1 Editat de Avatar (2010-01-01 18:00)

Subiect: Bine v-am gasit

Salut, sunt Dan, Cluj-Napoca si de aprox o luna de zile am inceput demersurile necesare pentru a imi achizitiona un acvariu, iar momentan arata cam asa :

http://yfrog.com/1xphoto0061lj

http://yfrog.com/jmphoto0063tj

http://yfrog.com/jmphoto0064nij

Imi doresc mai multe plante(mai ales cele pentru covoras), dar inca nu am gasit ce caut eu si anume : cuba, glossostigma, marsilea hirsuta. Pe viitor voi cumpara si un sistem Co2 si poate un filtru extern.

Pesti: 8 neoni (din care 4 rosii), 2 black molly, 2 corydoras. Momentat sunt foarte multumit de ei smile

Detalii acvariu

Dimensiuni: 70x30x40 cu sticla de 6mm (facut la comanda)
Capac (facut la comanda) : 3 tuburi Osram 865/18 W, T8 DayLight din care unul Fluora
Filtru intern Sera 120 cu 3 medii de filtrare (Burete,Carbon activ, Ceramica)
Incalzitor Sera 100W
Substrat AquaBasis 2,5l
Pietris 2x5kg de 1-3mm diametru

Sunt la inceput si inca am multe de invatat in acest domeniu, dar cred ca de o luna de zile n-a trecut o zi fara sa nu caut informatii privind pestii, plantele, ciclarea, produse de acvaristica sau orice altceva ce tine de acvaristica, mai am o groaza de nedumeriri, dar sper ca pe viitor sa ajung sa invat mai multe despre acest subiect.

Multumesc si Un An Nou Fericit !

2 Editat de MihaiA09 (2010-01-01 18:18)

Re: Bine v-am gasit

Bine ai venit si un an nou fericit. Sper ca vei pune niste poze cu acvariul tau. Si culmea avem acelasi numar de litri la acvariu big_smile numai ca eu am 60x40x35.
Bafta!

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

3

Re: Bine v-am gasit

Multumesc, pai am pus 3 linkuri...sunt imediat dupa prezentare smile

Re: Bine v-am gasit

salut si bine ai venit arata frumos si natural acvariul tau.
sfat: substratul ala alb o sa se faca maro daca nu ai grija de el asa am avut si eu si l-am schimbat, in rest nu prea am ce comenta smile ape limpezi tongue

5

Re: Bine v-am gasit

A scuze am uitat. Am mai citit un toppic si v-am incurcat big_smile

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

Re: Bine v-am gasit

superb acvariul ! Eu sunt noua dar cred ca sii incepatorii pot face diferenta dintre un acvariu foarte reusit cum este al tau si unul nereusit!Pestilor le urez succes in noua lor viata si tie sa dai tot ce poti ca sa ii faci sa fie sanatosi si fericiti !                                                                                   Andreea

2 acvarii : 60 l guppy si 36 l betta

7 Editat de Avatar (2010-01-01 21:38)

Re: Bine v-am gasit

bogdan666 A scris:

salut si bine ai venit arata frumos si natural acvariul tau.
sfat: substratul ala alb o sa se faca maro daca nu ai grija de el asa am avut si eu si l-am schimbat, in rest nu prea am ce comenta smile ape limpezi tongue

Multumesc. Pai sa stii ca de suprafata pietrisului se ocupa cei doi corydoras si cei doi molly care parca sunt mereu in cautare de hrana. Am facut si eu o mica greseala de incepator, in prima zi cand i-am hranit, vroiam sa presar putina mancare deasupra apei si din pacate am scapat cam mult, a ramas o gramada pe fundul acvariului, vreau sa spun ca urmatoarea zi a fost curat, n-au mai ramas resturi de mancare.

beta love A scris:

superb acvariul ! Eu sunt noua dar cred ca sii incepatorii pot face diferenta dintre un acvariu foarte reusit cum este al tau si unul nereusit!Pestilor le urez succes in noua lor viata si tie sa dai tot ce poti ca sa ii faci sa fie sanatosi si fericiti !                                                                                   Andreea

Multumesc si iti doresc si tie multa bafta cu acvariul/acvariile, respectiv cu pestisorii.

Re: Bine v-am gasit

smile eu am avut 5 cory 4 ancistrusi 4 labeo bicolor si 9 molly. tot s-a facut maro. chestia e ca in substrat se aduna bacterii care ajuta la descompunerea resturilor de aia isi schimba culoarea nu neaparat ca nu este curat. dar dupa cum am zis un pic de atentie mai multa cu el si gata wink

9

Re: Bine v-am gasit

Am inteles. Pai acum la inceput fac zilnic schimburi de apa, cate o galeata pe zi, iar cand fac schimbul aspir si resturile de pe suprafata substratului, asa cum reusesc smile
Am sa cumpar cativa creveti, am inteles ca sunt foarte buni pentru alge si nu doar, si poate vreo doi otocinclus, ce zici, imi poti recomanda ceva creveti ?
Merci de sfat

10 Editat de marian75 (2010-01-02 15:27)

Re: Bine v-am gasit

cel din poze ste acvariul tau atunci ceva background o folie neagra sau albastra da bine + ai zis covoras  hmm cred ca nu stii iti trebuie scule in primul rand co2 profesional 400 500 lei instalatia + fertilizanti + ph metru si mai sunt o gramada lumina multa si buna tuburi speciale pt plante a sa nu uit rabdare si tutun cum zicea cineva pe aici

+ acvariul este foarte inportant conteaza daca vrei un acvariu plantat asa cum vrei tu

natura un rau necesar smile

11

Re: Bine v-am gasit

marian75 A scris:

cel din poze ste acvariul tau atunci ceva background o folie neagra sau albastra da bine + ai zis covoras  hmm cred ca nu stii iti trebuie scule in primul rand co2 profesional 400 500 lei instalatia + fertilizanti + ph metru si mai sunt o gramada lumina multa si buna tuburi speciale pt plante a sa nu uit rabdare si tutun cum zicea cineva pe aici

+ acvariul este foarte inportant conteaza daca vrei un acvariu plantat asa cum vrei tu

Am ceva carton negru pus in spatele acvariului, se reflecta in sticla, pentru ca era ziua cand am facut pozele. Da, teoretic stiu de ce am nevoie, instalatia de Co2 e 400, 500 ron daca o cumperi din magazine, iar daca cunosti pe cineva care se ocupa cu asa ceva, iesi mult mai ieftin, doar ca nu scrie JBL, Eheim, Hagen (sau ce firme or mai fi care produc astfel de sisteme) pe componente smile
Cat despre iluminat, pentru acvariul meu cred ca 54W, produs de 2 tuburi osram daylight 865 si unul fluora e suficient pentru a creste plante cu o dificultate medie. Asta tot teoretic, din diferitele articole pe care le-am gasit pe forumuri, pe internet in general. Si mai mult, plantele care le am acum in acvariu se dezvolta incredibil de repede si frumos, nu am pus decat ferropol de la jbl, 20ml o singura data (nu stiu daca a ajutat sau nu), se vad rezultatele pe zi ce trece si asta fara Co2 smile
Oricum pe viitor am sa imi fac rost de o asemenea instalatie.
Merci de sfaturi.

12

Re: Bine v-am gasit

A trecut o luna de zile de la primul meu post si m-am gandit sa fac un update cu acvariul meu, care a suferit ceva schimbari smile

13

Re: Bine v-am gasit

Femela cu icre...presupun

14 Editat de Avatar (2010-02-01 03:41)

Re: Bine v-am gasit

De ansamblu (la molly voi renunta in curand)

15

Re: Bine v-am gasit

Un mic ancistrus camuflat.

16

Re: Bine v-am gasit

Stiu ca arata urat cu plasele alea dar eh...altfel mi se imprastie riccia peste tot; voi reveni peste o luna cu un alt update, daca va fi cazul, eu sper ca da smile

17

Re: Bine v-am gasit

Placut privirii acvariul tau, Avatar. Ai de gand sa avansezi in ceea ce priveste decorul unui acvariu plantat? sau inlocuiesti acei molly cu alti chiriasi?

Etiamsi omnes, sed non ego.

18

Re: Bine v-am gasit

Cezara A scris:

Placut privirii acvariul tau, Avatar. Ai de gand sa avansezi in ceea ce priveste decorul unui acvariu plantat? sau inlocuiesti acei molly cu alti chiriasi?

Am donat molly, voi dona si corydoras dar momentan ii mai tin. Am doi Black Ghost Knifefish si ma voi opri aici. In schimb in ceea ce priveste decorul, va suferi schimbari mereu, doar acum sunt la inceput si experimentez, e primul meu acvariu si imi doresc mereu mai mult. In curand voi inlocui acea buturuga care nu e prea frumoasa d.p.d.v estetic cu un bonsai uscat, pe care voi prinde niste java moss.

Cum spunea un amic, are cam mult verde, sunt si ceva plante mici colorate care sperrrrrr sa isi revina, sa creasca. Ramane de vazut. Multumesc pentru aprecieri Cezara.

19

Re: Bine v-am gasit

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eZkwtjdA4vE[/youtube]

Nu m-am putut abtine...imi pare rau ca e asa slaba calitatea, e filmat cu telu sad

20

Re: Bine v-am gasit

ce misto bravo