1 Editat de R4p7ile (2012-12-16 23:20)

Subiect: Salutare

Sunt Cristi din Craiova,
am un acvariu de aprox 120 L brut lipit de mine din niste geamuri de termopan (cred ca e de 6 mm dar rezista de 2 ani ),
capac tot home made cu neon de 18 W lumina alba din comet la 10 lei(lucrez la al doilea balast ca e putin),
substrat: nisip din Jiu bine spalat, lemn cu jawa pe el si o grota de piatra, filtru aquael parca,pompa de aer si incazitor 100 w
populat cu guppy in mare parte,xifori,neoni,sanitari, melci si creveti rcs.

2

Re: Salutare

din vara de cand am set-up`ul asta nu folosesc nici un fel de substante,nici macar sare

Re: Salutare

Salut si bine ai venit ! Pietrele albe par a fi calcaroase si in timp cresc duritatea apei, de evitat o apa dura in acvarii plantate.

4

Re: Salutare

De ce bolborosesti apa?

5

Re: Salutare

Bine v`am gasit,da par a fi calcaroase,sunt luate de la munte dar nu cred ca afecteaza asa mult alea 5-6 pietricele, le am de aproape 2 ani si nu am avut probl cu mortalitate sau boli la plante sau pesti.

De ce sa n`o bolborosesc?..argumenteaza

6

Re: Salutare

Cred ca eu am intrebat primul, normal ar fi sa argumentezi tu. Am intrebat din curiozitate. Nu am bolborist apa niciodata si nici nu pot sa zic ca am avut nevoie.

Deci? Care-i motivul?

7 Editat de ciuaua (2012-12-07 18:03)

Re: Salutare

Salutare si bine ai venit.cum zici tu ca acele 5 pietre nu afecteaza deloc parerea ta fa cateva teste si ai sa vezi ,ce ai u acolo poti cresti creveti si melci atat .Da si eu am mir de ce bolborosesti apa? scz am uitat sa argumentez incearca sa schimbi si autocolantul acela dupa spate,ar da mai bine unu simplu (negru,albastru) acela este inestetic

8 Editat de knox38 (2012-12-07 18:30)

Re: Salutare

Salut Cristi, bine ai venit!

1) Danielt se refera la faptul ca atat timp cat ai filtrul pozitionat in asa fel incat sa iti faca un mic val la suprafata se va oxigena indeajuns si nu mai ai nevoie de bolborositor smile). ( Daniel sper sa nu te superi ca am intervenit, dau o bere vineri la intalnire!  :noroc  )

2) Cum a spus si colegu Ciuaua pietrele e bine sa le verifici cu otet sau detartrant pentru a fi mai sigur ca nu iti afecteaza parametri apei, poti incerca un fundal negru (eu am fost foarte placut impresionat cand am schimbat fundalul meu cu un autocolant negru)... oricum speram ca totul sa evolueze doar in bine  :fok

Succes!

Where My Shrimps At?

9

Re: Salutare

inainte aveam un filtru f mic si plante putine si am considerat ca e nevoie sa ii ajut cu ceva oxigen,apoi l`am folosit in continuare
o sa il schimb la vara cand o sa fac curatenie generala in acvariu, oricum nu prea se mai vede ca au crescut plantele,pozele sunt facute in vara imediat dupa reamenajare
ms de sfaturi

10

Re: Salutare

am pus si al doilea neon cu lumina calda,am 2x18 W acum si e mult mai bine
si spre bucuria lui danielt mi s`a faramat pompa de aer.. :stupid

11

Re: Salutare

Ai 7 postari si esti ironic. Prevad o activitate scurta pe aici. Nu ca ar conta numarul de postari, temperamentul o sa te afecteze oriunde nu numai aici. Asta-ti spune ala de s-a luat in gura cu mai toti.

12

Re: Salutare

Parerea ta,...ai ceva cu oltenii?Nu am vrut sa fiu ironic,am vrut sa scot in evidenta coincidenta nefericita pentru mine.
Cu pompa oprita pestii urca la suprafata,asa ca am lasat`o cu un singur canal care mai merge cat de cat.

13

Re: Salutare

Bagi si CO2?

Altfel pestii tai urca la suprafata din cauza ca ai un acvariu care nu e ciclat. Ca sa eviti fatalitati ar fi bine sa incepi cu niste schimburi de apa mici si dese.

Un 10-15% la doua zile.

Uita-te la branhii, pe cat posibil, vezi daca au o tenta maronie. Ele trebuie sa fie un rosu aprins. Daca sunt maronii, pestii tai sunt intoxicati cu nitriti din cauza ca acvariul nu este ciclat.

14

Re: Salutare

nu bag CO2,acvariul este ciclat,functioneaza din vara
pestii nu prezinta nici un simpton neobisnuit
schimb aprox 25-30% din apa saptamanal
dupa ce am dat pompa pe hi si a mai crescut debitul de aer pestii si-au revenit la normal dar imi mai merge doar pe un canal

15 Editat de Corydoras (2012-12-17 04:17)

Re: Salutare

R4p7ile A scris:

inainte aveam un filtru f mic si plante putine si am considerat ca e nevoie sa ii ajut cu ceva oxigen

Plantele sunt ajutate de :lumina corespunzatoare, ceodoi smile si fertilizanti.
Desigur, si un substrat corespunzator.

16

Re: Salutare

da stiu,nu am conditii prea grozave momentan pt plante dar acolo ma refeream la pesti ca ii ajut cu aerarea

17

Re: Salutare

stiu.
Apropo, care-i chestia cu sarea ?

18

Re: Salutare

R4p7ile A scris:

Cu pompa oprita pestii urca la suprafata,asa ca am lasat`o cu un singur canal care mai merge cat de cat.

   Pestii urca la suprafata pentru ca i-a invatat natura, sau dupa caz... necazul, ca acolo se produce schimbul de gaze cel mai repede! Deci in cazul agitarii apei la suprafata vei oxigena indestulator.

R4p7ile A scris:

acvariul este ciclat,functioneaza din vara
pestii nu prezinta nici un simpton neobisnuit

   Sunt curios la ce te referi cu ciclarea asta... ce anume este ciclat? Sau cum de cunosti lucrul asta... asta avand in vedere ca nu ai dat nici un indiciu de vreun test de apa, rezultate, material filtrant etc... si nu in ultimul rand: ce simptom neobisnuit ar fi putut sa prezinte pestii? Sau referitor la ce? :omfg

19

Re: Salutare

Corydoras A scris:

stiu.
Apropo, care-i chestia cu sarea ?

am auzit pe multi ca pun tablete de sare in apa,chiar si la pet shop mi-a recomandat vanzatorul,dar nu stiu daca e eficient,ma feresc sa pun substante in apa de cand am crevetii

20

Re: Salutare

1. Am inteles,voi ridica filtrul mai sus
2. Nu am facut nici un test, iar materialul filtrant este cel din filtru:burete si carbuni si bacteriile aferente..
3. Referitor la ce zicea danielt in legatura cu branhiile