1

Subiect: limnophila aquatica

cu ceva timp in urma,am primit cateva fire de limnophila aquatica de la visiniu(cu aceasta ocazie ii multumesc pentru ele) si am o intrebare pentru care sper sa nu fiu luat in deradere.aceasta planta poate inflori submers?desi nu am gasit o astfel de informatie nicaieri,in imagini,se poate observa ceva ce seamana a boboc,sau poate visez eu,dar de vreo 5-6 zile sta asa,si tind sa cred ca nici vreun lastar nu ar fi deoarece la celelatle fire au crescut repede lastarele date.

2

Re: limnophila aquatica

si imaginile...

3

Re: limnophila aquatica

Chiar nimeni nu a mai avut sau vazut flori,boboci la aceasta planta?Tare mult imi doresc,in cazul in care ar inflori submers,sa vad aceasta floare la mine in acvariu.Bobocul a inceput sa se deschida putin si vroiam sa stiu daca trebuie sa il gadil putin sa ii descant ceva sa infloreasca  ^:)^  ,dar daca nu stie nimeni nimic asta este....asteptam  :smoke  .Stadiu este cel din imaginea urmatoare.

4

Re: limnophila aquatica

adica aceasta

5

Re: limnophila aquatica

E si bine si rau ca nu primesti niciun raspuns:
   - rau, pentru ca nu stii ce sa faci
   - bine, pentru ca se pare ca esti un unicat, plantele de acvariu infloresc extrem de rar si in conditii extrem de prielnice, este prima oara cind aud ca o astfel de planta infloreste in acvariu. Bravo!!!
   Se pare ca originalitatea lui Visiniu de a creste plante in conditii grele (fara CO2), da roade, odata ajunse in conditii superioare, isi dau in petec si infloresc. lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de juulic (2013-01-18 17:02)

Re: limnophila aquatica

sper ca se intelege ceva mai bine.nu stiu de ce le urca asa neclare,probabil sunt eu mai noob.
ideea este,daca in acest stadiu,ii pot face ceva sa infloreasca,sau doar astept minunea, ori sa cada bobocul.multumesc

7

Re: limnophila aquatica

Las-o in voia ei! Oricum exista pericolul ca Visiniu sa revendice faptul ca era inflorita inca de la el din acvariu... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: limnophila aquatica

Baracuda A scris:

Las-o in voia ei! Oricum exista pericolul ca Visiniu sa revendice faptul ca era inflorita inca de la el din acvariu... lol

Am sa ii inmanez floarea cu cea mai mare placere......dupa ce va fi pozata inflorita la mine  lol  .

9

Re: limnophila aquatica

Inca o data felicitari pentru performanta! :apl  Ar fi bine sa faci niste masuratori ai parametrilor apei, sa-i notezi undeva si sa-i compari periodic cu masuratorile ulterioare. Se pare ca acum, nivelul parametrilor este optim.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: limnophila aquatica

Din pacate,nu detin teste de apa,decat GH (test tetra)a carui valoare este 3,si test permanent CO2,valoare ce incerc sa o mentin la 20mg/l,fara PH controller.Dar probabil ca si vestitul "pipiplant"isi face treaba din plin.

11

Re: limnophila aquatica

Datorita faptului ca am ramas fara butelie de 4 zile,petalele au cazut  sad    ,bobocul a ramas,dar nu cred ca mai am vreo sansa sa se ma deschida ceva,data viitoare........

12

Re: limnophila aquatica

Abia acum am vazut postarea ta si se impun 2 mici precizari:
1. Planta este limnophila needle leaf
2. Nu voi revendica floarea...  lol

13

Re: limnophila aquatica

visiniu A scris:

Abia acum am vazut postarea ta si se impun 2 mici precizari:
1. Planta este limnophila needle leaf
2. Nu voi revendica floarea...  lol

semana foarte mult cu aquatica,dar are un alt colorit.ai avut vreodata sansa sa o vezi inflorita la tine?
oricum daca ar fi inflorit,iti era dedicata  :noroc  ,dar speranta moare ultima,poate voi avea o a doua sansa

14

Re: limnophila aquatica

Aquatica are coronamentul mult mai mare... si ramane verde. Limnophila needle leaf, planta in cauza, ia o multitudine de nuante, in functie de lumina si fertilizare... de la verde, la baza, la portocaliu la varf, sub lumina potrivita.
Nu, eu nu am vazut-o sa infloreasca in acvariul meu, desi o am de cateva luni.
Multumesc pentru dedicatie...  :noroc
Te astept la mine cu flori  lol  lol  lol

15

Re: limnophila aquatica

visiniu A scris:

Aquatica are coronamentul mult mai mare... si ramane verde. Limnophila needle leaf, planta in cauza, ia o multitudine de nuante, in functie de lumina si fertilizare... de la verde, la baza, la portocaliu la varf, sub lumina potrivita.
Nu, eu nu am vazut-o sa infloreasca in acvariul meu, desi o am de cateva luni.
Multumesc pentru dedicatie...  :noroc
Te astept la mine cu flori  lol  lol  lol

- Frumoasa planta ,dar de unde o ai, vreau si eu. hmm

16

Re: limnophila aquatica

victor z A scris:

Frumoasa planta ,dar de unde o ai, vreau si eu. hmm

De la un cineva care se pricepe tare bine la plante, pacat ca nu are loc sa gazduiasca atatea specii cate si-ar dori  lol