Subiect: Ajutor rezolvare problema

Va salut,

In primul rand La multi ani, sanatate si multa fericire alaturi de cei dragi in noul an pentru toti utilizatorii acestui site.

La un an de cand am dezvoltat pasiunea pentru acvaristica, ma confrunt cu cea mai mare problema de pana acum in randul pestisorilor :scry
Acvariul 120 litri, schimburi de apa la 2 saptamani cate 30 litri, mancare de 2 ori pe zi , teste de apa facute periodic ...pana acum nu am avut boli sau probleme majore in acvariu...insa de data aceasta se pare ca le-am gasit.

Pesti in acvariu : gibiceps, platy, cativa guppy, 2-3 kuhli si 2 ancistrusi.
Problemele au aparut acum 2 saptamani cand am vazut pe un guppy ( pe coada si pe corp) mici puncte albe (ca varful de ac) de culoare alba.
Am zis ca au gris (boala punctelor albe) si le-am cumparat si administrat JBL punktol Ultra conform specifiicatiilor ( 10 ml / 100 litri) si crescut temperatura la 28 de grade.
In decurs de cateva zile  mi-au murit 3 guppy black moscow, 3-4 platy si cei 2 ancistrusi care aveau mai bine de un an :scry .Dintre acestia nici unul nu prezinta semne ca ale grisul ci se subtiaua foarte tare la corp si in decurs de 1-2 zile mureau.

Inca un aspect care mi se pare ciudat, desi posibil sa nu aiba legatura este un lemn de mopan din acvariu , care este acolo de mai bine de un an si nu mai elibereaza tanin. Pana acum 2 saptamani ancistrusii si gibicepsul se bateau care sa stea pe el, iar kuhlii  se adaposteau sub el. Acum insa gibicepsul s-a mutat pe o nuca de cocos, kuhlii si-au gasit alt adapost iar ancistrusii s-au mutat si ei pe o nuca de cocos....intr-un cuvant nici un peste nu se mai atinge de el..desi pana acum era preferatul lor.

in speranta ca nu v-am plictisit , vin cu rugamintea la voi sa ma ajutati cu cateva sfaturi, pareri.

Re: Ajutor rezolvare problema

La multi ani!
   Un Gibbiceps in 120 litri este cam mult, schimba aceeasi cantitate de apa, sau chiar 40%, dar saptamanal. Momentan ai putea sa schimbi 50% din apa si sa tratezi tot acvariul cu Sera Omnipur.

Re: Ajutor rezolvare problema

Multumesc ancistrus pentru raspuns.
Astazi o sa fac un schimb de 50 L. Oricum gibicepsul a ramas singur in acvariu, cei doi colegi (ancistrusii) au murit :scry , iar gibicepsul e febletea mea...daca moare si asta ma apuc de crescut rame, deja are peste un an..si il admir in fiecare zi.

Dubios mi se pare de ce au renuntat toti la mopanul ala. Din ce stiu cantitatea de tanin cea mai mare se elibereaza la inceput, iar eu deja il am de peste un an de zile si acum nu mai coloreaza apa .

Re: Ajutor rezolvare problema

Trateaza-i cu sera fishtamin, pestii sunt slabiti si au burta supta pt. ca au fost expusi la toxine(amoniac). Fa un test de  amoniac si amoniu

Re: Ajutor rezolvare problema

bebe panait A scris:

Trateaza-i cu sera fishtamin, pestii sunt slabiti si au burta supta pt. ca au fost expusi la toxine(amoniac). Fa un test de  amoniac si amoniu


Da , cred ca pestii sunt intoxicati cu amoniac..din ce am citit se regasesc simptomele specifice intoxicatie cu amoniac : petrecerea timpului la suprafata apei, o culoare rosie-vinetie a branhiilor ,lipsa apetitului la mancare si o stare letargica.
Ph-ul este 6 - 6.5
Acum cateva saptamani am administrat un medicament in care era mentionat in prospect ca afecteaza bacteriile din substrat... probabil de atunci .

Am facut un schimb de 50% apa , am aspirat substratul si o sa mai fac un schimb de apa peste 7 zile asa cum a spus ancistrus.

Re: Ajutor rezolvare problema

Salut. Dupa ce rezolvi problema cred ca ar trebui sa o lasi mai moale cu mancarea la pesti. Mancare multa =kk mult=amoniac. Schimburile saptamanale te vor ajuta sa reduci valoarea acestuia dar mult mai bine este sa-l tii mereu in frau hranind pestii o data pe zi sau chiar la doua zile. Eu in hranesc o data la 3 zile si sunt la fel de grasi si frumosi ca in ziua in care i-am cumparat. :of

Re: Ajutor rezolvare problema

mihai2006 A scris:

Ph-ul este 6 - 6.5

   La pH-ul asta in apa ai amoniu nu amoniac... dar oricum, schimburile de apa sunt sfinte big_smile

Re: Ajutor rezolvare problema

La aproape 3-4 zile situatia se mentine dezastruoasa ...inca nu am scapat de probleme :scry

Apa am schimbat in proportie de 50% din acvariul, urmeaza sa mai schimb 30% astazi. Substratul a fost aspirat de fiecare data .
Tratamentele pe care le-am urmat au fot urmatoarele :

_JBL Furanol - nifirpirinol impotriva infectiilor interne si externe;
  JBL Punktol Ultra

O sa mai refac odata testul la ph.

Se pare ca acum pesti nu se mai subtiaza la burta..insa la cativa se observa pete mici  albe pe inotatoare. Nu este gris,  petele se fac decat pe inotatoare, pestii devin apatici si nu mai pot inota.

Am nevoie de ajutorul vostru sa rezolv aceasta problema.
Ar fi indicat sa mai incerc si un alt tratament?
O sa incerc sa fac cateva poze sa va faceti o idee

9 Editat de mihai2006 (2013-01-08 22:50)

Re: Ajutor rezolvare problema

Poza nu este foarte clara, pe  marginea la coada si la  inotatoare e observa pete mici de culoare alba.
Am facut si o mica integistrare de unde se observa mai clar si am incarcat-o aici

http://tinypic.com/player.php?v=2vwsopt&s=6

Re: Ajutor rezolvare problema

Pestii se resimt in urma tratamentelor aplicate. Dupa ce le aplici un tratament este bine sa elimini subtantele nocive, filtrezi cu carbune activ... Sigur ai acvariul destabilizat, la schimburile de apa pui culturi de bacterii inmfiltru. Adaugi vitamine in alimentatie, eu folosesc Sera fishtamin cateva picaturi pe mancare puse cu 10 min inainte de masa. Poti pune la schimbul de apa si JBL acclimol care iti protejeaza pestii. Punctele de pe coada pot fi ciuperci sau mucegaiuri si se trateaza foarte bine cu eritromicina, are avantajul ca nu decileaza acvariul si are un spectru larg de actiune. Tratament: 1 pastila la 40- 50 l de apa doza normala, 1 pastila la 20-30 l de apa doza puternica. Eu recomand doza normala, apoi schimb partial de apa dupa cateva zile. Bafta! :noroc

11

Re: Ajutor rezolvare problema

bebe panait A scris:

Pestii se resimt in urma tratamentelor aplicate. Dupa ce le aplici un tratament este bine sa elimini subtantele nocive, filtrezi cu carbune activ... Sigur ai acvariul destabilizat, la schimburile de apa pui culturi de bacterii inmfiltru. Adaugi vitamine in alimentatie, eu folosesc Sera fishtamin cateva picaturi pe mancare puse cu 10 min inainte de masa. Poti pune la schimbul de apa si JBL acclimol care iti protejeaza pestii. Punctele de pe coada pot fi ciuperci sau mucegaiuri si se trateaza foarte bine cu eritromicina, are avantajul ca nu decileaza acvariul si are un spectru larg de actiune. Tratament: 1 pastila la 40- 50 l de apa doza normala, 1 pastila la 20-30 l de apa doza puternica. Eu recomand doza normala, apoi schimb partial de apa dupa cateva zile. Bafta! :noroc

Multumesc pentru sfaturi. Cu siguranta pestii au o ciuperca sau mucegai de care trebuie sa scap.Din ce imi spui, inteleg ca in urma tratamentelor am deciclat acvariul?Tratamentul cu eritromicina stiu ca l-am mai folosit cu rezultate bune.
Imi recomandati sa mai incerc un nou tratament acum cu Baktopur sau Omnipur?
In continuare am pierderi in randul pestilor :pls

12 Editat de bebe panait (2013-01-14 22:27)

Re: Ajutor rezolvare problema

Eu zic sa incerci tratamentul cu eritromicina in paralel cu vitamine pt insanatosirea si reducerea stresului la pesti daca nu vrei sa-i pierzi. Nu mai baga alte medicamente care pot afecta negativ pestii. Si ia masuri rapide pt. ciclarea acvariului, medicamentatia  ti-a distrus sau decimat in mare parte culturile de bacteriii benefice din acvariu. :noroc