-mi pm.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

37

Re: Mai aproape de natura...

Dane, facusi ce facusi si rasucisi cutitul in rana! lol Ma refer la citarea lui Bitanu... La urma urmei, orice sfat este binevenit, atita timp cit este facut pe un ton civilizat, chiar daca se recurge uneori la un pic de ironie, malitiozitate, etc. Cine vrea sa invete ceva, sa faca bine sa lase sensibilitatile la o parte, sa-si asume statutul de "ucenic" si sa joace rolul unui burete dornic de imbibarea cu informatii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

38 Editat de NunuMic (2013-01-23 16:28)

Re: Mai aproape de natura...

Dan Matei, de la Ionut am discusii (cel de pe buzaului, om de nota 20, parerea mea). Vazusem pe un alt forum ca aveai 3 discusi la vanzare ca nu mai aveai unde sa-i tii, ii mai ai?
Am sa incerc sa le dau sa manance si azi...Sa vedem ce se intampla, am sa stau mai mult pe langa ei, am sa mai reduc din intensitatea luminii... Dar cea mai buna solutie ar fi sa ma bag ceva discusi in bazin...
Vin pe seara cu eventuale rezolvari ale problemei....

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

Re: Mai aproape de natura...

eu am discusii de vanzare dar sunt mari.uitete in postul meu.

p.s.:pentru Radu:sa-si asume statutul de "ucenic" si sa joace rolul unui burete dornic de imbibarea cu informatii. :noroc asta suna cam....before 1990  :pp (glumesc,oricum ai dreptate si stiu ca ai zis-o ironic ,placut mie) :noroc  :sok

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

40

Re: Mai aproape de natura...

Vezi tu Dane, fiecare epoca are specificul ei. Noua ne ramine sa ne adaptam la timpuri, nu timpurilor sa se adapteze la noi. Inteleg ca before '90, iti cam pute, din punctul de vedere al sistemului in care se invata ceva (teoretic si practic). Intreaba-te citi indivizi cu adevarata valoare profesionala au rezultat din vechiul sistem de invatamint si citi rezulta in ziua de azi, cind analfbetismul este ridicat la rang de virtute.
   O spun inca o data: cine vrea sa invete din experienta altora (indiferent de vremuri), trebuie sa fie dispus la compromisuri. O ironie, o zeflemea, o malitiozitate, strecurate ici si colo, nu fac rau la stomacul nimanui daca nu este bolnav de "ulcer sensibilos"! lol Cei cu "textura" de printesa medievala, sa behaie linistiti pe internet si sa invete de acolo! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!