Subiect: Salutare

Salutari!
Ma numesc Razvan , am 29 de ani si sunt din Bucuresti!
Sunt pasionat de pescuitul la crap si de putin timp si de acvaristica  :noroc
Detin un acvariu de 60 L cu urmatoarele accesorii:
filtru intern mini biobox 2
filtru intern aquael fan mini
Bomba CO2 proflora bio 80
Iluminare JBL Solar Marin Blue T8 15W
substrat jbl aquabasis plus pietris granulatie mica 1-3 mm ales prost(culoare alb negru)  :smoke
un decor urat si plante easy ... ma rog , acvariul l-am trecut la rateuri dar am de gand sa-l reconfigurez
pestisori am 5 corydoras albinosi si 6 guppy (2 masculi si 4 femele) , azi dimineata am vazut in acvariu puisori de guppy destul de maricei si de vioi , am reusit sa numar doar vreo 6 ... probabil sunt mai multi.

http://img202.imageshack.us/img202/5747/sdc11756.jpg
http://img89.imageshack.us/img89/3385/sdc11765l.jpg
http://img585.imageshack.us/img585/2127/sdc11774k.jpg

Accept orice fel de critici , stiu ca nu e cine stie ce dar avand in vedere ca e primul meu acvariu ... am apucat inainte sa-l instalez sa citesc despre ciclul azotului , compatibilitate pesti si nevoile plantelor ... cam atat despre acvariul de 60 ...

De curand m-am apucat de un proiect la un acvariu de 180 de litrii , mi-am achizitionat standul , acvariul , filtru extern JBL ctrystalprofi e901 , urmeaza sistemul CO2 complet inclusiv PH controller si capacul cu o luminare adecvata. Intre timp m-am documentat cat de cat si sper sa fiu un coleg de breasla in viitor smile :hug ati mai virusat un om  :apl

Sper sa-mi prezint acvariile cat mai curand si ... ape cat mai limpezi!

Re: Salutare

Salut si bine ai venit ! Avand in vedere ca acvariul din poze va trece pe rezerva ma abtin de la comentarii. Vreau sa-l vad pe cel de 180 l si daca vad ceva in neregula iti spun.
Vezi ca e boala grea acvaristica asta lol

3

Re: Salutare

Bine ai venit!
Asteptam acvariul de 180 ca sa-l putem comenta, gandeste-te la ce plante vrei sa pui in el si in functie de asta sa alegi substratul si lumina pentru capac.

Re: Salutare

Bine ai venit Razvan!

Re: Salutare

Multumesc pentru primire!
Cam asa se prezinta situatia la mine cu scurta precizare ca acvariul are 160 de litrii in loc de 180
http://img341.imageshack.us/img341/714/sdc11814r.jpg
http://img687.imageshack.us/img687/6906/sdc11816x.jpg

:noroc

6

Re: Salutare

Salut si bine ai venit.....
Succes cu noul proiect  wink  wink  wink ...

7

Re: Salutare

Urmatorul pas este lipirea autocolantului.

8

Re: Salutare

Technics A scris:

Urmatorul pas este lipirea autocolantului.

sau nu...da foarte bine si asa cum este,eu l-as lasa asa...

9

Re: Salutare

octavian A scris:
Technics A scris:

Urmatorul pas este lipirea autocolantului.

sau nu...da foarte bine si asa cum este,eu l-as lasa asa...

Cu furtunele si cablurile care or sa se vada? ... oricum decizia ii apartine colegului nostru.

10

Re: Salutare

unde as putea gasi autocolant negru?
la hornbach aveau doar din alea care s-ar fi pretat la acvariul cel mic ... cu pestisori pe fundal  lol  lol
l-as lasa si asa dar nu prea ma incanta idea cu furtune si cabluri la vedere


pentru plante pana acum am ales Hemianthus Callitrichoides Cuba si Pogostemon Erectus .... inca mai caut

11

Re: Salutare

Autocolant gasesti in Hornbach la raionul bricolaj unde este si tapetul, ieftin si o gama variata de culori.

12

Re: Salutare

Salutari! Am cumparat substratul (aquabasis 5L + pietris granulatie 2-3 mm 20 kg) si doua cioate precum si autocolantul pentru fundal(negru)

http://imageshack.us/a/img822/3337/sdc11823ju.jpg
http://img822.imageshack.us/img822/9357/sdc11824r.jpg

Urmatorul pas ar fi capacul ... mai ramane sa si gasesc pe cineva care sa mi-l faca  lol

13

Re: Salutare

Pentru capac iti dau PM (ca sa nu fiu acuzat ca fac reclama) cu datele de contact ale unei persoane serioase care face capace si lucreaza foarte bine cu preturi pentru fiecare buzunar.

14

Re: Salutare

Baieti , am o problema cred ...
Pe data de 10 am dat drumul acvariului sa se cicleze.
Am folosit substratul de mai sus , apa direct de la robinet si in acvariu am adaugat Tetra Aquasafe , in filtru am bagat JBL filter start , filtrul are ca medii filtrante burete , siporax un sertar plus doua cu micromec ... buuuunnnn .... problema e ca ieri a fost apa limpede iar azi e albicioasa iar la suprafata apar mici urme de ... ceva gen ulei , in acvariu am si radacinile de mangrove de mai sus cu mentiunea ca le-am tinut in apa cam o saptamana , fierte , apoi tinute in apa simplu , apoi iar fierte , apoi iar in apa si tot asa ..... aveti idee care e problema? daca e problema ....

Re: Salutare

Nu este nici o problema.Cand apa devine albicioasa e semn ca a inceput ciclarea.''Chestia" de la suprafata apei se numeste biofilm si nu reprezinta o poblema mare. :fok

16

Re: Salutare

Multumesc frumos pentru raspuns  smile

17

Re: Salutare

Eu cred ca ar trebui sa faci un pic de studiu individual. Nu de altceva dar vad ca ai tendinta sa faci chestii si dupa aia intrebi.

Pentru noi intrebarile tale sunt banale, nu ca ar fi asta o problema dar informatiile cerute sunt deja pe forumul asta.

Ia subiecte cu incepatori la rand si citeste ce s-a scris. Unele intrebari vor fi raspunse inainte sa le scrii aici.

Odata cu explorarea subiectelor iti mai si ramane cate ceva chiar daca acum nu are sens. Dar cand te vei lovi de o problema iti vei aduce aminte ca ai citit deja despre ea.

Spor cu acvariul. Ai grija sa nu pui pesti sau alte vietuitoare pana pe 10 Februarie, fara schimb de apa si pune de mancare in fiecare zi, ca bacteriile sa aiba ce manca. Lumina nu are rost s-o aprinzi decat in cazul in care vrei tu neaparat sa vezi ceva in acvariu.

18 Editat de piciuopel (2013-02-06 17:45)

Re: Salutare

Revin cu noutati  :apl
Capacul are o iluminare 4X39W , neoanele sunt 3xOSRAM 865 plus 1x OSRAM 830 , 2 ventilatoare si cam atat smile
Momentan acvariul este inca la ciclat.
Sunt in cautarea unui sistem CO2 ...
DanielT , multumesc pentru sfaturi , crede-ma ca citesc de-mi sar ochii din cap si tot simt ca sunt foarte departe ... de acea (cu scuzele de rigoare) va rog sa-mi raspundeti la o intrebare:
Buteliile de la stingo somet se potrivesc cu orice reductor de acvaristica?
Multumesc anticipat si astept sfaturi , critici ...etc!

Re: Salutare

salut. chiar vroiam sa iti recomand sa renunti la bomba de la JBL. stingo somet am si eu, o fosta butelie pt CO2 pt bere. toate buteliile pentru CO2 au acelasi filet standard. atentie daca o cumperi SH, trebuie sa fie in revizie sau sa ii faci revizia inainte de a o umple/folosi. urmareste anunturile de vanzari, o sa ai nevoie si de reductor cu reglaj fin si, eventual, electrovalva.

Pescar hoinar

20

Re: Salutare

Bomba JBL o pastrez in acvariul mic , momentan ma intereseaza sa termin cu acvariul asta "mare" , apoi evident ca o sa schimb setup-ul si la cel mic inclusiv substrat , filtru ... etc.
Am incercat sa iau legatura cu cei de la stingo somet prin telefon si pe mail , la telefon n-au raspuns , la mail la fel ...
E cineva care a cumparat direct de la ei butelie de CO2?
sunt interesat de preturi , transport ... sau chiar dispus sa fac un drum pana acolo la Buzau.