1 Editat de pixel (2013-01-15 02:42)

Subiect: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Tocmai am pus la ciclat un acvariu Eheim MP 80 - cel de 126l. Intrucat asteptarea este lunga, si imi doresc un acvariu plantat, as dori sa modific instalatia de lumina, adica cele 2 tuburi T8 de 18 W, care am inteles ca sunt absolut insuficiente, cu o instalatie formata din 4 tuburi T5 de 24 w, si doua balasturi electronice duble Osram. Se pare ca toate cele necesare, sau ma rog, principalele chestii, se pot gasi la Marbo Trade, adica neoanele, socluri de capat waterproof, balasturile si cleme metalice de prindere.

Ma adresez in principal celor care au acest tip de acvariu si au facut modificarea, dar nu numai lor.

Problema mea ar fi ca imi doresc sa realizez o modificare eleganta, in asa fel incat sa nu se cunoasca modificarea din afara, iar instalatia sa fie sigura din punct de vedere electric. Am reusit, dupa multa chinuiala, sa dezlipesc capacul superior de la instalatia electrica, fara sa stric nimic, si cred ca cele 2 balasturi electronice ar incape inghesuite in acel compartiment. Ma poticnesc insa la modul de prindere al colierelor pentru tuburile T5, coliere care la Marbo se gasesc de acest fel: http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/ … ndere-neon

M-as bucura daca m-ati putea ajuta cu sfaturi de prindere, eventual alte tipuri de coliere, preferabil din plastic, din experienta voastra. Multumesc.

Daca va fi nevoie, voi posta si fotografii cu capacul, desi banuiesc ca cei care au facut aceste modificari il stiu pe de rost smile

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Salut! Eu personal nu vad rostul a 4 neoane t5 de 24 w pt 126 litri, indiferent de plantele dorite. Sunt suficiente 2*24, maxim 3*24, fa si tu un calcul lumen per litru. Dar daca asa vrei, 4*24w, fara sa se cunoasca nimic in exterior, poti adauga in partea din spate un canal cablu pe care sa-l lipesti cu silicon de capac, in interiorul lui poti pozitiona al doilea balast 2*24, iar clemele de sustinere ale neoanelor le prinzi cu ce doresti (eu am folosit nituri capse). Bafta la bricolat, daca intampini vreo alta dilema si te pot ajuta, nu te sfii si da-mi un tel.  :smoke

Contact: 0729.422.335 / 0769.008.054 / 0770.575.269

3

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Balamuc MAC A scris:

Salut! Eu personal nu vad rostul a 4 neoane t5 de 24 w pt 126 litri, indiferent de plantele dorite. Sunt suficiente 2*24, maxim 3*24, fa si tu un calcul lumen per litru. Dar daca asa vrei, 4*24w, fara sa se cunoasca nimic in exterior, poti adauga in partea din spate un canal cablu pe care sa-l lipesti cu silicon de capac, in interiorul lui poti pozitiona al doilea balast 2*24, iar clemele de sustinere ale neoanelor le prinzi cu ce doresti (eu am folosit nituri capse). Bafta la bricolat, daca intampini vreo alta dilema si te pot ajuta, nu te sfii si da-mi un tel.  :smoke

Merci ptr raspuns. Asa e, 4 sunt cam multe, si 2 sunt prea putine totusi...Asa ca, daca tot trebuie sa pun 2 balasturi, pot pune 4 neoane, ca nu e o investitie f mare in plus....balasturile ar incape - cred - amandoua in compartimentul exterior, puse pe o parte, spate in spate. Problema e cu clemele. ideea cu nituri-capse e excelenta, am si clestele de rigoare. Problema e unde pui acele nituri, ca n-as vrea sa se vada pe exteriorul capacului....

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Eu personal am pus pe linga cele 2x18w cu care vine capacul inca 2x24w un balast dublu si 2 culere de calculator,daca te ajuta cu ceva vezi la mine in anunturi de vinzare.

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Va salut
Am scos instalatia cu care a venit capacul si  am pus 7 neoane de 24w pe un astfel de acvariu,  2*geismann, 2*aquamedic, 2*965, 1*865 functioneaza de la ora 10-14, 16-22 cu pauza de 2ore si nu am nicio problema nu mai ca fertilizez la greu, micro, macro, easy carbo.  in spatiul destinat nu prea e bine sa pui 2 balasturi din cauza calduri pe care o degaja, ar fi bine sa-le prinzi in spatele capacului dar nu cu nituri, daca se ard? o sa trebuiaca sa le inlocuiesti si va fi mai dificil,  singura solutie auto filetante sau banda adeziva eu asa le am, iar cum tu vrei sa pui 4 neoane cu 2 balasturi nu e nicio problema in spate

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

6

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

rodoselada A scris:

Va salut
Am scos instalatia cu care a venit capacul si  am pus 7 neoane de 24w pe un astfel de acvariu,  2*geismann, 2*aquamedic, 2*965, 1*865 functioneaza de la ora 10-14, 16-22 cu pauza de 2ore si nu am nicio problema nu mai ca fertilizez la greu, micro, macro, easy carbo.  in spatiul destinat nu prea e bine sa pui 2 balasturi din cauza calduri pe care o degaja, ar fi bine sa-le prinzi in spatele capacului dar nu cu nituri, daca se ard? o sa trebuiaca sa le inlocuiesti si va fi mai dificil,  singura solutie auto filetante sau banda adeziva eu asa le am, iar cum tu vrei sa pui 4 neoane cu 2 balasturi nu e nicio problema in spate

Multumesc pentru raspuns. Droselul cu care a venit acvariul, respectiv cel pentru 2 lampi de 18 W T8, este foarte fierbinte, practic nu poti pune mana pe el ca arde. Din cate am inteles balasturile electronice sunt mult mai reci, deci nu mi-as face probleme in acest sens, dar astept opinii pe aceasta tema de la cei care le au deja instalate.

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

nu sunt chiar asa de reci iar cele osram sunt destul de lungi deci nu cred ca o sa-ti intre 2 acolo

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Pe timp de vara se incing droserele fie ele si osram mai ales ca vrei sa le pui intr-un spatiu in care circula greu aerul...Mai apare si condensul... Eu le-as prinde pe exteriorul capacului in partea din spate cu suruburi mici +piulita. Capacul trebuie sa fie in primul rand functional si apoi estetic. Daca vrei sa ai un capac si estetic si functional (cu neoane t5) il faci de la zero, e mult mai greu (si mai scump) sa modifici ceva gata facut. Mereu am fost impotriva capacelor cu care vin echipate acvariile.  hmm Scumpe da' proaste.

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

salut. la capacul de la acest acvariu ai multe modificari de facut. ar trebui taiat pe interior lacasul in care era droserul, deoarece obtureaza lumina. 4 neoane T5 de 24W te vor duce la alge sigur. cu doua neoane de calitate poti gestiona mai usor algele. droserul se pune in spatele acvariului/capacului, asa cum au spus si colegii de mai sus. totusi, ti-as recomanda sa bricolezi un capac nou, cu acces total la acvariu. exista colegi care se ocupa de acest lucru si o fac foarte bine. daca ai nevoie de detalii suplimentare (am facut toate combinatiile posibile de neoane la acest capac, pana am renuntat la el), ne auzim pe pm.

Pescar hoinar

10

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

La acest capac initial am optat pentru adaugarea, pe langa instalatia originala, a inca 2 neoane de 24W. Cum nu am fost multumit de rezultate (lateralele ramaneau cumva in penumbra), am scos instalatia cu care a venit capacul, iar cele de 24W au fost inlocuite cu neoane atipice de 35W (742 mm), care imi lumineaza toata lungimea acvariului. Am pastrat balastul care aprindea cele 2 neoane de 24W (Osram 2x24-39W).
Din HB am cumparat o teava de burlan din plastic pe care am taiat-o la lungimea dorita incat sa intre in capac, am sectionat-o in doua si am pus-o in spatele neoanelor. Apoi am imbracat-o in autocolant oglinda, obtinand 2 reflectoare care, cred eu, isi fac treaba cu brio. Pe interior, capacul arata asa:

http://img846.imageshack.us/img846/2313/20120908162037.jpg

Rezultatul este acvariul din semnatura.

11 Editat de bebe panait (2013-01-16 22:29)

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Salut! Am si eu un acvariu identic, modificat doar prin adaugarea unui singur tub de neon T8 de 18 W 865 (10-15 lei si balast electronic 12 lei- chinezarie luat din magazinul de electrice de la parterul Emag). Doua taieturi cu bomfaierul in interiorul capacului. Nu este vizibil din exteriorul capacului. Am schitat un desen pe poza colegului Visiniu. Iluminatul este de ajuns pt. un acvariu plantat (54W), mai ales ca acest tip de acvariu are tuburile montate in spate, respectiv pana la jumatatea capacului, partea din fata avand de suferit din lipsa iluminarii. :noroc

12 Editat de pixel (2013-01-21 01:17)

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Multumesc pentru idei. Inca ma gandesc la o solutie, dat fiind ca am cumparat o pompa noua, jbl e901 si fiind puternica, am observat foarte mult condens pe interiorul capacului. Acum imi pun si problema unei perfecte izolari electrice. In mod clar vor fi socluri waterproof si izolari cu silicon la cel mai mic orificiu pentru conductori sau suruburi.
Imi place si ideea cu neoane atipice de 35W.

13

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Din pacate neoane de 742 mm sunt prea lung si nu incap daca pui si socluri de capat rezistente la apa.

In ceea ce priveste balasturile electronice Osram, nu stiu cat de fierbinti sunt , dar droselul clasic original cu care a venit capacul arde cand functioneaza, nici macar nu poti tine mana pe el. De incaput ar incape in orificiul exterior din capac, doua duble, sau 1dublu si 1 simplu (pentru varianta 3 tuburi), puse pe o laterala, spate in spate, cu singura conditie sa elimini starterele- cel putin asa reiese din masuratorile mele, dupa cotele pe care le dau cei de la marbo trade. Cele chinezesti sunt mult mai mici, dar unii spun ca nu tin in timp.

14 Editat de pixel (2013-01-28 13:27)

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Am reusit sa bricolez instalatia de iluminat. Urmare sfaturilor diverse primite de la voi, am hotarat sa adopt urmatoarea solutie: 3 x OSRAM Lumilux 24 W T5, din care doua 865 si unul 830, si doua balasturi electronice, tot de la Osram, unul dublu si unul simplu. Ca montaj, am amplasat doua tuburi in partea din fata, si unul in spate, iar balasturile le-am amplasat in compartimentul exterior. Am indepartat in intregime instalatia veche, cu doua T8-uri, tuburile noi le-am prins in coliere metalice, cu niste distantiere in asa fel incat sa vina cat mai aproape de mijlocul reflectoarelor, si am folosit socluri de capat waterproof. Deschizaturile dreptunghiulare spre compartimentul exterior, ramase dupa indepartarea soclurilor T8, au fost utile pentru trecerea firelor, si in final au fost izolate cu silicon negru. Practic, in exteriorul capacului nu se observa nici o modificare, deci partea estetica nu a fost afectata.

In viitor voi mai incerca, cand o sa gasesc, sa adaug pe lateralele compartimentului central, autocolant oglinda, dupa ideea lui visiniu.

Va multumesc tuturor pentru parerile si sugestiile primite.

15 Editat de pixel (2013-01-28 13:25)

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

si foto cu balasturile

16 Editat de Cristi_Taz (2013-01-30 01:06)

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

salut
Eu am acelasi acvariu ( 126L ) si am pus acele neoane atipice cumparate de la visiniu, cei drept nu-ti intra daca le pui drepte la mine sunt puse in diagonala iar despre izolare eu am lipit firele direct pe pini dupa care i-am izolat cu un varnis siliconic. Problema condensului este din cauza caldurii facuta de neoane, prinderea lor am facuto cu 2 cleme de plastic pentru tevi de cupru( instalatii sanitare ) iar drosarele sunt luate din dedeman 19 ron bucata de 36W. Am atasat o poza cum arata al meu
Toate bune si spor la treaba

17 Editat de adrian88 (2013-01-30 01:09)

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Multumim pentru prezentari, chiar sunt de folos !  :fok

Ofera sfaturi nu jigniri!

18

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

@Cristi_Taz... asa cum ti-am spus, daca pilesti putin capacul pe interior si soclurile, iti intra la drept fara probleme. Fa ceva cu reflectoarele alea sa fie pe toata lungimea neonului. Mai sus gasesti solutia adoptata de mine.

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

@visiniu@ momentan este oki urmeaza sa modific si eu cu 4 x 24W dar mai strang banuti.

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

^:)^