Subiect: Acvariu sticla de 8mm?

Buna doresc sa imi construiesc un acvariu cu urmatoarele dimensiuni: 140x50x55h. Oare sticla de 8 este de ajuns? o sai pun intaritoare pe capete si pe mijloc. Ce ziceti?

2

Re: Acvariu sticla de 8mm?

La un asemenea acvariu sticla de 10 este cea mai indicata.
Inaltimea acvariului este cea care da presiunea, respectiv forta de apasare.
NU cred ca diferenta dintre sticla de 8 mm si cea de 10 mm este chiar atat de mare incat sa faci acest rabat, factorul de siguranta creste semnificativ si tu dormi mult mai linistit.

Re: Acvariu sticla de 8mm?

Salut, eu ti-as recomada de 10 mm si cu fund dublu.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Acvariu sticla de 8mm?

Va multumesc pt raspunsurile prompte , dar totusi fund dublu pt acvariu cu volum asa mic? am prieten care are acvariu homemade dimensiuni 130x40x50h cu sticla de 8 si nici macar intarituri nu are la el si nu a avut probleme niciodata. Una e sa fii precaut si alta e sa zici  pui gros doar ca sa fie.

5 Editat de brutusanf (2013-01-02 01:05)

Re: Acvariu sticla de 8mm?

Daca nu a avut problema nu inseamna ca nu se poate intampla. La asa lungime fundul dublu este bun pentru linistea ta. Eu am avut unul de 150X50X50 de 10mm cu intarituri sus si jos(de jur imprejur)din cornier de aluminiu dar fara fund dublu, era in regula mai putin fundul care se curbase cu 1cm. De asta iti recomandam unul dublu. Nu este obligatoriu sa pui !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Acvariu sticla de 8mm?

Prevederea este mama intelepciunii !!