1

Subiect: Cerere ajutor instalatie co2

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu sfaturi pentru construirea unei intalatii CO2
Am gasit sa achizitionez o butelie JBL Proflora m500 si un DENNERLE pH Controller Evolution DeLuxe .
Intrebarea mea este ce mai trebuie sa achizitionez pentru a construii o instalatie completa si daca pot combina produse de la mai multi producatori.
Va mutumesc anticipat.

2

Re: Cerere ajutor instalatie co2

Salut.
Iti recomand o butelie ceva mai mare (chiar daca nu e de firma), 3-5 kg, chiar si mai mare daca ai unde o pune. Ai mai putina bataie de cap cu reincarcatul.

3 Editat de Bogdan Dragan (2013-01-10 02:20)

Re: Cerere ajutor instalatie co2

Pt. ca si eu m-am lovit de problema asta de curand si cu greu am gasit ajutor, o sa incerc sa-ti spun cum am facut eu.
  In primul rand iti trebuie o butelie mai mare dupa cum spunea si colegul Vladone, eu am una de 6 kg si asa ti-as recomanda si tie, nu trebuie neaparat de firma. Urmeaza reductorul de presiune pe care il atasezi buteliei, aici as merge pe ceva de firma. Din reductor furtunul de CO2 intra in PH Controller, de aici iese spre numaratorul de bule (ii pui o valva antiretur intre el si bubble counter), intra in bubble counter si iese in reactorul extern (in cazul meu), reactor extern care il am pus pe returul unui filtru extern. Intre bubble counter si reactorl extern mai poti pune o valva antiretur.
Spor la treaba!

4

Re: Cerere ajutor instalatie co2

Completez cu un test permanent de CO2 la ce a spus Bogdan si as corecta un pic, el se refera la electrovalva cand zice sa bagi furtunul din reductor in pH controller.

Schema cu doua valve antiretur e cea mai recomandata. Prima valva de la reactor la numaratorul de bule iti impiedica numaratorul sa se umple cu apa. A doua iti protejeaza reductorul.

Re: Cerere ajutor instalatie co2

danielt A scris:

Completez cu un test permanent de CO2 la ce a spus Bogdan si as corecta un pic, el se refera la electrovalva cand zice sa bagi furtunul din reductor in pH controller.

Schema cu doua valve antiretur e cea mai recomandata. Prima valva de la reactor la numaratorul de bule iti impiedica numaratorul sa se umple cu apa. A doua iti protejeaza reductorul.


   Corect, eu am electrovalva incorporata in PH controller. Nu cred ca e cazul PH Controllerului de la Dennerle pe care il are el. La mine a doua valva protejeaza PH Controllerul.

6 Editat de sTTTk (2013-01-10 02:53)

Re: Cerere ajutor instalatie co2

danielt A scris:

Completez cu un test permanent de CO2 la ce a spus Bogdan si as corecta un pic, el se refera la electrovalva cand zice sa bagi furtunul din reductor in pH controller.

Schema cu doua valve antiretur e cea mai recomandata. Prima valva de la reactor la numaratorul de bule iti impiedica numaratorul sa se umple cu apa. A doua iti protejeaza reductorul.

Probabil Bogdan a facut referire la un phcontroller cu electrovalva incorporata wink
Deasemnea mai recomand ca in numaratorul de bule sa se foloseasca glicerina boraxata(de la farmacie), fiind mai vascoasa o sa ajute la numararea bulelor mai bine wink, iar ca reactor extern modelul diy plin cu bioballs prezentat de baracuda este cel mai tare din parcare wink

Multi vad, putini cunosc !

Re: Cerere ajutor instalatie co2

Asa este, eu am un PH Controller cu electrovalva incorporata smile
sTTTk a fost cel la care m-a ajutat si pe mine atunci cand am avut nevoie de ajutor cu setupul sistemului de CO2.

8

Re: Cerere ajutor instalatie co2

Pentru inceput tin sa va multumesc tuturor pentru ajutor.
Am insa 2 intrebari :

1.

"Completez cu un test permanent de CO2 la ce a spus Bogdan si as corecta un pic, el se refera la electrovalva cand zice sa bagi furtunul din reductor in pH controller."
- intrebarea este: DENNERLE pH Controller Evolution DeLuxe nu face si test de CO2 ?

2.
" Corect, eu am electrovalva incorporata in PH controller. Nu cred ca e cazul PH Controllerului de la Dennerle pe care il are el. La mine a doua valva protejeaza PH Controllerul."

- Specificatiile controlerului spun asa : "CO2 control with electronic precision Dennerle pH controller Evolution DeLuxe este un calculator pentru masurarea si reglarea pH-ului cu mare precizie . Nivelul pH-ului din acvariu este masurat continuu si valva electrica inclusa in controller inchide si deschide fluxul de CO2 astfel incit nivelul pH-ului sa ramina constant"
Intrebarea este : nu este vorba de aceiasi valva?

Sper ca am fost destul de explicit.

Re: Cerere ajutor instalatie co2

legolaxy A scris:

Pentru inceput tin sa va multumesc tuturor pentru ajutor.
Am insa 2 intrebari :

1.

"Completez cu un test permanent de CO2 la ce a spus Bogdan si as corecta un pic, el se refera la electrovalva cand zice sa bagi furtunul din reductor in pH controller."
- intrebarea este: DENNERLE pH Controller Evolution DeLuxe nu face si test de CO2 ?

2.
" Corect, eu am electrovalva incorporata in PH controller. Nu cred ca e cazul PH Controllerului de la Dennerle pe care il are el. La mine a doua valva protejeaza PH Controllerul."

- Specificatiile controlerului spun asa : "CO2 control with electronic precision Dennerle pH controller Evolution DeLuxe este un calculator pentru masurarea si reglarea pH-ului cu mare precizie . Nivelul pH-ului din acvariu este masurat continuu si valva electrica inclusa in controller inchide si deschide fluxul de CO2 astfel incit nivelul pH-ului sa ramina constant"
Intrebarea este : nu este vorba de aceiasi valva?

Sper ca am fost destul de explicit.

  1. Nu are nici o treaba testul permanent de CO2 de care zicea daniel cu nivelul de CO2 pe care ti-l indica PH Controllerul. Un test permanent de CO2 gasesti de la JBL si costa in jur de 40-50 lei.
2. Inseamna ca are electrovalva inclusa in controller daca asa scrie pe pachet. Daca este asa poti urma schema propusa de mine. Cu toate ca eu stiam ca Dennerle nu are electrovalva incorporata in controller, tin minte ca era separat. Oricum nu conteaza, in orice varianta poti urma schemele prezentate mai sus.

10

Re: Cerere ajutor instalatie co2

Multumesc mult de raspunsuri.
Ma apuc de adunat si apoi va povestesc ce a iesit.

11

Re: Cerere ajutor instalatie co2

Buna ziua,
Revin cu detalii cu cumparaturile facute:
- Incalzitor substrat - JBL ProTemp Basis 250, lungime 4 m, pentru 100-250 L
- Filtru extern JBL CristalProfi e 900
- Butelie CO2 confectionata dintr-un stingator Co2 G3 3 KG
- Regulator presiune Co2 JBL
- JBL Proflora Solenoid Valve
- DENNERLE pH Controller Evolution DeLuxe

12

Re: Cerere ajutor instalatie co2

Am rugamintea sa-mi spuneti ce imi recomandati pentru lucrurile pe care le mai am de cumparat:
- reactor - extern sau intern
- numarator de bule
- test co2 permanent.
- furtun co2.