Subiect: Filtru extern?

Salut,
Sunt Alex din Bucuresti( zona aparatorii patriei), de curand mi am redescoperit hobbyul cu acvaristica( am mai avut acu vreo 10 ani un bazin de 50l),si incerc sa ma documentez cat mai mult si sa dau drumu la setup.Inca mai am de cumparat filtrul extern ,filtru substrat eheim 3540, sistem co2 cu butelie si stativ pentru acvariu.
acvariul este  de 180l eheim (100x40) 2xt8 plus inca un blast cu 2xt5 
Dupa ce am studiat filtrele externe, am ajuns la concluzia ca nu mi pot permite unul nou si ca voi merge pe sh, iar ca si modele ar fi:
Eheim 2224 sau 2226 prof
Eheim 2217(mai greu de gasit da incerc)
Jbl e901 gl
Jbl e1501 gl
- nu dorm in camera cu acvariul dar prefer ceva silentios
Care ar fi mai potrivit pentru acvariul meu si la ce ar trebui sa ma uit cand cumpar un filtru sh ca sa fie ok si sa nu am probleme cu el? (mentionez ca nu prea sunt fan DIY, si vreau ce sa fie usor de intretinut curatat si sa nu mi dea batai de cap)
Ii rog pe colegii din zona sa imi spuna ce ph are apa la robinet ( nu am inca kit de testare)
Va multumesc si astept posturile voastre.

Re: Filtru extern?

Salut. Cred ca jbl e900 este o alegere buna la marimea acvariului tau, bine acum depinde si cati pesti bagi sau cat de mari...Din cate am inteles jbl are problema cu rotorul, se demagnetizeaza... In momentul in care merge, daca s-a dus rotorul (dar nu de tot) este mai zgomotos si are debit mic. De intretinut se intretine usor, ca mai toate filtrele externe.

Re: Filtru extern?

Multumesc pentru raspuns. Astept in continuare comentariile si sfaturile voastre.

Re: Filtru extern?

eu as merge pe eheim. Ii scade debitul cam cu o treime pe cand jbl-ul pierde cam o jumatate

Re: Filtru extern?

Din ce cauza scade asa mult debitul la jbl? Furtunele sunt mai subtiri?
Ce stiti de filtrele chinezesti, cum se comporta?

6 Editat de danielt (2013-02-05 17:16)

Re: Filtru extern?

:-

Re: Filtru extern?

uite citeste aici cateva pareri de la posesori de filtre externe http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/13356.page
in mod cert sunt multe alte locuri unde te poti informa, iar asta e doar o sursa

8

Re: Filtru extern?

scorpionul A scris:

uite citeste aici cateva pareri de la posesori de filtre externe http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/13356.page
in mod cert sunt multe alte locuri unde te poti informa, iar asta e doar o sursa

Cu putina bunavointa, puteai sa gasesti zeci de discutii, pe aceasta tema, pe forumul nostru, nu era nevoie sa faci trimitere catre un forum/site concurent, ceea ce contravine regulamentului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Filtru extern?

Multumesc pentru raspunsuri.

@Baracuda sa fie mea culpa, atunci.

10

Re: Filtru extern?

Am fost si eu in aceeasi dilema cu a ta, am avut de ales intre jbl si eheim 2228-2217 (pt acvariu de 200 l)
Dupa zile petrecute citind pe forumuri, am ajuns la concluzia  ca eheim-urile sunt mult mai bune. Am cumparat un 2228 . Eu iti recomanda un eheim 2217 , il gasesti la 102 euro + transport romania, pe site-urile din germania. De eheim 2215 ce spui ? L-am vazut la hornbach , in jur de 300 lei parca.