1 Editat de cornelino78 (2013-01-14 12:45)

Subiect: salutare de la cornelino78

salut  sunt Cornel  din Bucuresti  si am 35 de  ani sunt  un  incepator  care  incearca sa   sa isi  gaseasca  relaxarea  in  fata unui  acvariu de 126 de litri  cu dimensiunile 80 /45/35
pestisori mei din acvariu sunt urmatori
8 cory albino                                                                                                    2 aymonieri
2 gourami leeri
2gourami gold
7 colisa lalia
6 neoni 
10 rasbora
plante
blyxa japonica
cabomba fructata
rotala rotundifolia
gazon acvariu arena cred ca este
substrat  pietris HB
filtrare   doua filtre interne  unul eheim 2008 si un hailea dar nu  stiu exact      modelul ,asta pana  voi reusi  sa trec la un  filtru extern
iluminare
1*18w 965
1*18w 865
ceva  poze  dar  cam slaba calitatea
si mai  sunt ceva plante  dare care nu le  stiu  exact denumirea
folosesc  fertilizanti  luati dela cristi onescu  si  voi incerca sa fac o  bomba de  co2

2 Editat de cornelino78 (2013-01-30 18:38)

Re: salutare de la cornelino78

astazi  voi adauga  doua tuburi t5 24 w osram 880 si osram840
si am incefut  de doua saptamani cu fertilizare  micro si pro  si easy carbo
ma bate gandul sa folosesc reflectoare pentru aceste neoane
un sfat

Re: salutare de la cornelino78

salut si bine ai venit. incerca sa iti bricolezi un capac din PVC sau comatex, sau apeleaza la colegi acvaristi care fac asemenea capace. pentru volumul acvariului tau, 2 neoane T5 de 24W fiecare (impreuna cu reflectoare) sunt suficiente. iti recomand sa folosesti neoane speciale pentru acvaristica, pentru rezultate bune pe termen lung.
PS: incearca sa umpli acvariul cu apa pana la intaritoare

Pescar hoinar

4 Editat de cornelino78 (2013-01-30 19:32)

Re: salutare de la cornelino78

momentan pana voi avea resursele financiare pentru  un capac am bricolat unul din parchet  melaminat  in imaginile atasate sunt de la punerea in functiune a  acvariului voi reveni  cu  alte fotografii . acvariul nu era umplut  din cauza  ca amapelat oare cum la o ciclare rapida  de  la un acvariu de 54 litri  la 126 litri  am scos tot ceea ce era in acvariul de 126 de  litri  (substrat filtre plante si inclusiv apa  din acel acvariu ) si le-am  adugat  in acest acvariu  cu un plus de 10 litri de apa zilnic pana sa umplut in momentul de fatza  acvariul este plin

Re: salutare de la cornelino78

Felicitari ptr acvariu si bine ai venit printre noi!

Re: salutare de la cornelino78

multumesc

Re: salutare de la cornelino78

am  ajuns acasa si ce credeti  am pus mana  pe..... surubelnite  si alte minuni si uitati ce  am folosit si ce a iesit

Re: salutare de la cornelino78

si poze

9

Re: salutare de la cornelino78

Iti va trebui oarece discernamint, in ceea ce priveste alegerea sfaturilor pe care le vei urma...
   Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar dintr-un simplu calcul, rezulta ca a folosi numai doua tuburi de cite 24W, vei avea 0,38W/litru. Ideea ta, de a adauga celor doua tuburi de cite 18W, inca doua de cite 24W, mi se pare mai buna, in felul asta vei avea 0,66W/litru, ceea ce este un pic... altceva.
   Toate aceste calcule au fost facute in lipsa datelor referitoare la numarul de lumeni, pe care il au tuburile folosite de tine, lumeni care, dupa parerea mea, sunt mai importanti decit Watii.
   De asemenea, cred ca nu trebuie sa fie un obiectiv obligatoriu, folosirea unor tuburi dedicate pentru acvaristica, cu exceptia situatiei in care, ai putea alege ceva cu adevarat deosebit (Giesemann, Wave Point, Aqueon, Coralife, UV Lighting, ATI sau Dennerle). In rest, marci precum Osram, Philips, Narva, Sylvania, Arcadia, iti pot da satisfactii foarte mari.
   Pentru sustinerea afirmatiilor mele atasez doua poze ale unor acvarii iluminate numai cu tuburi Osram. Primul este iluminat cu Osram 865, al doilea cu 865+830

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutare de la cornelino78

multumesc baracuda pentru sfaturi  ideea mea  este  sa vand   sistemul  cu 2 x18  si sa mai adaug inca 2x24 si aici  as dori   sfaturi pentru  alte doua neoane pe care  le  voi atasa  in maximum 14  zile  si o parere  daca este  ok sa mai adaug  inca 2x24  pro sau contra

11

Re: salutare de la cornelino78

cornelino78 A scris:

multumesc baracuda pentru sfaturi  ideea mea  este  sa vand   sistemul  cu 2 x18  si sa mai adaug inca 2x24 si aici  as dori   sfaturi pentru  alte doua neoane pe care  le  voi atasa  in maximum 14  zile  si o parere  daca este  ok sa mai adaug  inca 2x24  pro sau contra

   Acum inteleg cum reusesti sa fii pe aceeasi lungime de unda cu Daniel, cind este vorba despre comunicare, ai acelasi gen de exprimare! lol
   Pai daca vinzi sistemul 2 x 18W, nu mai adaugi nimic, il inlocuiesti cu 2 x 24W!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   In rest, nu mai conteaza ce ai scris, concluzia este:
*<0,5W/litru = acvariu slab iluminat;
*0,5 - 0,7W/litru = acvariu mediu iluminat
*0,7 - 1,0W/litru = acvariu bine luminat
*>1,0W/litru = acvariu puternic iluminat (se aplica acvariilor plantate si numai in cazul acvaristilor avansati ale caror cunostinte le permit sa depaseasca neajunsurile folosirii unui astfel de nivel al iluminarii).

*<20 lm/litru = acvariu slab iluminat
*20 - 30 lm/litru = acvariu mediu iluminat
*30 - 40 lm/litru = acvariu bine iluminat
*>40 lm/litru = acvariu puternic iluminat (se aplica acvariilor plantate si numai in cazul acvaristilor avansati ale caror cunostinte le permit sa depaseasca neajunsurile folosirii unui astfel de nivel al iluminarii).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutare de la cornelino78

cele  doua  tuburi T5  actuale   sunt 
1. osram  840
Putere = 24W,
Tensiune = 230V,
Soclu = G 5,
Cool White
2. osram 880
Putere = 24 W,
Soclu = G 5,
Temperatura de culoare = 8000 K
Skywhite,
Ore de functionare = 24000,
Fluxul luminos = 1550 lm,
Lungime = 549mm,

in momentul de fata aceste doua  neoane  asigura illuminAtul acvariului meu
intentii de viitor   sa mai adaug pe  langa aceste doua neoane inca doua  bucati  respectiv
1. osram 865
Puterea = 24 W,
Soclu = G 5,
HO,
Temperatura de culoare = 6500 K
Cool Daylight,
Diametrul = 16 mm,
Lungime = 549 mm,
2. osram 830
Putere = 24W,
Tensiune = 230V
Soclu = G 5 ,
Temperatura de culoare = 3000K
Warm White,
Diametrul = 16 mm ,
Lungimea = 549 mm.
acestea sunt intentiile mele  vizavii de  iluminare
daca este  bine sau rau  in momentul de fatza  nu prea  stiu  . astept  PARERI -OPINII- SI SFATURI daca  aveti  timpul  necesar

13

Re: salutare de la cornelino78

Formula finala pare interesanta, insa as inlocui tubul de 8000K cu unul de 5000-6000K. Nu este obligatoriu, spun ce as face eu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de cornelino78 (2013-01-31 14:39)

Re: salutare de la cornelino78

ca  sa pot  intelege  ALEGEREA dvs care  nu este obligatorie care ar fii diferenta  si efefectul intre 8000 si 5000 sau 6000? cu speranta ca  nu va  plictisesc

15

Re: salutare de la cornelino78

Nu pentru ca ma plictisesti, ci pentru ca prevad ca o sa urmeze o serie foarte lunga de intrebari si este in interesul tau sa intelegi intii niste fenomene, legate de iluminatul unui acvariu: http://www.acvariidevis.ro/articole/ilu … orescente/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutare de la cornelino78

mnultumesc pentru  articol

17 Editat de cornelino78 (2013-01-31 15:54)

Re: salutare de la cornelino78

cu daniel am  stat  mai mult  de vb   si mi-a fost de  mare  ajutor  cu sfaturile  si experienta(experimentele ) lui .de asemenea   multumiri lui visiniu si miron catalin  multumiri   tutulor  care isi  vor exprima  parelrile   si ma  vor  ajuta  sa nu mai  fiu un  incepator

Re: salutare de la cornelino78

pe scurt: cand am avut 4*T5*24W Aqua Medic aveam acvariul plin de alge. am ramas doar cu doua neoane si reflectoare si am crescut/cresc E.cinereum, plante gazon (parvula, marsilea, glosso), moss si altele. plantele cresc mai incet, le tund la 2-3 saptamani. am scapat de BBA, fuzz, alge maro

Pescar hoinar

Re: salutare de la cornelino78

va  multumesc  cred ca am tras ceva invataminte  despre iluminatul acvariului  si voi pune in aplicare  ceea ce cred eu ca este mai bine pentru  mine  din  invataturile captate de la voi   .sa vedem ce se mai poate spune altceva  despre acvariul  meu  fara ILUMINARE

Re: salutare de la cornelino78

time out reventi la acvariul meu