1 Editat de Dodge (2010-01-04 00:32)

Subiect: De ce imi mor Pomaceea?

Salutare tuturor!

Ma confrunt cu o problema ingrozitoare.....am avut 6 pomaceea, iar acum mai am doar 4...dupa ce 2 dintre ei mi-au murit la interval de 2 zile......
Nu stiu ce as putea sa le fac...nu am gasit nici un remediu pe net...
Comportamentul lor de zi cu zi este relativ jucaus...nu sunt foarte activi, dar asa este, dupa cate stiu?....isi fac rondul fara sa ma ingrijoreze vreodata ceva la ei. Insa problema lor este cred eu dupa ce am citit cateva randuri despre ei ca ar avea lipsa de calciu...sau apa nu are calciu indeajuns in compozitia ei.....cochilia la farf este aproape ingaurita......Aaa, si temperatura apei este de 25-26C,injectie de co2, feropol, feropol 24, aquasafe la schimburile de apa...si cam atat in cea ce priveste substantele(nutrientii care se introduc in bazin)
Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi!!!!!!

Atasez o poza cu asemanarea bolii lor sau ceea ce cred eu ca este problema.

2

Re: De ce imi mor Pomaceea?

Dupa cum se vede in poza cochilia incepe sa se decojasca...la pomaceea mei inca nu este decojita...are doar aspectul acela de sparturi.

3

Re: De ce imi mor Pomaceea?

Probabil apa din acvariu este prea moale pentru ei si nu pot sa-si formeze cochilia.\
O cochilie erodata este semn de lipsa de calcar.

4

Re: De ce imi mor Pomaceea?

Tudor A scris:

Probabil apa din acvariu este prea moale pentru ei si nu pot sa-si formeze cochilia.\
O cochilie erodata este semn de lipsa de calcar.

Ph-intre 6,5 si 7
Kh- 4
Gh- 8
Fe-0,1
Si crezi tu ca este vorba de lipsa de CALCAR?????......mai de graba de Calciu......poate se pricepe cineva mai bine la melci.

5

Re: De ce imi mor Pomaceea?

lol calciul liber nu se gaseste in natura (Ca) ci se gaseste sub forma de calcar(CaCO3)
Unde ai fost la orele de chimie? tongue

6

Re: De ce imi mor Pomaceea?

Tudor A scris:

lol calciul liber nu se gaseste in natura (Ca) ci se gaseste sub forma de calcar(CaCO3)
Unde ai fost la orele de chimie? tongue

Si cum echilibrezi apa?, am si eu doi melcusori, unul a avut o astfel de tentativa, dar si-a revenit, i-am mutat in  alt acvariu, unde am niste puiuti de moly.
Am acv. dar nu am nici un fel de nstrumente  de masurat compozitia apei. doar fac schimburi partiala de apa si ma ingrijesc sa am acv. curat , aspir in mod curent  la 3,,4 zile,(doar cand lipsesc de acasa, max. o saptamana ), nu am nici aspirator, aspir cu furtunul este greu dar reusesc. Ei.., si au grija carasii sa starneasca mizeria care o si trage filtru care  ar tubul aproape de  fundul acv. Cand fac schimb partial de apa , pun cateva picaturi de vitamina 'atvitol' de la jbl, o lingura de sare,si putin albastru de metil. Apa  este limpde  chiar daca am doi carasi(acum adulti au 6,7 luni), si 2 gunoieri.
Probleme sunt mai tot timpul,mai aduc eu cate ceva boli cu plantele su cu macarea indiferent de unde o cumpar. Mancam noi tampenii cumparate de la magazine prestigioase , darmite mancarea pestisorilor, cine verifica?.
Dorina

7

Re: De ce imi mor Pomaceea?

Bolile rar le aduci cu plantele ...ale sunt ajutate mai mult de calitatea apei sa apara.
Cati litri de apa ai in acvariul cu carasi? 20, 30? Cati pesti ai?

8

Re: De ce imi mor Pomaceea?

Tudor A scris:

Bolile rar le aduci cu plantele ...ale sunt ajutate mai mult de calitatea apei sa apara.
Cati litri de apa ai in acvariul cu carasi? 20, 30? Cati pesti ai?

salut !, acv. este de 60 l,aqua el.
In acv. am 2 carasi( 6 luni), 2 ancistrusi, 1 pleco, 1 cory micut,  1 sanitar mai mare.
Acv.  2, este  de 30 l, confectionat de un amic + dotat cu tot ce-i trebuie, nu am incalzitor , dar apa se mentine calda , temperatura camerei (22 grade), si a lampii  care este prinsa subt capac. Aici am tetrazona 3 buc. cory 2 buc, gupi imperiali +puiuti la greu care ii tin in acv . mare pana ii dau la o cunostinta(defapt i-am dat duminica pe toti puiutii,mi-am oprit 2 masculi).
Acv. 3. carantina, este de  6 l, dotat cu lumina calda, filtru. mai am o nuca de cocos , putin pietris/jumatatea fundului  acv. si doua plantute din plastic cu frunze flexibile(sa nu-mi raneasca pestisorii), cumparate de la  un mag. de acvaristica.
Dar.....nu inteleg de ce trebuie sa verific apa,atata timp cat nu stiu si  remediu.Ex. daca este prea dura, ce tr. sa faci? sau prea moale?, clor,nitrati ,nitriti aici tii din scurt curatenia si schimbul de apa, nu ar trebui sa fie suficient?

9

Re: De ce imi mor Pomaceea?

dorina27 A scris:

Dar.....nu inteleg de ce trebuie sa verific apa,atata timp cat nu stiu si  remediu.Ex. daca este prea dura, ce tr. sa faci? sau prea moale?, clor,nitrati ,nitriti aici tii din scurt curatenia si schimbul de apa, nu ar trebui sa fie suficient?

De-aia esti aici ca sa te ajutam cu remediul,nu?

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

10

Re: De ce imi mor Pomaceea?

Acv1. Unui caras ii trebuie ~40 - 50 l apa deci ar trebui ori sa renunti la carasi ori sa faci un acvariu mai mare.
Pleco ajunge si la 40 cm si este un peste care are nevoie de acvarii de peste 250 l .
In curand pestii se vor inbolnavi sau intoxica cu amoniac/nitriti.
La acest acvariu cum faci schimburile de apa?
Acv.2. Terazona sunt pesti de banc si au nevoie de mai mult spatiu. Se tin minim 6-7 si au nevoie de o lungime al acvariului de macar 60-70 cm.

De ce trebuie sa verifici apa?
Trebuie sa o verifici deoarece la parametri necorespunzatori apar boli si intoxicatii...iar ca sa putem sa-ti dam un remediu trebuie sa stim cine anume a provocat intoxicatia sau a slabit imunitatea pestelui si s-a imbolnavit.

11

Re: De ce imi mor Pomaceea?

Tudor A scris:

Acv1. Unui caras ii trebuie ~40 - 50 l apa deci ar trebui ori sa renunti la carasi ori sa faci un acvariu mai mare.
Pleco ajunge si la 40 cm si este un peste care are nevoie de acvarii de peste 250 l .
In curand pestii se vor inbolnavi sau intoxica cu amoniac/nitriti.
La acest acvariu cum faci schimburile de apa?
Acv.2. Terazona sunt pesti de banc si au nevoie de mai mult spatiu. Se tin minim 6-7 si au nevoie de o lungime al acvariului de macar 60-70 cm.

De ce trebuie sa verifici apa?
Trebuie sa o verifici deoarece la parametri necorespunzatori apar boli si intoxicatii...iar ca sa putem sa-ti dam un remediu trebuie sa stim cine anume a provocat intoxicatia sau a slabit imunitatea pestelui si s-a imbolnavit.

Multumesc pt. raspuns.
  - pleco are in jur de 15cm. (cat un creion),  are 4 ani, mai creste??, la patru ani nu este matur?.
  - tetrazone, am doar 3 bucati, o femela si 2 masculi.(locatari vechi,dar i-am mutat decand am adus carasii(iunie/2009), acv.lor are o lungime de 50 cm,latime 30 cm.inaltime 40 cm. locuiesc impreuna cu 10 gupi , si tot in acest acv. uneori mai pun caseta(fatatoarea) cu vreo femela gup sa faca pui, cresa este in acv. cel de 60 L,tot intr-o caseta de plastic speciala . In fiecare caseta am cate un melc care mai face curatenie pe acolo....,
- sifonarea acvarelor se face de regula 1 data/saptamana, schimb de apa 20,30%, apa de chiuveta statuta/6.7, zile , o tin in peturi de plastic de 5 l.
  Acum mai am o problema cu tetrazone, femela are burtica si cei doi masculi se omoara in batae,. Femela vad ca , il prefera pe masculul care este mai (ribigit),. Nu am apucat sa pun plasa, (nici nu am avut vreo data) , dar sper sa fiu pe faza, i-am mai prins in delict si am mai salvat  cate ceva  icre fecundate........, poate am noroc si de data asta sa ii observ cand depun sii voi scoate repejor sii voi pune in acv. spital care deja este pregatit. femela prefera noca de cocos, acolo a mai depus si tot acolo se ascunde cand sifonez eu prin acv. Daca depune acolo  o iau cu tot cu nuca, numai  daca..., sunt pe faza.
O zi buna!. dorina