41

Re: ciclide africane ( Malawi,tanganika,victoria)

buna observatie lorenzo:))

42

Re: ciclide africane ( Malawi,tanganika,victoria)

marian75 A scris:

africani cu americani merg ???

Depinde. Daca pui ramirezi cu auratus sigur nu merg. In general ciclidele africane sunt mai agresive decat cele americane, asa ca depinde foarte mult la ce ciclide americane te referi. Pe langa agresivitate mai conteaza si pH-ul si duritatea. Sunt ciclide americane care prefera un mediu acid si apa moale si sunt altele care prefera (la fel ca si africanii) o apa alcalina si dura.

43

Re: ciclide africane ( Malawi,tanganika,victoria)

Lorenzo A scris:

Cred ca te-am prins cu minciuna,aici ziceai ca esti incepatoare http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=1843 ,iar acum zici ca esti incepator.Eu cred ca banuiesc de unde esti.....te-a trimis cumva doctorul?

am vrut sa scriu incepator cand am scris acolo ma grabeam

44

Re: ciclide africane ( Malawi,tanganika,victoria)

"Vipera" mai degraba isi zice o fata nu un baiat,in fine pe mine nu m-ai convins deloc,daca altii te cred treaba lor,eu unul nu.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

45 Editat de Cezara (2010-01-13 02:30)

Re: ciclide africane ( Malawi,tanganika,victoria)

marian75 A scris:

africani cu americani merg ???

Din simpla si umila mea experienta, as zice ca nu. Am primit o pereche de nigro si mi`a placut asa mult incat am lasat`o cu africanii mei. Am intrebat in prealabil daca e ok, daca sunt compatibili ca si specie cu africanii, dar si in ceea ce priveste conditiile din acvariu. Mi s`a raspuns ca da, se impaca ffoarte ok, dar acum dupa 3-4 zile e crima cu americanele. Au ocupat toate "grotele" nu lasa nici macar un peste pe langa. Si`au ocupat deja 2 grote de jos din care au scos nisip, pana au ajuns la geam(deci au avut ceva de munca) smile) si acum nimeni nu mai trece pe acolo. Pesti asa rai n`am vazut(nu ca as avea prea multa experienta). Si elongatusi, si trawavase alearga pestii, dar nigro deja ma deranjeaza. Prea se cred sefi:))

Si apropo trebuie sa recunosc ca @tudor avea dreptate. Imi pare rau ca nu l`am ascultat de la inceput. Greseala mea:D

Etiamsi omnes, sed non ego.