Re: Mai aproape de natura...

nu imi pute deloc...eu doar am facut baza de replica.cum sa imi puta atat timp ( daca ai vazut la tv) ,tinerii sunt intrebati de o poza in photoshop cine e jucatorul (era eminescu) si ei se uita ca boii in calendar.Cum sa imi puta cand vad fetele in scolii ca se omoara intre ele si se mai si filmeaza.Cum sa imi puta cand vad incultura in scolo,la tv cei mai tari sunt deal de diaconescu,maruta si kapatos iar la noi zavoranu si bahmuteanu sunt tipul vedetelor si idolul tinerilor.Cum sa imi puta cand plecam in europa si o "ïntunecam" ,daca ma intelegi ce vreu sa zic ,si de fapt lumea stie ca nu ne tragem din traian si decebal ci din indieni.
Stiu cum era innaite ,nu imi placea ,dar cand dau drumul la tv....parca....stiu tu...sentimentu.
ai perfecta dreptate si suntem pe aceeasi lungime de unda ,si daca imi pute ,imi pute de procentajul la bac de 10% care inca il mai iau ,de manelizati si viitorii platitori de pensii. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

42

Re: Mai aproape de natura...

Sumarizat in cateva cuvinte, daca cineva pune poze pe forum nu urmareste altceva decat sa fie apreciat, asta in cazul in care nu arata alge, o boala sau ceva instructional. Eu nu inteleg "oparirea" asta cand nu primeste satisfactie, ba din contra.

Se presupune defacto ca pozele te fac acvarist? Cumva meriti un premiu, aplauze sau ce?

Nu mi se pare normal iar atacuri de genul asta vor mai fi din partea mea. Unii inteleg si se pun cu burta pe carte, altii incep sa se lamenteze ca-si iau jucariile si pleaca dar continua sa posteze smile

Imi aduc si eu aminte de primele mistouri facute de Ancistrus cand am inceput activitatea pe aici acum un an. Sunt in continuare prezent si am incercat sa contribui cu ce am putut si m-a dus capul.

Orice sut in fund, un salt inainte!

43

Re: Mai aproape de natura...

NunuMic A scris:

Hai ca nu-s asa pretentiosi

NunuMic A scris:

Baracuda ca tot esti in domeniu, poti sa-mi explici de ce pestii mei nu mananca?

   Or fi satui... de viata lol 
   Ce temperatura are apa la discusi? In ce conditii au fost tinuti inainte si in ce conditii sunt tinuti acum? (chimismul apei, temperatura etc) Sa-i urmaresti ce fecale au... daca au (incolore, colorate etc).

dan.matei26 A scris:

lumea stie ca nu ne tragem din traian si decebal ci din indieni.

   Nu stiu care cum din cine sau ce se trage... dar eu cu indienii nu am nici o treaba lol

44

Re: Mai aproape de natura...

Ajunge, se cam pune de un nou conflict si vreau sa evitam asta. Sa ne mentinem in subiect si cine vrea sa comenteze constructiv, s-o faca, cine nu, sa se abtina! Va rog! Am sters deja citeva "devieri", nu vreau sa sterg posturi intregi. Multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

45

Re: Mai aproape de natura...

Lasa conflictele si concentreaza-te asupra pestilor. Momentan nu trebuia sa mai cumperi alti pesti decat daca sunt de la acelasi crescator si eventual din acelasi acvariu. Exista o mare posibilitate sa-i pierzi pe toti, conform a ceea ce ai spus mai devreme, cu lipsul apetitului lor.
   Te-am intrebat la ce temperatura ii tii acum pentru ca este posibil sa fie nevoie de un tratament termic, pentru refacerea imunitatii pestilor, la 34-35°C, caz in care poti pierde si plantele din acvariu.

46

Re: Mai aproape de natura...

Sunt de la aceeasi persoana cumparati si exact din acelasi bazin...Am 30 de grade in acvariu...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

47

Re: Mai aproape de natura...

Am facut o mica modificare, am scos gazonul afara si l-am aruncat, tinea o gramada de mizerie in substrat si era plin de bba, asa ca n-am mai stat pe ganduri, restul plantelor le-am bagat in solutie de apa cu clor pentru cateva ore(2-3), unde au fost si buturugile, solutia apa-clor facuta in cada, masurata ochiometric, asa ca ce planta scapa...scapa...Oricum voi renunta la ele, deja am renuntat la fertilizanti...
Am scos doua neoane din 4, am reamenajat si se pare ca pestii mananca...
Dar cum a zis un prieten de-al meu:"Cu o floare nu se face primavara!"
Am sa postez un video cu baietii la masa si sistemul de schimb de apa "la picatura", la mine schimba 260 de litri in 24 de ore, Ph 7.2, restul testelor nu le-am facut ca oricum am schimbat apa...
http://youtu.be/IAB3iyzF48k

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

Re: Mai aproape de natura...

Desi sunt departe de a cunoaste conditiile ideale pentru discusi din cate am citit traiesc in apa cu duritate scazuta. Trebuie sa faci teste la apa, doar testul de ph nu este suficient. Sa zicem ca ai cumparat pestii de la cineva din Braila dar poate foloseste filtru de osmoza si apa din bazinul lui este mai putin dura decat cea din bazinul tau.
Discusii sunt foarte sensibili, la un moment dat, anul trecut la Hornbach a venit o doamna si a cumparat 7 discusi si spunea ca i-au murit pestii din bazin dupa ce a completat apa 10 litri cu apa de la robinet. Bazinul cred ca era al sotului pentru ca nu avea cunostinte decat vagi despre cerintele dicusilor.  Vanzatorii isi frecau mainile... se amuzau dupa ce a plecat doamna.
Sunt frumosi dar si foarte sensibili. Succes in continuare!

49

Re: Mai aproape de natura...

MariusMinu A scris:

Discusii sunt foarte sensibili

de cate ori dau un sfat legat de dicusi,ma cam tine ceva,pentru ca nu imi prea place sa dau sfaturi "din auzite".dar pentru ca m-am documentat si eu putin(destul de putin),si pentru ca sper si eu ca intr-un viitor o sa am si eu sa spun ce am auzit de la un prieten "discusar".

discusul,suporta valori foarte variate ale apei.de exemplu,in natura mi se pare ca apa are ph-ul sub 5-6(nu mai stiu exact,aici puteti sa ma corectati) insa este crescut si la ph de 6 si 6,5 si 7 si 7,5 si nu stiu cat are apa de bucuresti  dar eu am auzit de 8...
ce e esential,e sa fie crescuti la aceleasi valori in care au fost invatati.de aceea,un motiv al sensibilitatii discusilor este acesta:sa fie crescuti intr-un mediu cat mai identic cu cel in care au fost invatati

Re: Mai aproape de natura...

Ph in Bucuresti 7,2 sau cel putin asa spun buletinele de analiza...
Eu am facut o exeplificare care sa il faca prudent, conditiile din acvariul din care provin mi-e teama ca nu ii vor fi la indemana, cel care ii creste isi va tine secrete o parte din informatii, lucru de altfel de inteles avand in vedere cat s-a chinuit pana a ajuns sa-i inmulteasca. Poate doar sa fie prieten bun ca sa stie...

51 Editat de octavian (2013-01-25 13:37)

Re: Mai aproape de natura...

nu cunosc eu prea multi crescatori,dar lucrurile astea macar, gen PH sau hrana sunt spuse,de cei pe care ii cunosc eu.
ca daca iei un discus de la 6,8 si il duci la un 7,6 si el a fost hranit cu inima de vita si tetra discus si tu ii dai NLS si artemia,cred ca iti si depune de a doua zi :stupid
cum am spus si mai sus,adaptarea e grea,deaceea trebuie ca majoritatea conditiilor sa fie similare cu cele cu care sunt invatati
chiar ma miram referitor la ph din bucuresti cand mi-a zis cineva ca este de 8...buletinele de analiza a celor de la apa spun asta,sau testele facute de acvaristi?!ca sincer nu prea ii cred pe aia de la apa...

Re: Mai aproape de natura...

Eu am facut test jbl 5:1 si era destul de galben, cam 7 ph, hai sa zic eroarea testului... da nici 8 nu e, n-are cum la kh scazut sa fie atat. Am eu 7,8 si apa e destul de dura la mine.

53

Re: Mai aproape de natura...

Duritatea e in jur de 9 la mine in bazin, nu stiu cum este dupa schimbul masiv de apa si nici la cea de la robinet n-am umblat cu testul, ideea e ca persoana a folosit apa de osmoza la reproducere, dar dupa ce au mai crescut ia bagat in bazin cu apa de la robinet "sa-i caleasca" altfel cumparatorul va avea probleme si in viitor pierderea clientului...Azi au inceput iar sa manance si nu se ascund...
Am citit undeva ca sunt putin ciudati in comportament in acvariile cu colturile din fata rotunde, cica vad distorsionat in colturile alea... si ii deranjeaza oarecum, dar sunt si curiosi in acelasi timp...
sa vedem ce o fi cand ma intorc duminica...Pana atunci ii las in grija unui prieten...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

54

Re: Mai aproape de natura...

adrian,tu ai luat pesti din zona de la tine?!
de obicei cei care vor sa ii inmulteasca le baga apa de osmoza,iar supa aceea ii baga la apa de retea puii.
dar,sa nu te superi pe mine,nu stiu ce vrei tu sa faci cu discusii...daca nici apa de la retea nu ai testat-o...

55

Re: Mai aproape de natura...

Discusii de pe la noi nu mai au nici cea mai vaga legatura cu apele de unde au fost adusi stra-stramosii lor.
   "Secretul" consta in schimburi cat mai dese de apa, tinerea a macar 8-10 indivizi in acelasi acvariu (sunt pesti de grup toata viata lor), hrana cat mai variata si sanatoasa si nu in ultimul rand o temperatura de macar 28°C... asta la cei maturi.

56

Re: Mai aproape de natura...

Am ramas cu acvariul steril...Nu mai am decat pestii, apa, incalzitor, sist de filtrare, un neon...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......