21

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Cristi_Taz A scris:

@visiniu@ momentan este oki urmeaza sa modific si eu cu 4 x 24W dar mai strang banuti.

Eu nu ti-as recomanda sa pui 4 tuburi de 24w. Si eu am avut initial intentia asta, dar apoi am facut un calcul al  fluxului luminos. Mi-a deschis cineva ochii tot in acest thread. Cu 3 neoane am 50 lumeni/litru, ceea ce e super OK. Cu 4 tuburi sari bine de 60, ceea ce este sensibil prea mult, si risti alge si alte probleme, ca sa nu mai discutam de caldura. Studiaza si tu inainte cam care ar trebui sa fie lumina optima intr-un acvariu plantat si vezi ca in catalogul Osram gasesti intensitatile fluxului luminos in lumeni pentru fiecare tub, pe care vrei sa-l pui, si calculeaza singur. Calculul cu watt per litru este destul de empiric si pur orientativ, se foloseste asa, ca un reper vag, de pe vremea cand sursele de iluminare erau doar tuburile T8. Acum, ai internetul la dispozitie si poti face un calcul precis.

Re: Modificare iluminat capac acvariu Eheim MP 80

Salut, si eu am un capac de la fel la care i-as modifica instalatia de ilumina, chestia e ca nu ma prea pricep la chestii din astea. Daca are cineva un tutorial asa ca pentru prost....(ce materiale am nevoie, poze din timpul executiei) i-as fi profund recunoscator.