1

Subiect: Crengi salcie

Va salut!

Tot cautand niste crengi pentru acvariu am gasit o salcie ondulata intr-o gradina. Am taiat cateva crengi, le-am curatat de coaja si le-am tinut vreo 2 zile la uscat pe calorifer. Dupa ce s-au uscat le-am luat la smirgheluit ca sa fie fine.
Am citit ca trebuie sa le fierb sau sa le tin in apa fiarta, in functie de spatiul de care dispun si pe urma sa le usuc in cuptor.

Dar nu sunt linistit, mi-e frica sa nu afecteze apa. De aceea m-am gandit sa va intreb si pe voi daca e ok sa pun lemn de salcie in acvariu si daca il tratez cum trebuie.

Atasez o poza cu crengile.

Re: Crengi salcie

lol

3

Re: Crengi salcie

Ooook, vreau sa rad si eu  :apl

Ce tampenie am scris?

Re: Crengi salcie

MihaiB A scris:

Ooook, vreau sa rad si eu  :apl

Ce tampenie am scris?

   A mai fost un mesaj (nu al tau) dar a disparut... mai bine citam acel mesaj, decat sa para ca rad aiurea :noroc

5

Re: Crengi salcie

Aha, imi pare rau ca am pierdut acel mesaj  smile
:noroc

Ma streseaza rau crengile astea. In weekend vreau sa dau drumul la acvariu ca nu mai pot sa astept si nu stiu ce sa fac, sa caut alta radacina deja tratata sau sa risc cu crengile astea.

6 Editat de irukandji (2012-12-27 20:52)

Re: Crengi salcie

Daca iti plac asa mult si daca vrei neaparat, poti sa le fierbi (asa, mai mult preventiv, ca mult tanin nu prea ai de scos din ele) si apoi sa le folosesti. Salcia e un copac prietenos... Coaja de salcie poate fi folosita chiar ca medicament, indienii si 'babele batrane stie'  lol 
Oricum, mai bine profiti de faptul ca esti din Bucuresti si dai o tura prin magazinele de profil, unde gasesti buturugi, radacini de vita-de-vie, mopani, mangrove, etc.


Pe mine ma chinuie intrebarea daca isi pastreaza oare deformarea facuta in caz ca le usuc in vreo forma ciudata si apoi le scufund in acvariu... Presupun ca nu stie nimeni si trebuie sa incerc odata si chestia asta...  Triunghiuri, patrate rotunjite, alte tampenii elicoidale ce pot fi facute din maleabila salcie...  Si poate pun si niste moss pe ele... Daca te-ai gandit la acelasi lucru, sa ne dai de stire din cand in cand.

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate