Subiect: acvariu ciclide malawi incepator

buna sa va fie inima ! indraznesc sa postez si eu pe acest forum pentru prima oara asa ca va rog sa fiti rabdatori cu o incepatoare  :pls ; asadar sa trcem la subiect am un acvariu de 126 l in care am avut prima data o multitudine de vivipari dupa care am trecut la scalari iar acum am ciclide de malawi respectiv 6 pseudotropheus acei msuli si 6 labidochromis caeruleus yellow, pe care i-am primit acum 6 luni dar dupa ce am mai citit despre aceste specii am constientizat ca sunt prea multi in acvariu deci trebuie sa mai donez din ei si sa raman cu 1M si 3F din fiecare specie dar si asa mi-e teama ca nu au spatiu suficient ! astept cu nerabdare si parerea voastra , multumesc anticipat

Re: acvariu ciclide malawi incepator

incerc sa adaug si cateva imagini cu acvariul actual si cu cel precedent cu scalari

3

Re: acvariu ciclide malawi incepator

Bine ai venit! Inteleg ca set-up-ul actual este cel cu ciclide africane, in consecinta cred ca ar trebui sa faci urmatoarele:
   - scoate tot ce inseamna plante din plastic, cochilia de melc si coralul acela alb, specifice acvariilor marine
   - daca tii neaparat la prezenta plantelor intr-un acvariu cu africani (este greu de realizat), pune plante naturale, originare din locurile de bastina ale pestilor
   - Ancistrusul nu are ca cauta acolo, este un peste de apa moale si cu pH scazut.
   - capacitatea acvariului pentru africani este cam mica, daca-ti plac atit de mult acesti pesti, poti creste specii de mici dimensiuni, ce ai tu acolo, in mod normal, vor creste prea mari pentru acvariul tau.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu ciclide malawi incepator

Bine-ai venit Daniela!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: acvariu ciclide malawi incepator

multumesc pentru sfaturi si revin cu o intrebare,ce speciii de ciclide pitice poti sa-mi recomanzi ? din ce am vazut eu pe diferite situri nu am gasit aproape nimic care sa se compare cu ciclidele de malawi , poate cel mai deosebit ciclid pitic ar fi ramirezul dar , am inteles ca este foarte sensibil iar eu am avut ceva probleme cu scalarii in trecut si cu plantele naturale tocmai de aceea am decis sa trec la ciclide , de cand am acest acvariu am avut in permanenta de luptat cu algele mai ales cu cele varzi atat de dragi ciclidelor si iata inca un motiv in plus pentru care am optat ptr aceasta specie

6

Re: acvariu ciclide malawi incepator

Ci cit vei citi mai mult, cu atit mai repede vei afla raspuns la intrebarile tale. Nu-ti recomand sa te bazezi in exclusivitate pe informatiile obtinute in urma intrebarilor puse pe forum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu ciclide malawi incepator

big_smile multumesc foarte frumos o sa mai studiez problema  :noroc