1

Subiect: Nano - creveti sau betta

Buna seara,

Astazi fiind ziua mea am primit un acvariu mic(nano) cu dimensiunile de 20x20x30 (lxLxh) si geam de 10mm. Initial am zis sa iau un betta pt el dar avand in vedere ca in acvariul mare cu carasei nu pot sa tin plante m-am gandit sa fac un nano cu creveti.

Din ce am citi pana acum crevetii au nevoie de moss. Pe langa moss ce plante imi recomandati sa mai folosesc. Mentionez ca mai am niste jbl aquabasis de cand incercam sa ma plante la carasi si am prins si putina experienta cu "bomba co2" asa ca o sa le folosesc si pe acelea. Pt plante mai am si vreo 200 ml de easy carbo si ferro de la easy live si cam jumatate de sticluta de jbl ferropol 24. Eu zic ca am suficiente sa incep cu ceva plantute. Ca lumina voi folosii o lampa de birou prinsa de margine.

As putea sa tin in el si un betta pe langa cativa creveti (rcs) sau sa ma axez doar pe unul din ei?

De maine incep sa caut filtru cat mai micut sa nu imi ia din spatiu. Aveti ceva recomandari?

Multumesc mult,

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

2

Re: Nano - creveti sau betta

Salut!
Betta nu merge cu crevetii, pt ca ti-i va manca cu pofta.
Eu in acvariul cu creveti mai am staurogyne , egeria, blyxa si ceva ceratophylum, un lotus red si cam atat.
Tine de tine ce alegi pt nano-ul tau!
Seara buna!

Re: Nano - creveti sau betta

Mariusg A scris:

Astazi fiind ziua mea am primit un acvariu mic(nano)

   La multi ani!

Mariusg A scris:

dimensiunile de 20x20x30 (lxLxh) si geam de 10mm.

:omfg sigur 10 mm?

4

Re: Nano - creveti sau betta

Multumesc de urari. Da are geam de 1cm. Nu cred ca a fost proiectat ca acvariu dar va devenii un nano perfect pt un loc in mobila.

Un fel de gazon sau o planta care se prinde de lemn gen gazon. Multi folosesc moss pe lemm dar eu ma gandeam sa pun gazon in fata si care sa urce usor pe o bucatica de vreo 7 cm de lemn. Este vreo planta asa sau visez eu big_smile

Multumesc.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

Re: Nano - creveti sau betta

Cred ca staurogine ar merge pentru asa ceva, dai gauri in lemn cu un spiral si bagi radacina acolo. Il tai des sa nu creasca inalt. Sunt multe gazoane de staurogine repens. :fok

6

Re: Nano - creveti sau betta

Arata super staurogyne dar nu inteleg faza cu dat gauri in lemn, ma mai documentez cum se inmulteste aceasta planta.

Am inceput cu o gafa. Dupa 1 zi de functionare a trebuit sa golesc iar acvariul. Prostia mea e ca nu l-am verificat atent sa vad daca curge. Dimineata am vazut ca picura foarte putin pe la imbinari. A trebuit sa refac lipiturile (ce urasc cel mai mult sa izolez geamult si sa umblu cu silicon).

Invatare de minte "verifica de 5 ori inainte sa faci o treaba"

Deja am pus un anubias (cam ciuruit de la caraseii din acvariu) pe un lemn sa nu stea acvariu chiar gol.

http://imageshack.us/a/img811/8828/dscf1712km.th.jpg

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

Re: Nano - creveti sau betta

Frate...acvariul ala nu va ceda in veci  lol .

The real thing is never what you think it will be...