1 Editat de danielt (2013-02-05 15:38)

Subiect: Fertilizanti de casa

:-

2 Editat de mihai2002 (2012-12-26 14:14)

Re: Fertilizanti de casa

Salut daniel , hai sa dezvoltam un pic  citeva din substantele prezentate de tine mai sus si eventual sa adaugam cite unul in plus
wiki>Ureea este compusul organic cu formula moleculară CH4ON2. Ureea este, de fapt, diamida acidului carbonic, deci o amidă. Se numește așa deoarece se obține din acidul carbonic (sifon), printr-o dublă reacție a acidului cu amoniacul.
Se gaseste in majoritatea fertilizantilor  pentru plante de ghiveci, dozata in acvariu cel mai probabil se transforma prin intermediul bacteriilor in no3... sint totusi curios ce se intimpla cu restul  compusilor..... presupun ca nu dispar pur si simplu
La doze prea mari apare  otravirea pestilor si a plantelor  bacteriile nereusind sa transforme in timp util no2  in no3 din ce am experimentat in trecut cu diversi fertilizanti pentru palnte de ghiveci dozele suportate de un bazin  stabil , vechi sint undeva la 0,5-0,75mll /100l dea apa zilnic
Un element pe care l-ai trecut cu vederea si care este folosit in compozitia  fertilizantilor dy  este sulfatul de potasiu, K2SO4,folosit pentru a ridica concentratia de k din solutie, am vazut ca tu ai inlocuit sulfatul cu clorura un argument , e mai buna clorura de potasiu in defavoarea sulfatului lund in considerare faptul ca in bazin exista un ciclu al sulfului care il descompune si il transforma in compusi relativ inerti pe cind clorul tot clor ramine...stiu ca esti bun la chimie poate renuntam la sulfat care este greu de gasit  si mergem pe clorura  ?
Cit despre reactivi , vei fi surprins sa afli ca ei sint la 2 pasi de tine eu ii cumpar din bucuresti sau din iasi , in functie  de partea pe care ma trezesc in ziua respectiva (:|

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/

3 Editat de danielt (2013-02-05 15:39)

Re: Fertilizanti de casa

:-