1

Subiect: respiratie accelerata

Buna ziua. Am un acvariu micut de 20 L, populat cu 7 guppy, 3 masculi si 4 felmele, 2 cory si 1 ancistrus. In acvariu de ceva luni am tot avut diferite specii de pesti de neoni, platy, dar i-am lasat intr-un acvariu mai mare. Am spalat cu 2 zile inainte (11-01-2013) tot acvariul, doar cu apa fara detergenti, si pietrisul cu apa fierbinte. Acvariul are incalzitor de 50 W, pompa de aer pe care am pus 2 pietre pentru bule si am cumparat un filtru intern Aqua One cu capacitate de 250L/H, pentru acvarii pana la 30 L (asa scrie pe el). O gupita mi-a fatat cu o saptamana inainte de schimbarea totala a aperi si introducerea filtrului. Toti pestisorii i-am tinut o saptamana in "maternitate" si ei par ok, dar toti guppy absolut toti imi respira extrem de repede. Nu sunt foarte inactivi dar se vede pe buzele lor si pe branhii ca respira extrem de repede. In acvariu mai am si plante naturale, nu le cunosc foarte bine specia dar voi atasa o fotografie. Pe o gupitza au aparut niste pete albe, mici pe buza si pe spate. Azi (13-01-2013) am cumparat pentru ea SERA Costapur, si pentru apa Aqua Safe si Easy Balance de la tetra, gandindu-ma ca buretele din filtru nu este ciclat si chiar nici apa, daca a fost spalat in totalitate. Lumina am un neon normal din comert mic de 18 W si tot azi am achizitonat un neon albastrui (doar pentru culoare). Stie careva DE CE imi respira asa de des guppy? Va multumesc mult

Re: respiratie accelerata

Probabil ai deciclat acvariul atunci cand ai spalat si filtrul si pietrisul si probabil ai facut si schimb de apa. Normal toate astea se fac pe rand pentru a nu fi distrusa colonia de bacterii. Pentru moment iti recomand schimburi de apa la 3 zile 25 % din volum sa mai reduci din valoarea nitritilor.