Subiect: probabil cel mai mic filtru extern

Am observat azi la acvariu ca imi folosesc putin peste jumatate din debitul de aer de la pompa de aer - pentru un filtru intern  . Asa ca am zis sa imi mai fac un mini-filtru extern . Ce am facut : folosind principiul air-lift , imping apa din acvariu si o bag intr-un mic filtru pus pe marginea din interior a acvariului . In borcanasul  de plastic am pus asa : pe fund - bucatele de plastic de la paie de suc , apoi 3 randuri de burete des . Ceea ce a iesit vedeti in poze . Debitul este infim smile))) -  cateva picaturi/secunda .

2

Re: probabil cel mai mic filtru extern

pai hai cu pozele

catalos

Re: probabil cel mai mic filtru extern

pozele :

4 Editat de Gabry3ll (2013-01-13 01:14)

Re: probabil cel mai mic filtru extern

Nu știu cît de eficient este procedeul pe care l-ai ales dar, AIR-LIFT, este puțin diferit față de ceea ce ai încercat să faci. Pentru un randament 100% eficient (încercat și folosit de mine cu succes in acvariile de reproducere) folosește sistemul următor:
LE: Înfăsoară țeava la baza ei în burete grosier pentru absorbția mizeriei...

My advice is free and worth every penny.

Re: probabil cel mai mic filtru extern

Stiu ca teava verticala trebuie sa fie de un diametru mai mare decat cea care vine de la suflanta , dar nu aveam . O sa iau maine o bucate de teava de pexal ca sa fac alimentarea cu aer la baza ei . Referitor la pozitia suflantei , nu am cum sa o pun la nivelul apei sau deasupra , o tin sub acvariu ca asa imi permite spatiul .Revin maine cu o eventuala modificare . Numai bine !

Re: probabil cel mai mic filtru extern

sunt filtre destul de ieftine pe acest principiu parca de la tetra; personal n-am incercat niciunul si pana la urma orice e in plus n-are cum sa strice nu ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

7

Re: probabil cel mai mic filtru extern

Si mai exact ce ar trebui sa faca acest filtru mai bine decat cel intern?

Eu stiu ce face mai bine si de ce, dar is curios care a fost motivatia ta.

Re: probabil cel mai mic filtru extern

Motivatia a fost sa vad daca pot face un filtru extern folosind doar pompa de aer . Si se poate . Mai ales daca se alege un filtru tip care se dispune langa bazin. Avanatajul unui filtru extern este ca poate face si filtrare mecanica si biologica, prin dispunerea mai multor tipuri de filtre care sa fie strabatute de apa care vine din bazin .
Gabry3ll : am incercat cu un furtun mai gros gasit pe aici , si cu atasarea furtunasului de la pompa la partea de jos a furtunului . Urmarea : apa curge cu un debit net superior . O sa il instalez maine .

9

Re: probabil cel mai mic filtru extern

Si un filtru intern face filtrare mecanica.

Urmatoarea intrebare: De ce avem nevoie de filtrare mecanica?

10

Re: probabil cel mai mic filtru extern

Ce este asta , danielt ? Examen ? smile))
Iar in plus , la motivatia incercarii acestui filtru - asa cum am spus in primul post, eu folosesc la filtru intern circa 3/4 din debitul de aer , si aveam un surplus ; asa ca am zis sa incerc sa fac un mini filtru extern . Daca reusesc maine sa ii maresc debitul , o sa maresc si volumul filtrului .

11

Re: probabil cel mai mic filtru extern

Nu e un examen, ce ai facut tu acolo nu se cheama filtru extern. Ca e in afara bazinului nu-l face extern decat logic. El este un filtru wet/dry destul de nereusit.

Incercam sa aflu daca exista si o motivatie in spate in afara de a bricola ceva. Nu este smile

Ca sa-l faci wet/dry trebuie in primul rand sa fie apa filtrata ce trece prin el. Filtrarea mecanica inca mai ai de citit ca sa afli la ce foloseste.

12

Re: probabil cel mai mic filtru extern

Ok, danielt . Mersi pentru critici . Acuma vad despre filtrele wet- dry  .  Dar nu inteleg o chestie : de ce este nevoie ca apa sa fie pre-filtrata inainte de a intra in el ?

13

Re: probabil cel mai mic filtru extern

Cred ca am inteles : este nevoie de o filtrare mecanica inainte de a ajunge apa in acest filtru, pt ca altfel se infunda filtrul cu resturi , care se pot descompune, creand nitrati . Filtrarea mecanica o pot face daca atasez in cap[atul furtunului de aspiratie un burete ?

14

Re: probabil cel mai mic filtru extern

Se colmateaza filtrul.