1

Subiect: Amazon 96litri

Salutare! in urma unui acvariu plantat ce m-a tinut aproape 2 ani si inevitabil s-a sfarsit cu o alga ce mi-a pus capac,am hotarat sa ma rup o perioada de frumoasele plante si sa aprofundez Amazonul!iata ce a iesit:acvariu 96litri,filtrare 2 externe jbl e700 si tera tec ex400+liltru de substrat ramas de la plantat,craci si lemne din parc fierte+frunze +3pietre de rau.fauna:7rodostomusi,7 neoni si4 cory.as mai vrea2 scalari,dar cred ca sunt prea multi pesti.lumina un led de 5 w.iata poze-astept pareri!

2

Re: Amazon 96litri

poze!

Re: Amazon 96litri

Ar fi aratat bine daca aranjai cumva crengile alea altfel, sunt puse cam la gramada asa...

4

Re: Amazon 96litri

pai tocmai,am vrut sa fie mai dezordonat(natural)!

5

Re: Amazon 96litri

Eu as rezolva problema aranjarii cracilor astfel: le-as lasa sa cada si sa se aseze cum vor ele.

Most Africans, when throwing a coin in a wishing well, wish for a well.

6

Re: Amazon 96litri

Sincer nu are nici o treaba cu amazonul .......in acvariul ăla poți baga linistit un sarpe si asta ți-o zic fără suparare....:)

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

7

Re: Amazon 96litri

ce tare!!!....dupa ce spui asemenea vorbe sa mai spui si "fara suparare!"
d'aia suntem noi ramanii asa cum suntem.personal,decat sa spun asa ceva mai bine m-as abtine.nu stiu ce are de castigat colegul irinel sau daca are cineva de castigat din postarea lui.
mie mi-a placut cand l-am vazut la inceput dar mai trebuie aranjat(de fapt cum multe din acvariile noastre de pe forum).
cu putin aranjament o sa iasa ceva frumos,si cu trecerea timpului o sa creasca si experienta colegului micha si v-a evolua si acvariul lui,normal.
micha,incearca sa asculti sfaturile si criticile,si sa nu pui ureche la vorbe rautacioase!mult bafta!

8

Re: Amazon 96litri

Salut,
Consider ca intreprinderea urmatoarelor demersuri ar imbunatatii aspectul amazonic al acvariului tau:
- aranjeaza lemnele alea intr-un fel. Daca pui mai multe nu inseamna neaparat ca arata mai bine. Incearca sa faci rost de o cioata care sa fie piesa centrala, la care sa te uiti prima data, dupa care le aranjezi pe restu intr-un mod natural. Daca te uiti atent, vei observa ca totul in natura este ordonat smile. Aici nu ma refer la o asezare simetrica ci la o ordine similara cu cea pe care o regasesti in fotografie/pictura/cinematografie etc.
- substratul ala poate ar arata mai bine daca ar fi acoperit de frunze
- incearca sa colorezi apa daca tot facem amazonic (iei o radacina cu tanin sau folosesti substante din comert)
- 2-3 plante pt. a contrasta cu maroul ala?

In alta ordine de idei:
- scalarii nu cred ca s-ar simti bine in 96 l, chiar daca ar sta singuri acolo
- nu exagerezi cu filtrarea? (intreb)

9 Editat de micha (2013-01-20 01:21)

Re: Amazon 96litri

In urma criticilor,mici modificari! mai sunt in plan si altele(in primul rand pietrisul)!

10

Re: Amazon 96litri

update

11

Re: Amazon 96litri

Foarte frumoas :apl lumina mi se pare putin cam puternica.

12

Re: Amazon 96litri

Dan1981 A scris:

Foarte frumoas :apl lumina mi se pare putin cam puternica.

mersi! am un neon de 24w care merge 5 ore pt. a mentine in viata cateva plante,in rest celelate 5 ore sunt luminate de un led de 5 w!

13

Re: Amazon 96litri

Am inteles acum :sok