1

Subiect: Inceputul

Va salut!

Ma numesc Mihai, sunt din Bucuresti si am 33 de ani.
Acum ceva vreme am intrat din intamplare pe un site de aquascape si a fost deajuns ca sa nu mai am pace gandindu-ma la un acvariu al meu.
In seara asta am reusit sa dau drumul la acvariu.

Pun cateva poze, detaliile le voi posta maine ... azi defapt ca e trecut de 12 smile

Note:
1. anubiasul din stanga o sa-l mut langa crengi, e ca nuca in perete acolo.
2. nu stiu ce fundal sa pun, alb sau negru.

Astept si ceva sugestii.

O noapte buna!

Re: Inceputul

Eu cred ca mai indicat ar fi negru decit alb,sau albastru.Asteptam sa ne dai si restul datelor despre acvariu.

3

Re: Inceputul

Echipamente:

1. Acvariu 60*30*30 ; 54 L
2. Filtru extern JBL CristalProfi e701 GL
3. Lumina 2 neoane T5 24W: - AquaMedic Aqualine Reef White 1000K
                                              - AquaMedic Aqualine Plant Grow
4. Incalzitor JBL 100 W
5. Substrat AquaMedic Volcanit + piertris alb din Hornbach
6. Termometru
7. Priza programabila

Plante:

Marsilea hirsuta, Microsorum pteropus, Anubias nana, Staurogyne, Hygrophila polysperma, Silvinia.

Mai am doua plante pe care le-am ales la fata locului pentru ca nu am gasit ce vroiam eu si nu am retinut numele lor, planta gazon gen iarba si cea din dreapta spate.

4

Re: Inceputul

Am mutat anubiasul.

5

Re: Inceputul

Un inceput frumos, felicitari!

P.S.: De ce nu umpli acvariul pana sus?

Re: Inceputul

Salut. Inceputul este promitator  :fok Eu zic sa pui fundal negru.

Re: Inceputul

arata mai bine asa

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

8

Re: Inceputul

Nu pot sa zic decat ca esti printre putinii care au si aplicat ce au invatat studiind smile

Dupa seria de intrebari pe forum(uri?) a iesit ceva care arata a acvariu! Felicitari!

Filtrare corespunzatoare, lumina buna, desi eu nu sunt incantat de reef white-ul ala. Nu de alta dar nu vad reciful din bazinul tau big_smile

O mica sugestie, gazonul nu prea apreciaza carbonul organic, daca vrei sa acoperi partea stanga cu HC posibil sa ai nevoie de gaz la un moment dat. Pentru inceput vezi cum se comporta cu EasyCarbo.

Mai pui un grup de Microrasbora si esti aranjat cu bazinul asta. Daca vrei creveti, Microrasbora, posibil sa nu fie o alegere buna. Planuieste in avans ce vrei pe viitor in acvariu. Daca-ti iei pesti studiaza bine ce se potriveste si cu crevetii, nu se stie cand te paleste boala "gandacilor" big_smile

9 Editat de MihaiB (2012-12-08 19:45)

Re: Inceputul

Multumesc mult pentru aprecieri   ^:)^  ! Nu ma asteptam sa va placa, eram pregatit pentru un sir de critici.

@ danielt

Neonul il recomanda astia de la AquaMedic in combinatie cu Plant Grow si pentru acvariile de apa dulce.
Gazonul e cu marsilea ... sau ce-l putin asta am cumparat  :omfg  ... e HC?
Creveti nu vreau iar pesti ma gandisem la neoni vreo 8 si un betta. Imi plac si Microrasbora.

@ visiniu

Am vrut sa umplu acvariul pana sus sau cel putin pana la marginea capacului dar nenorocirea aia de spraybar mi-a dat batai de cap. Cotul acela in care se baga furtunul e prea mare iar inaltimea acvariului de doar 30cm nu mi-a permis sa pun spraybarul mai sus asa ca am pus apa mai putina astfel incat sa creez valuri la suprafata apei.


Azi cand am aprins neoanele am fertilizat cu EasyCarbo si Ferropol si am tinut lumina 6 ore. Am observat ca apa s-a tulburat un pic ... un pic mai mult  hmm

10 Editat de danielt (2012-12-08 20:05)

Re: Inceputul

Pai da, asa incepe ciclarea. Mor bacteriile heterotrofe cauzand apa albicioasa. Ar trebui sa bagi amoniu daca faci ciclare fara vietati. Bicarbonat de amoniu, mancare, amoniu lichid daca gasesti.

Nu m-am uitat in detaliu la gazon, daca zici ca ai pus Marsilea atunci asta ramane. Il consider cel mai usor gazon alaturi de Glossostigma. Daca au destula lumina cresc vazand cu ochii si nu-s pretentioase.

De efect ar fi si Parvula pe varful dealului. Dar creste destul de incet si e mai pretentioasa. E si greu de gasit, printre altele.

LE: Vezi ca spraybar-ul se si invarte. Nu e obligatoriu sa-l tii paralel cu luciul apei wink

11

Re: Inceputul

danielt A scris:

Pai da, asa incepe ciclarea. Mor bacteriile heterotrofe cauzand apa albicioasa. Ar trebui sa bagi amoniu daca faci ciclare fara vietati. Bicarbonat de amoniu, mancare, amoniu lichid daca gasesti.

Nu cred ca fac ciclarea fara vietati, ma gandeam sa bag 2 guppi si 2 pomacea. Mancare o sa pun din seara asta.


danielt A scris:

LE: Vezi ca spraybar-ul se si invarte. Nu e obligatoriu sa-l tii paralel cu luciul apei wink

Pffff Nu mi-a trecut prin cap  :fmad
Multumesc!

12

Re: Inceputul

Tulburel  smile
Am pus fundal negru.

Azi am fost prin zona sa caut melci pomacea, Hornbach si un petshop din mall ... nimic, gol.  neutral

13

Re: Inceputul

Probleme cu pusul pozei.

14

Re: Inceputul

Salut!

Cred ca ma panichez din necunostinta dar sunt doua lucruri care nu-mi dau pace:

1. Am bagat cate putina mancare pentru ciclare si am observat ca s-a facut un puf alb in jurul granulelor de mancare. Asa trebuie sa se intample sau e de rau?

2. Apa se evapora prea repede fiind nevoit sa tot adaug, se evapora cu o medie de 1 L pe zi. E normal? Temperatura in acvariu e de 26-27 grade.

15 Editat de archangel22 (2012-12-10 21:36)

Re: Inceputul

Salut, frumusel inceput! Este normal sa faca "puful" ala alb pentru ca inca nu este ciclat, iar despre apa, este normal sa se evapore, temperatura este ok acum depinde ce pesti ai de gand sa bagi in el! Ce sa cauti in petshop dupa pomacea? Cred ca ar fi mai bine sa cauti pe forum colegi care ii doneaza chiar decat sa dai 10 lei in petshop pe bucata si sper ca nu ai de gand sa-ti iei melci de substrat ca se va duce naibii aranjamentul care l-ai facut acolo! In rest...spor

16 Editat de MihaiB (2012-12-10 21:55)

Re: Inceputul

Aha, phiu, credeam ca e de rau.
Nu stiam ca sunt asa scumpi pomacea in petshop ...

Multumesc pentru raspuns!

L.E.

archangel22 A scris:

...si sper ca nu ai de gand sa-ti iei melci de substrat ca se va duce naibii aranjamentul care l-ai facut acolo

Chiar vroiam sa-mi iau melci de substrat, nu ma gandeam ca pot face ravagii astfel incat sa strice aranjamentul.

17

Re: Inceputul

archangel22 A scris:

sper ca nu ai de gand sa-ti iei melci de substrat ca se va duce naibii aranjamentul care l-ai facut acolo!

   Este prima data ca aud teoria asta... sper ca ramane la stadiul de teorie big_smile

18 Editat de archangel22 (2012-12-10 22:07)

Re: Inceputul

Pentru mine nu este teorie  big_smile   aranjau pietrisul cum vroiau ei...

19 Editat de dan.matei26 (2012-12-10 22:48)

Re: Inceputul

Salut si bine ai venit!Arata bine pentru inceput si sper.....sa iti iasa ceea ce vrei sa realizezi.stiu de unde te-ai inspirat...poza cu acvariul respectiv.Cred ca "'remake-ul" va fi frumos.Desi nu sunt un adept al acestor acvarii (pur si simplu pentru ca nu mi se par salbatice/doar peisagistice) ,nu contest c anu este o munca enorma ce iti pune la contrbutie imaginatia , experienta si mai ales rabdarea.asa ca te felicit si sper sa avem acel setup si facut de mana unui roman.
Felicitari si spor la treaba. :apl  :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

20

Re: Inceputul

Multumesc!

Recunosc ca a fost mult mai solicitant si obositor sa aranjez acest setup decat imi imaginasem ... acum am febra musculara si ma doare spatele de la statul aplecat  lol

Da, imi place foarte mult acest gen de aranjare a acvariilor, chiar daca nu par salbatice.

Despre "remake" iti zic sincer ca nu stiu la care te referi, insa, ce-i drept o luna m-am tot uitat la aranjamente si probabil mi-a ramas prins undeva in cap acest setup de care zici.
Daca ai o poza sau un link sunt curios sa vad in ce masura a lucrat subconstientul la ideea acestui aranjament.

:noroc