1

Subiect: Salut-incepator nou

Salutare toata lumea, ma numesc Gabi,sunt din Barlad,si detin deja un acvariu(gol) de 130 de litri, as dori sa stiu daca il pot folosi,pt ca are o crapatura mica pe fund, de circa 3-4cm lungime, am sa pun o poza in curand sa vedeti,si mai are coltul de sus putin ciobit. Sunt pe cale sa imi mai iau un acvariu de 90 de L, cu absolut toate accesoriile si cu vreo 10 pestisori pasnici in el. Am sa postez si niste imagini imediat cum va fi posibil. Mai am o intrebare, pot sa pun acvariul pe o pianina? alta solutie nu prea as avea unde sa pun, si ma intreb daca va rezista ca si greutate.

Re: Salut-incepator nou

Salut si bine ai venit.
Si eu am avut la acvariul meu de 113l o crapatura pe fund, in colt cam de 5-6cm (l-am lovit de usa din greseala cand l-am adus acasa).Am taiat o bucata de sticla de 10-15cm , am dat-o cu silicon pe toata suprafata si am lipit-o peste crapatura.Asta a fost in urma cu aproape un an, si nu am avut probleme.Sa pui o coala de polistiren sub el (eu am pus una de 2cm) :fok .

3

Re: Salut-incepator nou

Salut Gabi si bine ai venit,mare atentie la improvizatii de genul acesta ,daca nu vrei sa te trezesti cu apa in casa, schimba mai bine fundul la acvariu pentru ca o fisura in sticla nu se stie niciodata incotro se extinde ,doua bucati de sticla nu se sparg niciodata la fel :fmad ,crede-ma stiu ce vorbesc pentru ca lucrez in domeniu :sok !

Sa fii OM ii lucru mare!!!

Re: Salut-incepator nou

sau dubleaza fundul pe exterior. Tai o foaie de geam pe dimensiuni, o dai bine cu silicon, intorci acvariul cu fundul in sus, o aplici avand grija sa se intinda bine siliconul, intorci acvariul sa stea pe propria greutate si asta este. Bafta si bine ai venit!

5

Re: Salut-incepator nou

aha,am inteles. am sa vad ce o sa rezolv. pana atunci nu o sa il folosesc.momentan sta in portbagajul masinii big_smile Cred ca am sa ma ocup de cel de 90 de L. As vrea sa stiu exact,eu inca nu sunt total lamurit, ce accesorii sunt obligatorii pt un acvariu sanatos?

6

Re: Salut-incepator nou

bine ai venit!
pentru un acvariu "sanatos" in primul rand ai nevoie de o filtrare de calitate si de temperatura.si dupa aceasta,in functie de ce o sa vrei de la acvariu,se adauga iluminarea,fertilizarea etc.