1 Editat de marian75 (2011-01-25 15:35)

Subiect: malawi blizz

ceva intrebari pentru cei ce cunosc mai bine acest tip de pesti si in primul rand o sa va spun de ce technica dispun ::: bazinul un Juwel Vision 260 (260 l) doua filtre interne Juwel cu 2 x pompa de 1000 l/h un background Juwel rock 450 si niste pietre calumea rau de tot azi le-am adunat de pe malul mari negre binenteles smile urmeaza ceva nisip alb

natura un rau necesar smile

2

Re: malawi blizz

Ti-am raspuns dincolo ...

3

Re: malawi blizz

pomi A scris:

Ti-am raspuns dincolo ...

unde dincolo ??

natura un rau necesar smile

4 Editat de marian75 (2010-01-30 12:09)

Re: malawi blizz

asta este bazinul

natura un rau necesar smile

5

Re: malawi blizz

NU este necesara. Aseaza returul de la filtru in asa fel incat sa valureasca apa la suprafata.

6

Re: malawi blizz

Repet, NU ai nevoie de pompa de aer daca returul de la filtru valureste apa. Asta in cazul in care nu vrei sa tii vreo 1000 de pesti in acvariu smile

7

Re: malawi blizz

Nu ai nevoie de pompa de aer. In schimb, dupa parerea mea, era o alegere mult mai buna sa folosesti un filtru Juwel intern si in loc de al doilea, un filtru extern (de exemplu JBL e900,care nici nu e prea scump, l-am vazut la 370 de lei intr-un pet-shop)

8

Re: malawi blizz

Eu zic ca e mai convenabil sa ai furtune pe langa bazin, care de fapt sunt in spate si nu le vezi, decat sa ai in bazin si sa mai si auzi zgomotul ala enervant de la bule.

Asta ca sa nu mai zic de multe alte avantaje ale unui filtru extern, mai ales ca e acvariu de africani, unde iti trebuie material filtrant de dimensiuni maaaari, mult mai important ca debitul.

Re: malawi blizz

eu am pietris de granulatie 2-3mm si sunt foarte multumit

10 Editat de marian75 (2010-01-13 21:04)

Re: malawi blizz

am luat cuart culoarea nisipului de pe plaja granulatie fina 1 mm

natura un rau necesar smile

11

Re: malawi blizz

citat de pe un site de ciclide "Teoretic, un filtru extern ar servi cel mai bine dezideratul enuntat anterior, dar personal consider ca un filtru intern bine camuflat este de preferat intr-un acvariu cu africani. Filtrul intern poate avea un debit mare si sustine un curent de apa mai puternic, care circula pe toata lungimea bazinului, pentru ca pompa impinge apa direct in acvariu, si nu in tuburi sinuoase care dirijeaza fluxul de la pompa la acvariu (filtre externe). Mai mult, am observat ca admisia si returul la filtrele externe comerciale se monteaza de obicei in acelasi colt al acvariului, sub care (sau langa care) se afla canistra filtrului, lucru care cuplat cu debitul oricum mic al acestor filtre duc la o eficienta scazuta."

natura un rau necesar smile

12

Re: malawi blizz

In legatura cu filtrarea pe care sa o alegi,eu te sfatuiesc sa ramai cu cel intern plus unul extern (destul de puternic minim 1200L/H).Cel intern pe post de filtrare mecanica("cos de gunoi" pe care il cureti la 2-3 zile) iar cel extern pt. filtrare biologica.Asta pt. ca cum stii (banuiesc) africanii fac multa mizerie si incarcatura biologica este foarte mare in acvariu.Deciclarea acvariului nu va fi o problema daca alegi asa.De asemenea filtrele interne au un volum foarte mic in comparatie cu cele externe iar bacteriile nu vor fi indeajuns pentru a face fata apei cu incarcatura organica.Mai este si estetica,la Juwel filtrele interne ocupa spatiu mult si nu arata bine deloc,mai ales ca vrei sa pui 2 interne.:rolleyes:  Acum depinde si cati pesti pui in acvariu,banuiesc ca vreo 15-20 si nu 5-6?

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

13

Re: malawi blizz

marian75 A scris:

cei care sunt mai avizati vreau si eu un sfat ce sa folosesc ca substrat spartura de coral ,cuart alb , sau pietris si nisip astept sugestiile voastre

Spartura de coral este cea mai potrivita pentru ciclidele africane, dar sa aiba granulatie fina.

14

Re: malawi blizz

bondo A scris:
marian75 A scris:

cei care sunt mai avizati vreau si eu un sfat ce sa folosesc ca substrat spartura de coral ,cuart alb , sau pietris si nisip astept sugestiile voastre

Spartura de coral este cea mai potrivita pentru ciclidele africane, dar sa aiba granulatie fina.

cel mai bun este nisip de la mare

natura un rau necesar smile

15

Re: malawi blizz

Mariane vad ca esti din Constanta, am o intrebare pentru tine.

Eu am nisipi de pe plaja de la Navodari, este bestial, dar este prea fin, se ridica imediat cand se agita pestii si se lasa greu pe fund.

Pe unde gasesc(Costinesti, Eforie, etc) nisip cu granulatie putin mai mare ca la Navodari?

16

Re: malawi blizz

marian75 A scris:

am vrut sa iau spartura de coral da la 9 lei kg cam scump mai ales ca imi trebuia vreo 30 kg deci 270 lei scump

Asta e dezavantajul sparturii de coral smile
Oricum ai gasit ieftin fata de cum e pe net http://www.aqua-pets.ro/hobby-hobby-cor … -4275.html plus inca atat transportul smile

17

Re: malawi blizz

pomi A scris:

Mariane vad ca esti din Constanta, am o intrebare pentru tine.

Eu am nisipi de pe plaja de la Navodari, este bestial, dar este prea fin, se ridica imediat cand se agita pestii si se lasa greu pe fund.

Pe unde gasesc(Costinesti, Eforie, etc) nisip cu granulatie putin mai mare ca la Navodari?

Poti sa incerci pe ultimele plaje, cam dupa hotel Vega, din Mamaia, sau incolo, inspre Navodari, pe langa Hanul Piratilor. Nu garantez 100% ca mai nou astia au napadit orice colt de plaja cu privatizarile lor, deci e posibil sa se facut cumva nisipul fin.Nu radeti, e cazul plajii hotelului Vega. Pana sa fie renovat abia calcai pe el, plin de scoici si acum de cand are Vega 4 stele e numai nisip fin. Anyway, incearca pe acolo, daca nu pe plaja de la Tuzla, e ceva de mers si masina nu merge bagata pe plaja, dar acolo sigur gasesti, pentru ca plaja e inca "salbatica".

Etiamsi omnes, sed non ego.

18 Editat de marian75 (2010-01-22 02:05)

Re: malawi blizz

gata m-am decis o sa merg cu un filtru intern juwel + jbl e 1500 cred ca e de ajuns maine ma apuc de mesterit

natura un rau necesar smile

19

Re: malawi blizz

marian75 A scris:

gata m-am decis o sa merg cu un filtru intern juwel + jbl e 1500 cred ca e de ajuns maine ma apuc de mesterit

Buna alegere.Sa vezi ce apa cristal o sa ai.....

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

20

Re: malawi blizz

Frumos, felicitari!!