1

Subiect: Melc..sau parazit

Salutare,

Azi de dimineata, am observat in acvariu, pe geam mai exact, ca "misuna" un viermisor de aprox 1mm grosime/si amprox 5mm lungime .
Oare ce o fii ? parazit ? melc refugiat ?:P

Mentionez, in acvariu am melci pui, pomaceea, creveti, si ceva plante.
Cam aprox 1sapt acvariu a stat fara lumina, si CO2, timp in care au cam murit si plantele din pacate (sper sa le salvez sapt aceasta, am vazut ca au inceput sa isi revina), am avut ceva renovari in camera unde era situat acvariu.
Mai mentionez faptul ca, acvariu este unul open top, deasupra se formase o pelicula groasa de praf de la lem (cand s-a taiat lemnul) .

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Melc..sau parazit

posibil planaria, daca are capul triunghiular. mai bine nu mai scriai ultima fraza...

Pescar hoinar

3

Re: Melc..sau parazit

LupuMoralist salut,

Daca nu ma insel eu da, era cu capul triunghiular, din pacate, referitor la ultima fraza, nu am fost acasa cand au taiat placile de OSB pentru a acoperi acvariul sad.
Am curatat suprafata cu o panza fina (nu te gandi la strat gros de 1cm smile), era de 1mm aprox) . dupa care am dat drumu la filtru.
Dauneaza acel parazit ? ideea e ca nu l-am vazut decat azi de dimineata.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

4

Re: Melc..sau parazit

Primul rezultat din google dupa termenul planaria:

http://en.wikipedia.org/wiki/Planarian

Faci curatenie in acvariu sau pui ceva care s-o concureze la mancare si ai rezolvat. Apare in acvariile murdare adusa odata cu hrana mai mult sau mai putin vie smile

5

Re: Melc..sau parazit

Salut.

Poi...crevetii ? incepuse sa sara cativa pe ea..cred ca deja au si papat-o smile)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

6

Re: Melc..sau parazit

In afara de cateva specii mai deosebite, crevetii nu mananca planarii cum nu mananca melcii sau puii de melci.

Ghost shrimp este un vanator activ de melci devorand puii acestora, Machrobanchium si ala. Daca nu ai speciile astea sanse mici ca crevetii tai sa manance planaria

7

Re: Melc..sau parazit

Asa cum a spus si Daniel, crevetii tai nu mananca asa ceva... redu drastic mancarea crevetilor, aspira temeinic substratul. Sau poti baga niste pesti...

8

Re: Melc..sau parazit

si eu am aceeasia problema ,, si acvariu meu nu este murdar deloc.. este prima data de cand am acvariu cand mi-a aparut asa ceva, sunt deja stresat pe chestia asta.. sincer o sa incerc si eu niste metode pe care le-am vazut pe internet!sper sa mearga! eu am niste melci asasini poate ii mananca..planarii astia sunt de groaza!

Re: Melc..sau parazit

godjira A scris:

si eu am aceeasia problema ,, si acvariu meu nu este murdar deloc.. este prima data de cand am acvariu cand mi-a aparut asa ceva, sunt deja stresat pe chestia asta.. sincer o sa incerc si eu niste metode pe care le-am vazut pe internet!sper sa mearga! eu am niste melci asasini poate ii mananca..planarii astia sunt de groaza!

ce metode vrei sa incerci? daca o sa pui medicamente (rombendazol, flubendazol) o sa iti afecteze toate nevertebratele din acvariu, inclusiv bacteriile din filtru. nu e nicio groaza cu planariile, sunt organisme din natura. redu mancare si aspira substratul. in cateva saptamani o sa vezi rezultatele

Pescar hoinar