1 Editat de elaphe (2013-01-18 01:00)

Subiect: Salutare

Ma numesc Robert si sunt din orasul hateg judetul hunedoara. Ma pasioneaza de cati va ani acvaristica dar acum vreau sa incerc si un plantat low cost

asadar se da acvariu 100-25-25cm sticla de 8mm; folie neagra  de gemuri de masini lipita pe spalele acvariului;  lipit cu silicon negru;
capac home made din lambriu pvc; termometru digital cu sonda;  bomba co2 si nisip de rau (urmeaza a fii schimbat curand cu jbl manado)
iluminare:
1 neon narva 865 30w
1 neon osram 827 18w
plante:
Eleocharis parvula
Rotala Rotundifolia
Hygrophila polysperma
staurogyne repens
blyxa japonica
alternanthera reineckii
alternanthera reineckii mini
locatari:
2 otto albino
5 pui ancistusi
5 perechi de endlari clasa n
50 creveti rcs
100 Melanoides tuberculata
filtrare:
filtru extern 700l/h eheim 2224 (tur retur home made)


acvariul este plantat de 2 saptamani

2

Re: Salutare

Foarte frumos bazinul.

Multi vad, putini cunosc !

3

Re: Salutare

multumesc
astept sugestii si critici

Re: Salutare

promite acvariul, insa ce nu inteleg eu cum vei schimba substratul fara sa strici setup-ul

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: Salutare

dupa ce o sa schimb substratul ori o sa schimb aranjamentul ori o sa ma iau dupa poze si sa incerc sa il fac cat de cat cum a fost

deocamdata plantelor le merge destul de bine in acest substrat sper sa mai mearga inca 2-3 luni dupa care o sa il schimb

6

Re: Salutare

Salut si bine ai venit.....ma bucur sa vad ca mai am un coleg hunedorean pe acest forum  smile ..
Acvariul arata bine  :sok ......asteptam sa vedem si evolutia lui  wink

7

Re: Salutare

Interesant acvariul! Daca tot schimbi substratul (personal nu inteleg motivul), poate regindesti aranjamentul plantelor, acum mi se pare un pic cam prea ordonat. Este parerea mea...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare

Salut si bine ai venit! Acvariul arata bine pentru inceput! In functie de cum se vor dezvolta plantele mai poti face mici modificari pe parcursul setarii. Succes!

9

Re: Salutare

Interesante proportii. As zice ca sunt limitatoare daca pui plante stem. O sa stai constant cu foarfeca in el.

Re: Salutare

Bine-ai venit Robert! nu mai bine incerci ceva bile fertilizante de la jbl decat sa inlocuiesti substratul ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

11

Re: Salutare

petre79
imi pare bine si mie ca am un coleg asa de aproape
multumesc si da si eu sunt curios de evoluta lui tinand cont ca e primul plantat al meu

Baracuda
substratul vreau sa il schimb pentru ca este putin cam mic la granulatie si nu vrau sa se sufoce radacinile plantelor  si imi place culoarea de  la manado
si cu ocazia asta o sa plantez plantele intrun mod mai natural fara linii drepte si delimitari
multumesc

MariusMinu
modificari cu siguranta va mai suferii
multumesc

bitanu
multumesc

danielt
nu ma deranjeaza sa stau tot timpul cu foarfeca in el pt ca de fiecare data va suferii modificari si imi place sa tai o planta si sa vad eu ce frumos creste la mine in acvariu si sa ii dau exact forma pe care o doresc
multumesc

sergiu.dragomir
precum am spus si mai sus as dorii sa schimd substratul penru ca are o granulatie prea mica si in timp se va tasa destul de tare    am pus eu melci de substrat sa il mai miste si sa scoata eventualele pungi de aer pana va fii inlucuit
multumesc

12 Editat de elaphe (2013-01-19 03:22)

Re: Salutare

si cum am prins boala acvarilor plantate am mai achizitionat un acvariu mai micut!
acvariu:
hailea  A 30   cu fata curbata  30l
pe spate folie neagra de geamuri de masina
iluminare:
bec economic osram 15w  865
bomba co2
plante:
marsilea hirsuta
Rotala Rotundifolia
riccia fluitans
java moss
locatari:
3 perechi de endlari clasa n
30 creveti rcs
20 melci de substrat
filtrare:
filtru extern fluval 105   480l/h
substrat:
5l  de jbl manado
termometru digital cu sonda


am incercat sa maschez turul si returul filtrului imbracandu-le in moss  iar pe tur am pus plasa cu ochiuri mici ca sa nu imi traga crevetii

13

Re: Salutare

Din punctul meu de vedere, motivul pentru care schimbi substratul, nu sta in picioare dar... cum zici tu! Mai citeste impresiile celor care folosesc Manado si trage concluziile... se pare ca are niscai probleme acest substrat.
   Studiaza Volcanitul, dupa parerea mea, unul din cele mai bune substraturi pentru plante!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de elaphe (2013-01-25 23:31)

Re: Salutare

multumesc de sfat dar  eu pana la urma raman pe manado (imi place culoarea si textura) deja am cumparat 15l de substrat si in seara asta ii dau un reset la acvariu mai ramane problema cu plantele ca nu stiu cum sa le asez dar sper sa iasa mai frumos si sa nu mai am linii drepte si sa fie cat mai natural aranjate!
tineti-mi pumnii si o sa revin cu poze!!

15

Re: Salutare

singurele probleme intampinate pe parcurs au fost cu eleocharis parvula care deabea sta plantata si mai iasa uneori din substrat pentru ca inca mai are o gramada de aer in substrat in rest totul a decurs perfect, apa s-a limpezit in mai putin de 24 de ore
astept pareri, critici

16

Re: Salutare

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … iv-elaphe/