1

Subiect: Ajutor identificare alga

Salutare!

De cateva zile ma lupt cu o alga. A aparut "timid", am incercat sa o indepartez manual dar parca am zgandarit-o si mi se pare ca se dezvolta mult mai repede  neutral  ... deja ma scoate din sarite.

M-am interesat de tipul asta de alga si eu cred ca e alga maro sau rhizoclonium.
Am citit ca alga maro e in meniul otocinclusilor, am cumparat 3 dar nu se apropie de ea  sad
Am incercat sa o aspir ... se tine bine de moss.
Am dublat doza de Easy Carbo ... nimic.

Lumina 2x24 T5 - 6 ore pe zi
Ph - 7
NO3: 10-12
Nu fertilizaz decat cu Ferropol.

Ceva sfaturi?
Multumesc

2

Re: Ajutor identificare alga

Incearca sa stingi lumina trei zile si vezi daca o mai ai a 4-a zi cand o aprinzi in programul normal de 6 ore...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

3

Re: Ajutor identificare alga

Am curatat si aspirat toata masa maro iar ieri am tinut lumina stinsa ... masa maro a revenit si in conditiile astea.

4

Re: Ajutor identificare alga

dozeaza EC cu o seringa direct pe ea,ar trebui sa mearga

5

Re: Ajutor identificare alga

N-am mai vazut pana acum asa ceva. Dar nu cred ca-i alga. Ci o ciuperca care o vedem adesea in acvariile proaspete sau pe buturugi proaspat introduse in acvariu.

S-a format oriunde altundeva in afara de lemn?

6

Re: Ajutor identificare alga

Nu s-a format in alta parte dar nu mi se pare ca ar fi pe lemn ci pe moss. Pe lemn unde nu am moss nu s-a dezvoltat.
O sa incerc si cu dozare cu siringa direct pe ea.

7

Re: Ajutor identificare alga

Eu as sfatui sa nu-i faci nimic pana nu ai acvariul stabil. Daca nu dispare singura incepe sa-i dai in cap. Eu cred c-o sa dispara de la sine.

Dupa ce ai acvariul stabil mancatorii de alge cred ca-i faca felul repede. Ceva creveti sau Otocinclus.

8

Re: Ajutor identificare alga

e o alga paroasa sau barboasa,nu mai stiu cum ii zice,de care se scapa mai greu.moss-ul tocmai din acea cauza nu se preteaza in timpul ciclarii ce e ca un magnet pentru alge.daca nu reusesti sa scapi de ea nici cu EC direct pe alga atunci cel mai bine ar fi sa scoti moss-ul pana se stabilizezeaza bine acvariu(parerea mea)

9

Re: Ajutor identificare alga

M-am gandit si eu sa scot cu tot cu moss ... dar ca ultima solutie.
Otocinclusii nu se ating de ea  sad

10

Re: Ajutor identificare alga

cel mai bun e EC in doza marita,direct pe "rana"

11

Re: Ajutor identificare alga

Nu merge  sad
Cred ca o sa scot moss-ul de tot ca se pare ca numai pe moss apare.

12 Editat de sergiu.dragomir (2013-01-10 03:07)

Re: Ajutor identificare alga

am avut si eu probleme cu acea alga; pana la urma am desfacut mosul, l-am taiat mic si l-am curatat atent cu o periuta de dinti mai veche! se cam pierde din el in felul asta dar eu unul am scapat de alga!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

13

Re: Ajutor identificare alga

Am inceput sa rup bucati mari de moss cu tot cu alga si s-a mai luminat.
Nu prea vreau sa scot tot moss-ul ca o sa-mi fie greu sa-l pun iar pe crecile de salcie care sunt bagate pe sub pietre.

14

Re: Ajutor identificare alga

Fertilizez de 3 zile micro si macro si se apre ca aboa astepta alga asta ceva nou si bun pentru a explodat, s-a intins in 2 zile intr-un mod oriblil  sad

Am scos mossul, am tuns toate plantele, am aspirat etc.
Daca nici acum nu scap ...

15

Re: Ajutor identificare alga

Se pare ca sunt ignorate raspunsurile mele. Pune o poza dar sunt convins ca alga ta sunt diatomee. Poti citi despre ele si compari ce poze gasesti pe net cu ce ai tu. In continuare solutia e aceeasi si in cazul lor. Se trec de la sine cand raman fara silicati. Asta daca vrei sa tii cont. Daca nu, da-i in cap in continuare smile

Re: Ajutor identificare alga

arunca un ochi aici. dupa poza pare Rhizoclonium

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … spre-alge/

Pescar hoinar

17

Re: Ajutor identificare alga

danielt A scris:

Se pare ca sunt ignorate raspunsurile mele. Pune o poza dar sunt convins ca alga ta sunt diatomee. Poti citi despre ele si compari ce poze gasesti pe net cu ce ai tu. In continuare solutia e aceeasi si in cazul lor. Se trec de la sine cand raman fara silicati. Asta daca vrei sa tii cont. Daca nu, da-i in cap in continuare smile

Salut Daniel!

Poza am pus in primul post. Am lasat-o sa treaca dar s-a intins in tot acvariul de a trebuit sa recurg la acele masuri drastice. Problema e ca se intinde si in masa apei puful acesta. Si a trecut de la moss la celalalte plante.